natoaktual.cz

NATO rozšíří iráckou výcvikovou misi

13. února 2020  23:18
 

Výcvik iráckých bezpečnostních složek | foto: DVIDS

NATO rozšíří iráckou výcvikovou misi

Severoatlantická aliance převezme některé z výcvikových aktivit prováděných koalicí vedenou Spojenými státy americkými proti organizaci Islámský stát (IS), uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Dnes se spojenci dohodli na posílení výcvikové mise NATO,“ uvedl Stoltenberg po schůzce ministrů obrany členských zemí NATO.

NATO a koalice proti IS v Iráku podnikají nebojové, výcvikové a poradenské mise, jejichž cílem je rozvoj iráckých bezpečnostních sil. Obě jsou pozastaveny kvůli obavám o regionální stabilitu po smrti Solejmáního. Stoltenberg uvedl, že mise NATO v Iráku by měla být obnovena co nejdříve. Dodal, že nebylo rozhodnuto, kolik jednotek bude přiděleno z koalice vedené USA.

Kam dál?
Spojenci rozšíří misi v Iráku, chtějí ulevit USA v boji s terorem (12.2. 2020)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Velká Británie bude i nadále aktivním členem NATO, uvedl Wallace

Britský ministr obrany Ben Wallace zdůraznil vedoucí roli Spojeného království v NATO, uvedl to na setkání ministrů obrany v Bruselu. „Globální Británie bude i nadále hrát vedoucí úlohu v NATO, bude více spolupracovat se spojenci a přispívat celou řadou schopností,” uvedl Wallace.

Společně s šesti dalšími členy NATO, kteří jsou v Joint Expeditionary Force (JET), podepsal Wallace prohlášení o připravenosti, které zavazuje JET k trvalému přispění k připravenosti NATO. To zahrnuje pozemní brigádu a britskou Carrier Strike Group. Wallace oznámil, že v létě budou v Litvě působit čtyři britské stíhací letouny Eurofighter Typhoon, které budou v rámci mise NATO hlídat vzdušný prostor Pobaltí s dalšími spojenci.

Kam dál?
Britská armáda je v pohotovosti k nasazení v Perském zálivu (8.1. 2020)

Zdroj: Vláda Velké Británie (Velká Británie)

---

Česko a Švédsko se zapojily do aliančního programu na nákup chytré munice

Česká republika a Švédsko se připojily k Memorandu o porozumění k pořizování munice pro pozemní síly. Iniciativa spojuje 23 členů NATO a představuje nadnárodní rámec pro získávání klíčové munice pro pozemní síly. Umožňuje zúčastněným zemím snížit jejich pořizovací náklady spojením a kombinací jejich požadavků už během nákupu. Iniciativa také zvyšuje schopnost zúčastněných států sdílet muniční zásoby.

„Tento projekt nám umožňuje získat maximum z každé pence z našich rostoucích výdajů na obranu.“ uvedl náměstek generálního tajemníka NATO Mircea Geoana. Iniciativa byla zahájena na summitu NATO v roce 2018.

Kam dál?
Česko může nakupovat chytrou munici pro děla a minomety levněji (12.2. 2020)

Zdroj: NATO

---

Americká armáda se připravuje na pandemii koronaviru

Americké severní velitelství provádí přípravy na možnou pandemii nového koronaviru COVID19. Příkaz, který schválil ministr obrany Mark Esper, nařídil zahájit plány na přípravu reakce na rozsáhlé rozšíření nemoci a lokalizování členů služeb, kteří cestovali z Číny.

„Plány v žádném případě nenaznačují větší pravděpodobnost, že se událost bude vyvíjet. Plánování celé řady nepředvídatelných událostí je pro nás, vojenské profesionály, něco, co dlužíme americkému lidu,“ uvedl poručík Mike Hatfield. „Spolupracujeme s dalšími složkami, abychom mohli posoudit potenciální dopady v případě pandemie, a zajišťujeme, aby byla americká armáda připravená reagovat podle potřeby,“ dodal.

Kam dál?
Pentagon vyčlenil šest vojenských základen pro lidi, kteří odjeli z Číny kvůli koronaviru (7.2. 2020)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Je „nešťastné“, že Filipíny ukončily vojenskou dohodu s USA, uvedl Esper

Ministr obrany Spojených států amerických Mark Esper řekl, že bylo „nešťastné“, že se filipínská vláda rozhodla ukončit vojenskou dohodu mezi Washingtonem a Manilou. Podle Dohody o navštěvujících silách, která byla podepsána v roce 1988, mají americká vojenská letadla a plavidla volný vstup na Filipíny. Americký personál měl díky dohodě uvolněnější vízovou a pasovou politiku.

„Podle mého názoru je tento krok nešťastný,“ uvedl Esper. Ten nedávno navštívil Filipíny a opakovaně vyjadřoval znepokojení nad rostoucí rolí Číny v indo-tichomořském regionu. „Nemyslím si, že tento krok je nutně spojen s Čínou,“ dodal však Esper.

Kam dál?
Americká armáda se brání stažení z Afriky kvůli obavám z přílivu Číňanů na kontinent (31.1. 2020)

Zdroj: CNN (USA)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek