natoaktual.cz

Summit NATO v Rize má své logo

19. května 2006  8:30
V lotyšské metropoli Rize bylo představeno oficiální logo summitu NATO, který se zde uskuteční v listopadu tohoto roku. Vítězné logo, jehož autorem je lotyšský grafik Uldis Freimanis, vybral generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer ze 148 došlých návrhů. Kromě grafiky, která zobrazuje panorama Rigy, obsahuje logo rovněž slogan „Riga – the historical crossroads”.  

Freimanis při představování loga vysvětlil, že se snažil zdůraznit historickou roli Lotyšska. V Rize se podle něj již od 12. století konala důležitá setkání evropských státníků, která ovlivňovala mezinárodně-politickou situaci a vývoj Evropy. Rovněž nadcházející alianční summit v Rize bude klíčovou událostí, během které se bude rozhodovat o budoucnosti Evropy a globální bezpečnosti.

Prezidentka Lotyšska Vaira Vike-Freiberga u příležitosti představení loga poznamenala, že Riga bude v listopadu v centru světové pozornosti a toto logo se stane symbolem důležitého zasedání hlav států a vlád členských zemí NATO. Ve stejném duchu se ve svém písemném pozdravu vítězi soutěže vyjádřil i šéf NATO Scheffer.

Předseda organizačního štábu summitu Edgars Rinkēvičs vyjádřil potěšení nad tím, kolik návrhů bylo do soutěže zasláno. Návrhy většinou obsahovaly panorama Rigy, zobrazení různých lotyšských pamětihodností či tradiční folklórní symboly. Oficiální logo summitu bude představeno příští týden také v sídle aliance v Bruselu za přítomnosti Scheffera a lotyšského ministra obrany Atise Slakterise.

Summit v Rize proběhne ve dnech 28.-29. listopadu 2006. Poslední vrcholná schůzka šéfů států a vlád členských zemí aliance proběhla v roce 2004 v tureckém Istanbulu. Předtím, v roce 2002, hostila summit Praha. Česko se tak stalo první zemí bývalého východního bloku, kde se summit uskutečnil. O pořadatelství letošního summitu se kromě Rigy ucházela i portugalská metropole Lisabon. - více zde

Petr Just natoaktual.cz
zpět na článek