natoaktual.cz

Podívejte se, jak armáda letecky zásobuje vojáky v Afghánistánu

2. července 2008  12:19
Zásoby potravin a vody obvykle na vojenské základny spojenců v Afghánistánu dovážejí konvoje nákladních automobilů. Někdy je ale musí shodit transportní letouny ze vzduchu, jako v případě americké základny Shank v provincii Lógar, kde působí i český rekonstrukční tým.  
FOTOGALERIE

"Potraviny a voda se vozí v kontejnerech, které se na základny koaličních vojsk dopravují po cestách nákladními automobily většinou místních firem. Jsou ale situace, kdy je nutné zásoby dopravit do místa určení velmi rychle," uvedla mluvčí české jednotky v Lógaru Sabina Introvičová.

Základně Shank, kde kromě amerických jednotek působí i dvousetčlenný rekonstrukční tým českých vojáků a civilních expertů, v posledních dnech zásoby rychle docházely.

Na řadu tak přišly transportní letouny, které proviant shodily do okolí základny.

"Potraviny a voda jsou vždy pečlivě zabaleny v balících a opatřeny padáky, které brzdí jejich přistání na zemi," popsala úterní neobvyklou zásilku Introvičová.

Jen spotřeba například vody je podle ní na základně ohromná, když každý z několika set vojáků má vzhledem k podnebí na den přiděleno šest litrů.

Letecké divadlo lákalo Afghánce
Před plánovaným shozem na dopadové ploše vojáci vyznačili oranžový kříž, který pilotovi letounu ukázal vhodné místo pro přistání vzdušné zásilky.

"Dopady balíků na zem zněly jako tlumené výstřely ze samopalu," dodala Introvičová. Podle ní není zásobování spojeneckých základen vzdušnou cestou každodenní rutinou, ale v některých případech je to nejrychlejší způsob.

Čeští vojáci měli přitom za úkol zajistit prostor pro shození potravin tak, aby nedošlo k žádnému zranění místních obyvatel a také k rozkradení zásob.

"Kolem uzavřeného prostoru se začínaly stahovat místní děti, které si nenechají ujít žádnou akci vojáků. Jsou vždy a všude," konstatovala Introvičová.

Zkušenosti to podle ní jen potvrzují. Například na místní střelnici pokaždé trpělivě vyčkávají na ukončení střeleb.

"Teprve když jim vojáci ukážou, že už mohou vstoupit do prostoru, rozprchnou se po ploše jako hejno vrabců a pečlivě sbírají prázdné nábojnice sloužící na výrobu šperků nebo jako platidlo," tvrdí Introvičová.

Na základně Shank v provincii Lógar působí od března 200 českých vojáků a civilních expertů. Jde o historickou misi v dějinách České republiky. Češi mají na starosti obnovu a rozvoj celé oblasti. - více o českém působení v Lógaru najdete zde

inc natoaktual.cz
zpět na článek