natoaktual.cz

Makedonská delegace opustí summit NATO dříve

3. dubna 2008  16:37,  aktualizováno  4.4 16:37
Makedonská delegace opouští summit NATO v rumunské Bukurešti. Poté, co nedostali pozvánku ke členství v Alianci, odjedou představitelé země ještě před skončením jednání.  

Na velmi emotivní tiskové konferenci novináři tleskali slovům premiéra, že Makedonie se svého názvu nikdy nevzdá. "Jsme Makedonci, naše země je Makedonie a tak to navždycky zůstane," řekl premiér.

Třídenní summit Aliance tak opustí o den dříve. "Makedonská delegace opustí summit dnes. Je nutné být s našimi lidmi," citovala šéfa makedonské diplomacie Antonia Milososkiho agentura Reuters.

NATO rozhodlo, že pozvánku ke členství dostanou Albánie a Chorvatsko. Někdejší jugoslávská republika Makedonie si musí nejprve vyřešit spor s Řeckem, s nímž se pře o jméno.

Název Makedonie se Řecku nelíbí z historických souvislostí. Atény tvrdí, že toto jméno přísluší jen oblasti na severu Řecka.

Makedonie, která vznikla po rozpadu Jugoslávie v roce 1991, nese stejný název jako historická část Řecka. To žádá, aby Skopje používala jiný název jako například "Nová" nebo "Horní Makedonie".


Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008


inc natoaktual.cz
zpět na článek