natoaktual.cz

Exkluzivně: Ministr Vondra o summitu NATO

5. prosince 2006  14:29
O překvapeních summitu, o úspěchu zahraniční politiky České republiky nebo o tom, jak se Lotyši inspirovali při organizaci summitu zkušenostmi z Prahy, mluví ministr zahraničí ČR Alexandr Vondra v rozhovoru pro natoaktual.cz.  

Je mezi výsledky summitu něco, co Vás překvapilo?
Překvapilo mne, že došlo nakonec k dohodě o pozvání Srbska, Bosny a Černé Hory do aliančního programu Partnerství pro mír (PfP). Do poslední chvíle se zdálo, že konsensus nebude možný. Ostatní závěry summitu byly dlouhodobě projednávané a očekávané.

Do jaké míry byste řekl, že se na pozvání těchto tří zemí do PfP podílela Česká republika?
Česká republika patří do skupiny zemí, které upozorňovaly na rizika vyplývající z izolace zemí západního Balkánu. Proto dlouhodobě podporujeme přibližování těchto zemí euroatlantickým strukturám a podporovali jsme i jejich vstup do PfP. To z nich samozřejmě nesnímá nutnost plně spolupracovat s Haagským tribunálem (vyšetřujícím zločiny v bývalé Jugoslávii). Přijetí Srbska, Bosny a Černé hory do PfP považujei proto za úspěch našeho konceptu.
 
Vy osobně jste summity NATO absolvoval již z několika různých pozic (v roce 1999 jako velvyslanec ČR ve Washingtonu, v roce 2002 jako vládní zmocněnec pro přípravu summitu, v roce 2004 za GMF), jak jste jej vnímal nyní, když jste se účastnil jako ministr?
Každý summit, kterého jsem se zúčastnil, byl velmi specifický. Ve Washingtonu jsme se poprvé účastnili summitu jako plnoprávní členové Aliance, summit v Praze přijal rozhodnutí o dalším rozšíření a o transformaci NATO, summit v Istanbulu přinesl uklidnění po sporech kolem války v Iráku a summit v Rize znamenal završení jedné fáze reformy NATO, zahájené v Praze.  Právě vzhledem ke své zkušenosti s předchozími summity dokáži ocenit, jak velký kus práce stojí za hladkým průběhem takové události.   
 
Lze říci, do jaké míry tedy Lotyši při organizaci summitu v Rize využili zkušenosti z organizace pražského summitu?
Lotyšský organizační tým mne požádal o spolupráci brzy poté, co bylo rozhodnuto, že se summit bude konat v Rize. Zajímali se hlavně o organizaci a financování summitu, hodně se inspirovali při pořádání různých doprovodných akcí pro odbornou i laickou veřejnost. Své zkušenosti jsem jim rád poskytl a doufám, že jsem tím ušetřil lotyšské straně některé problémy.

---

Čtěte také:
Příloha natoaktual.cz k summitu NATO v Rize

pet natoaktual.cz
zpět na článek