natoaktual.cz

Civilní experti míří do afghánského Lógaru

6. března 2008  11:05
Český rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar posílí první civilní experti. Nad ránem z přerovského letiště armádním speciálem do země zamířili spolu s dalšími vojáky tři specialisté. Společně budou pracovat na obnově a rozvoji celé oblasti.  
FOTOGALERIE

Většina vojenské části rekonstrukčního týmu je v Afghánistánu od února. Dnes do země odcestovali šéf civilní mise Václav Pecha, jeho zástupce Igor Klimeš a stavební inženýr Jiří Šesták.

V afghánské provincii Lógar bude působit celkem 190 českých vojáků a desítka civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii. "Těším se, bude to především zkušenost," uvedl jeden z civilních členů týmu Jiří Šesták.

V Lógaru chtějí čeští specialisté nejprve dokončit několik už zahájených amerických rozvojových projektů a poté připravovat vlastní. Nechtějí ale vytvářet závislost Afghánců na cizí pomoci. "Nechceme jim pouze předat klíče od školy a odejít," uvedl šéf civilní části mise Václav Pecha. - více zde

Jak dodal, civilní členové rekonstrukčního týmu mají zkušenosti z různých rozvojových projektů po celém světě, včetně práce pro organizace jako OSN.

V březnu bude celá jednotka v Afghánistánu kompletní. Působit bude z americké základny Shank poblíž města Pol-e´Alam v provincii Lógar, zhruba šedesát kilometrů jihozápadně od Kábulu.

V Lógaru půjde o první misi takového typu v historii České republiky. Součástí rekonstrukčního týmu by totiž mělo být asi 200 vojáků a civilních odborníků, kteří se budou podílet na obnově země. Čeští vojáci už mají zkušenosti, dřív chránili německý rekonstrukční tým ve Fajzabádu na severovýchodě Afghánistánu.

"Je to dobré rozhodnutí. Naše činnost v Afghánistánu byla roztříštěná, takto můžeme ukázat a říci, tohle je ta oblast, za kterou zodpovídáme," řekl nový český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Nekvasil.

Každý provinční rekonstrukční tým tvoří vojáci a civilisté. Provinční rekonstrukční týmy jsou součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) pod velením NATO.

Týmy se podílejí na obnově infrastruktury země, včetně budování škol, zavlažovacích systémů nebo rozdělování humanitární pomoci. Fungují také jako poradci afghánských představitelů a samospráv, cvičí afghánské vojáky a policisty.

 

inc natoaktual.cz
zpět na článek