natoaktual.cz

Členské státy NATO jednají v Rize o agendě summitu

20. července 2006  6:00
Po inspekční cestě generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera, který se minulý týden v Lotyšsku seznamoval se stavem příprav na listopadový summit, se do Rigy chystají kvůli summitu i diplomaté z jednotlivých členských zemí Aliance. Na rozdíl od generálního tajemníka, který prověřoval zejména organizační a technickou stránku summitu, se budou představitelé členských států věnovat především agendě zasedání. Stranou však nezůstanou ani technické záležitosti.  

Začátkem tohoto týdne již Rigu navštívily delegace Rumunska a Polska, příští týden očekávají v lotyšské metropoli turecké a italské diplomaty. Již dříve navštívila Lotyšsko za účelem přípravy summitu NATO delegace z Velké Británie. Zástupci jednotlivých členských zemí budou jednat o agendě summitu až do září, kdy by měl být program summitu uzavřen. Diplomaté z členských zemí se během těchto návštěv setkávají s členy organizačního výboru summitu, kteří je seznamují s aktuálním stavem příprav. Společně pak jednají o návrhu programu summitu. Nevyhnou se samozřejmě ani projednání technických otázek, jako je ubytování a doprava delegací, protokol či zajištění bezpečnosti.

Bilaterální konzultace mezi jednotlivými členskými zeměmi NATO a hostitelskou zemí se konají před každým summitem. Účelem těchto přípravných jednání je zajistit pokud možno co nejhladší průběh zasedání prezidentů a premiérů členských a partnerských zemí Aliance.

Čtěte také TÉMA: Summit NATO - Riga 2006

pj natoaktual.cz
zpět na článek