natoaktual.cz

Bagdád zváží větší roli NATO v Iráku jako náhradu za koalici vedenou USA

29. ledna 2020  15:20
 

Výcvik iráckých bezpečnostních složek | foto: DVIDS

Bagdád zváží větší roli NATO v Iráku jako náhradu za koalici vedenou USA

Irák zvažuje větší roli NATO na úkor koalice vedené Spojenými státy americkými, uvedli iráčtí a západní představitelé. Jedná se o reakci na útok v Bagdádu, který zabil íránského generála Sulejmáního. Bagdád ho odsoudil jako porušení irácké suverenity a koaličního mandátu, který se zaměřuje na boj s takzvaným Islámským státem (IS).

Irácký parlament rychle odhlasoval vyhoštění všech zahraničních jednotek ze země a byly pozastaveny operace koalice proti IS. „Jednáme se zeměmi koalice (Francií, Velkou Británií a Kanadou) o celé řadě scénářů. Jedním z nich je větší role NATO,“ řekl Abdelkarim Chalaf, mluvčí iráckého premiéra. Varianta zahrnující větší roli NATO získala prvotní souhlas předsedy vlády, armády i protiamerické části silné vojenské organizace Hašd Šaabí, uvedl západní činitel.

Kam dál?
NATO chce přeřadit personál z koaličního boje s ISIS na misi v Iráku (28.1. 2020)

Zdroj: France24 (Francie)

---

Bosenští Srbové nakonec schválí vstup do NATO, domnívá se bosenský představitel

Vedení bosenských Srbů nakonec pochopí hodnotu vstupu do NATO, uvedl Bakir Izetbegović, šéf Strany demokratické akce a člen horní komory bosenského parlamentu. Dodal, že „postoj bosenských Srbů k otázce členství v NATO dozraje a společně s dalšími etnickými skupinami si vyberou cestu, která přinese stabilitu a bezpečnost, předejde novým konfliktům a zlepší životní úroveň.“

Podle Izetbegoviće se země nepřipojí k vojenské alianci, dokud se její tři hlavní etnické skupiny – Bosňané, Chorvati a Srbové, neshodnou na tomto směřování. „Války, které vypukly kvůli kolapsu Jugoslávie a zásahu NATO, skončily před 25 lety. Musíme jít dál, usmířit se a dělat racionální a odpovědná rozhodnutí,“ dodal.

Kam dál?
Stoltenberg uvítal pokračující sbližování Bosny a Hercegoviny s NATO (14.1. 2020)

Zdroj: Balkan Insight (Bosna a Hercegovina)

---

V havarovaném americkém letadle v Afghánistánu našli dvě těla

V americkém vojenském letounu Bombardier E-11A, který havaroval v afghánské provincii Ghazní, našli dvě těla. Nejnovější zprávy naznačují, že posádka vyslala nouzový signál, což značí, že s letadlem byl nějaký problém. Zbytky letadla byly odklizeny a pokračuje vyšetřování příčin nehody.

Jednotky zajistily to, co je považováno za černou skříňku. Neexistují žádné náznaky, že by byla havárie způsobena nepřátelskou palbou, uvedl v prohlášení Pentagon.

Kam dál?
Americká armáda potvrdila havárii letadla ve východním Afghánistánu (28.1. 2020)

Zdroj: CNN (USA)

---

USA varují, že pošlou 9 000 Jihokorejců pracujících na amerických základnách na neplacené volno

Americká armáda uvedla, že pošle 9 000 jihokorejských zaměstnanců pracujících na amerických základnách v Jižní Koreji, na neplacené volno, pokud Soul a Washington nedosáhnou dohody o sdílení nákladů na působení 28 500 amerických vojáků v Jižní Koreji. Oba státy uspořádaly šest kol rozhovorů, ale nebyly schopné dosáhnout dohody na požadavku Washingtonu na prudký nárůst příspěvků Soulu na tento rok.

Americký prezident Donald Trump opakovaně uvedl, že Jižní Korea by měla „nést větší část břemene“ za přítomnost jednotek jako dědictví po Korejské válce z let 1950-1953, která skončila jen příměřím, nikoli mírovou smlouvou. Washington požaduje až 5 miliard dolarů ročně, což je více než pětinásobek toho, co v roce 2019 zaplatil Soul v rámci jednoleté dohody.

Kam dál?
Americká armáda trvale ruší zákaz nočního vycházení pro vojáky v Jižní Koreji (17.12. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Američtí představitelé se obávají, že ke snížení počtu vojáků USA v Africe dochází z politických důvodů

Ministr obrany Spojených států amerických Mark Esper zvažuje výrazné snížení počtu amerických sil v Africe. Někteří úředníci Pentagonu a ministerstva zahraničí se obávají, že potenciální snižování je motivováno spíše kampaní prezidenta Donalda Trumpa za znovuzvolení než vojenskou strategií.

Možné škrty v počtu amerických vojáků v Africe, kde je jich zhruba 5 000, jsou součástí nedávné studie ministerstva obrany o nasazení jednotek ve světe. Esper požádal všechny vojenské velitele, aby hledali oblasti, odkud mohou poslat vojáky domů nebo je přemístit do Pacifiku, aby čelili Číně, kterou Pentagon dlouhodobě považuje za strategickou hrozbu.

Američtí úředníci se však obávají, že americké stažení z Afriky by mohlo „přenechat“ tento kontinent právě Číňanům.

Kam dál?
Kolik stojí nasazení amerických vojáků ve světě? (13.1. 2020)

Zdroj: Foreign Policy (USA)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek