natoaktual.cz

Vojáci budou bojovat o přežití

26. ledna 2003  23:26
Praděd - Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev začíná v pondělí v okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu. Náročný mezinárodní víceboj Winter Survival 2003 prověří vojenské týmy z České republiky, Slovenska a Německa v tom, jak dokáží přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody. Pětidenního klání se kromě jiných účastní i družstvo německé jednotky horských myslivců.  

Devátý ročník extrémní soutěže organizuje generální štáb české armády spolu s Vojenskou akademií v Brně. "I když je soutěž prezentována jako armádní vytrvalostní závod, lze ji charakterizovat jako vojenské cvičení v zimním přežití. Soutěž je opravdu extrémně náročná," konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera.

V pětidenním závodě změří armádní týmy síly v lyžování, navigaci v zimní přírodě, orientačním běhu, horolezectví, transportu raněného i přežití ve volné přírodě.

"Na vojáky čeká několik obtížných disciplín v náročném terénu. Sáhnou až na samé dno svých fyzických i psychických sil," zhodnotil náročnost Pazdera.

Soutěž podle jeho slov v podstatě simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu a od závodníků vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností, stejně jako týmovou spolupráci.

"Nejtěžší bude zřejmě dvoudenní vytrvalostní etapa, jejíž součástí je i překonávání vysoké skalní stěny, transport raněného, noční střelba, překonání řeky s lanem a přenocování v přírodě," nastínil Pazdera.

Na start extrémního závodu se přihlásilo 14 domácích a zahraničních armádních družstev.

České barvy budou hájit týmy z pozemních sil, vzdušných sil, logistiky, vojenských škol, vojenské policie, armádního tělovýchovného centra a vojenského oboru FTVS Univerzity Karlovy. Ze zahraničí letos přijedou slovenští vojáci z 5. pluku speciálního určení v Žilině a příslušníci německé jednotky horských myslivců.

Záštitu nad závodem převzal náčelník Generálního štábu Armády České republiky Pavel Štefka.

Slaňování ze skalního masívu. (Winter Survival 2002)

Náročné překonání horské bystřiny s celou výbavou. (Winter Survival 2002)

Kontrola při orientačním běhu. (Winter Survival 2002)

Extrémní týdenní závod v oblasti Jeseníků. (Winter Survival 2002)

inc (natoaktual.cz)
zpět na článek