natoaktual.cz

Armáda vybírala novináře pro speciální výcvik

4. května 2006  10:37
Celkem ze čtyř desítek zájemců armáda vybrala dvacet lidí, kteří se od 14. do 23. května ve vojenském výcvikovém prostoru Dědice na Vyškovsku účastní kurzu přežití. Všichni zájemci museli projít náročnými fyzickými a psychickými testy.  

Armáda k tomuto "před-výběru" přistoupila před dvěma lety, aby ještě více zohlednila fyzické a psychické předpoklady zájemců.

"Nebudeme si nic namlouvat. Ten, kdo chce jet do války nebo konfliktní oblasti, by na tom měl být fyzicky i psychicky dobře," prohlásil tehdy při setkání s novináři jeden z důstojníků, který kurz připravuje. Podle něj si řada frekventantů až v průběhu kurzu uvědomila, jak je na tom po této stránce bídně.

"Jsem ráda, že mi ten kurz otevřel oči. Vždyť já bych se tam při první příležitosti nejspíš sesypala," poznamenává jedna z absolventek, která sice u novinařiny zůstala, ale od svého snu, být válečnou zpravodajkou, upustila. "Kurz jsem nakonec absolvovala, ale to poznání na tom bylo asi nejdůležitější," dodává rozhlasová redaktorka.

I slova velitele kurzu majora František Heideker potvrzují, že tomu tak je. "Žádný kurz Vás nemůže připravit na krizovou situaci. Může Vám ukázat cestu. A ti účastníci to pochopí, až v okamžiku, když jim řekneme, že se mají v takové situaci chovat tak a tak, oni neposlouchají, spálí se, a pak si uvědomí, že jim tady nerozdáváme rozumy, ale snažíme se jim pomoci," podotýká. "To je ta jedna z nejdůležitějších filozofií toho kurzu," dodává.

Fyzické a psychické předpoklady jsou tak jedním z kritérií účasti. "Pokud někdo neudělá deset dřepů, po kilometrovém běhu je grogy, a když někdo na něj zařve, tak se rozbrečí, tak tady nemá co dělat," přemítá jeden z tělocvikářů, který se kurzu jako instruktor účastní již pět let. "A nejen v kurzu. Vůbec by se měl vyhýbat oblastem, kde by mu hrozilo reálné nebezpečí. A nejen jemu, ale tím pádem i jeho okolí. To je dobře míněná rada," upozorňuje.

"Na základě těch testů máme možnost si ověřit psychický výkon, osobnostní profil a samozřejmě i motivaci toho jednice," konstatuje nadporučík Michal Hummel, psycholog kurzu. Ten již třetím rokem doprovází po dobu kurzu frekventanty na každém kroku, aby mohl v případě potřeby pomoci, ale i povzbudit.

"Obrovskou výhodou je i fakt, že tak máme o těch lidech alespoň základní představu a můžeme tak vytvářet určité zátěžové scénáře," připomíná Hummel, který je k dispozici nejen pro účastníky, ale i velitele kurzu. Ten pak může simulovat různé situace například v podobě vytváření konfliktních týmů apod.

Pavel Boháč natoaktual.cz
zpět na článek