natoaktual.cz

V Jeseníkách začal extrémní vojenský závod

28. ledna 2008  5:30
Zdolávání skal a roklí, více než sto kilometrů drsnou horskou přírodou, ledový vítr, příkré sjezdy a nebezpečí zranění. Takový bude letošní extrémní armádní závod Winter Survival, který začal v Jeseníkách.  

PROHLÉDNI FOTKY

Závod večer začal slavnostním zapálením ohně na Ovčárně pod Pradědem. Do klání, které podle organizátorů i závodníků nemá ve světě obdoby, se přihlásila dvacítka týmů ze čtyř zemí.

"Je to o vůli, vytrvalosti a společné souhře celého týmu," řekl v předvečer závodu jeden z účastníků Petr Zápařka, student z Univerzity obrany. S týmem budoucích pilotů je v Jeseníkách na závodě podruhé. Na klání se připravovali půl roku.

"Letošní ročník bude charakteristický zvýšenou psychickou zátěží. S tou se budou závodníci vyrovnávat zejména při překonávání skalních bloků lezeckými technikami," uvedl hlavní stavitel trati závodu Jan Migdau z Univerzity obrany, která soutěž každoročně pořádá.

 WINTER SURVIVAL 2008 - speciální příloha
  zpravodajství, fotografie, zajímavosti

Během fyzicky i psychicky vyčerpávajícího závodu budou v rámci mnohakilometrových přesunů vojáci zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněného, na lyžích absolvují měřené výstupy a sjezdy, štafety, střelbu z pistole a vzduchovky, házení útočným nožem na cíl a v noci přespí v přírodě.

Kromě nástrah na trati bude závodníky zřejmě trápit i počasí. Silný vítr, který se o víkendu přehnal přes Česko, dosáhl právě v Jeseníkách rychlosti orkánu. - více zde

I nedělní zahajovací ceremoniál provázela silná bouře.

Problémy může způsobit i sníh. Na vrcholcích Jeseníků ho leží zhruba 80 centimetrů. V údolích je však situace jiná a závodníci tam proto nebudou moci pro dlouhé přesuny využívat lyže. "Bude to fyzicky náročnější," řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Obtížného závodu se účastní české i zahraniční armádní týmy.

Slovenské družstvo reprezentuje elitní 5. pluk speciálního určení ze Žiliny, Belgičané do závodu opět vyšlou tým z výcvikového střediska Para-Commando v Marche-les-Dames a z Německa přijedou příslušníci 233. praporu horských myslivců z Mittenwaldu. Vojáci z Polska a Slovinska, s jejichž účastí na Winter Survival 2008 se počítalo, nakonec nepřijeli.

"Úspěch bude, když závod dokončíme zdraví," uvedl Pavol Šebík z týmu ze slovenské Žiliny.

Armádní klání Winter Survival letos bohužel přijde o čtyřnásobné šampiony. Na start závodu se totiž nepostaví rakouští horalé ze Školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu, kteří dokázali vyhrát poslední čtyři ročníky tohoto unikátního závodu v zimním přežití.

Hned v pondělí čeká na závodníky náročný přesun horským terénem na lyžích, měřené sjezdy a biatlonový závod. Start první etapy je naplánován na 7 hodin ráno.

inc natoaktual.cz
zpět na článek