natoaktual.cz

Elitní bojovníci jsou už v Afghánistánu

29. května 2006  12:40
Větší část elitní jednotky z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova už působí v Afghánistánu, kde se bojovníci mají zapojit do honu na teroristy. Sestava pro zvláštní úkoly ale zatím není kompletní, do země má v nejbližších dnech odcestovat zbytek jednotky.  

"Nemáme zatím ke zveřejnění informaci, že by tam byla celá jednotka. Přesun ještě neskončil," řekl pro natoaktual.cz mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha.

Převážná část ze 120 vojáků odletěla do Afghánistánu v polovině května. Předvoj jednotky v zemi působí už od konce dubna. V Afghánistánu mají české speciální síly už většinu materiálu a techniky.

V protiteroristické operaci Trvalá svoboda bude 120 elitních českých vojáků působit půl roku po boku Američanů, kteří o jejich vyslání požádali. Z bezpečnostních důvodů armáda tají, kdy přesně elitní jednotka do Afghánistánu odletěla a kde budou elitní vojáci operovat. Na veřejnost se podle Štichy dostane jen informace, že vojáci už jsou na místě a začínají plnit úkoly.

Mise se bude podobat nasazení v roce 2004. Čeští vojáci tehdy v nepřístupných afghánských horách pátrali po teroristech z Al-Kajdy a přívržencích bývalého vládního hnutí Taliban. Šlo o první bojovou operaci české armády od konce druhé světové války. Čeští vojáci tehdy vypátrali několik významných objektů Talibanu a Al-Kajdy a navedli na ně spojence. - více zde

Armáda připouští, že i tentokrát půjde o riskantní podnik, při kterém můžou vojáci zemřít. "Bude to tvrdší, ostřejší a vážnější," řekl už dříve Šticha.

V Afghánistánu mají čeští speciálové působit půl toku pod velením Američanů v rámci operace Enduring Freedom (Trvalá svoboda).

Kromě speciálních sil v Afghánistánu v současnosti působí v misi ISAF pod velením NATO 80 českých průzkumníků ve Fayzabádu na severovýchodě země v takzvaném rekonstrukčním týmu. Dalších sedmnáct českých vojenských expertů působí na kábulském letišti v meteorologické a pyrotechnické jednotce. - více zde

inc natoaktual.cz
zpět na článek