natoaktual.cz

Kurz přežití pro novináře zakončí seminář

19. května 2006  7:09
Speciální kurz přežití pro novináře tradičně zakončí závěrečný veřejně přístupný seminář pod názvem "Novinář a válka". Na něm si reportéři a vojáci vyměňují své zkušenosti z působení v krizových situacích.  

"Chceme tak nabídnou otevřenou diskuzi na téma práce novináře a vojáka ve válečných konfliktech," popisuje důvody vzniku semináře Jana Jelínková z ministerstva obrany.

Podle ní je toto setkání, na kterém se svými úvodními příspěvky vystupují dva až tři hosté, volně přístupné široké veřejnosti.

"Na letošní seminář přijal pozvání český novinář Marek Vítek, za armádu nadporučice Petra Kudová, pozorovatelka mise OSN. Letošní seminář bude i trochu výjimečný tím, že bude 'mezinárodní'. Zúčastní se jej totiž i slovenský novinář Pavol Vitko," dodává Jelínková.

V předchozích letech v diskuzi vystoupil například František Šulc, známý svými reportážemi z války v Perském zálivu či Petra Procházková a Jaromír Štětina, kteří se do povědomí veřejnosti zapsali svými reportážemi z válek v zemích bývalého Sovětského svazu.

"Jsem potěšen, že jsem zde byl pozván. Atmosféra zde byla příjemná, a když vidíte ty mladé novináře, tak je strašně důležité, aby se od nás 'starých pardálů' dozvěděli pár cenných informací, které jim mohou pomoci v tom jejich povolání," nechal se slyšet po loňském semináři jeho účastník Jaromír Štětina.

Semináři bude předcházet v pondělí večer neoficiální setkání bývalých absolventů vyškovského kurzu. "Jde o tradici, která vznikla před dvěma lety u příležitosti desátého výročí jeho organizování. Na jednom místě se setkají absolventi letošního ročníku s těmi, kteří za posledních dvanáct let tím kurzem prošli a především s našimi instruktory," připomíná Heideker.

Atmosféra je podle ohlasů účastníků více než báječná. "Je to skvělá možnost, jak se potkat s přáteli, s kterými jsem prožila skvělých deset dní ve Vyškově a pak je rok neviděla. Zavzpomínáte na kurz, proberete zážitky s čerstvými absolventy," popisuje absolventka Lenka.

Od roku 1994, kdy armáda začala kurz speciální přípravy pro krizové situace organizovat, jej absolvovalo 181 novinářů a humanitárních pracovníků. Po pondělku, kdy končí výcvik letošního kurzu, jich má přibýt dalších dvacet.

Seminář "Novinář a válka"
Zkušenosti novinářů a příslušníků AČR z krizových situací
Akademický klub posádky Vyškov, Sídliště V. Nejedlého
23. května 2006, 9:00 – 11:30 hod.

pb natoaktual.cz
zpět na článek