natoaktual.cz

Armádní specialisté budou cvičit válečné zpravodaje

4. května 2006  11:03
Kurz přežití - tak se jmenuje výcvik, kterému se za deset dní podrobí dvacítka českých novinářů. Ve vojenském prostoru na Vyškovsku je budou armádní specialisté učit, jak se chovat v rizikových oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.  

Armádní výcvik nabízí novinářům armáda od roku 1994. Cílem tehdy bylo je připravit na jejich výjezdy k českým vojákům, kteří v té době působili na Balkánu.

"Postupně jsme výcvik zaměřili na všeobecnou přípravu pro pobyt v oblastech válečných konfliktů, přírodních i humanitárních katastrof. Do kurzu se tak dnes mohou přihlásit i pracovníci humanitárních organizací," podotýká Jana Jelínková z ministerstva obrany. "Jedním z hlavních cílů je, aby si účastník kurzu prověřil svoji fyzickou a psychickou připravenost zvládat krizové situace," dodává.

Příprava částečně teoretická, ale především praktická, má upozornit na možné situace, do kterých by se mohl novinář nebo humanitární pracovník dostat při plnění svých povinností. O kurzy je značný zájem a například letos se hlásilo dvakrát tolik uchazečů, než mohli vojáci k výcviku přijmout. více ZDE

"Naučí se  základní návyky a dovednosti, které jsou nezbytné k tomu, aby vůbec přežil na bojišti. Minová pole, ostřelovači, různé formy nástrah, zbraní a vojenské techniky," vyjmenovává témata kurzu jeho velitel major František Heideker.

Podle něj však jde jen o krátký výčet nebezpečí, která jsou charakteristická pro válečné konflikty. Za samozřejmost považuje zdolávání překážek, ať přírodních nebo vytvořených člověkem, orientaci v terénu, první pomoc, ochranu před . "Je mnoho věcí, o kterých by měl mít ten, kdo se do podobné mise vydává, alespoň ponětí," dodává. Kurz je velmi náročný psychicky ale také fyzicky. více ZDE

Devítidenní kurz je přitom svým způsobem unikátem. "Podle našich informací, sice některé evropské armády své novináře proškolují, ale na konkrétní situace a mise. My se snažíme o komplexní výcvik a přípravu," konstatuje Jelínková. prohlédněte si FOTOGRAFIE

Její slova potvrzuje i Bill Neal, obranný analytik společnosti Cubic Defense Applications Group – velké americké korporace zabývající se bezpečnostní problematikou, který v současné době působí v České republice jako konzultant resortu obrany.

"Ačkoli existuje nabídka podobných programů na soukromé bázi, tento velmi intenzivní program je jediným svého druhu nabízeným ozbrojenými silami států NATO a vyučovaným přímo profesionálními vojáky za účelem pomoci civilistům jak v jejich práci, tak v přežití," poznamenává ve své zprávě Neal.

Se vzdělávací aktivitou armády pro novináře se nesetkal ani Jaromír Štětina, nestor novodobého českého válečného zpravodajství. "Armády vesměs mají svá tisková oddělení, své vlastní zpravodaje, fotografy a kameramany v uniformách a ti jsou za armádní prostředky školeni. V každém případě, aktivita, kterou vyvíjí česká armáda vůči našim novinářům je velmi užitečná," podotýká Štětina. více ZDE

Český ministr obrany Karel Kühnl ji považuje za součást úkolů armády. "Účelem armády je chránit občany. Tímto kurzem přispíváme k bezpečí těch občanů, kteří konají záslužnou a rizikovou práci v nejzaostalejších místech světa, pomáhají lidem, kteří nemají to štěstí žít v míru, a šíří dobré jméno naší země," uvedl ministr.

Bojová dráha.

Kurz potápění.

Ranní rozcvička.

Ochrana před zbraněmi hromadného ničení.

Ranní rozcvička.

Střelecká příprava.

Taktická příprava.

Taktická příprava.

Ženijní výcvik.

Ženijní výcvik.

Pavel Boháč natoaktual.cz
zpět na článek