natoaktual.cz

Čelní představitelé NATO budou poprvé projednávat čínskou hrozbu, tvrdí americká velvyslankyně

21. listopadu 2019  16:31
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Čelní představitelé NATO budou poprvé projednávat čínskou hrozbu, tvrdí americká velvyslankyně

Speciální příloha

Jedním z témat blížícího se summitu Severoatlantické aliance v Londýně budou také bezpečností hrozby ze strany Číny, prohlásila americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchison. Její prohlášení přišlo krátce poté, co britský ministr zahraničí Dominic Raab odsoudil mučení zaměstnance britského konzulátu v Hongkongu čínskými orgány.

Podle Hutchison je důvodem zařazení tohoto tématu také to, že je Čína „v oblasti globální bezpečnosti mnohem aktivnější než dříve“.

„Jsme otevřeni i nové dohodě o omezení (jaderných) zbraní,“ dodala. Projednání vzestupu Číny na mezinárodním poli označil za důležité i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Kam dál?
Nastal čas vtáhnout Čínu do kontroly zbrojení, vyzval šéf NATO (24.10. 2019)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Estonská vláda nechce při obraně spoléhat výhradně na NATO. Chystá plán B

Podle estonského ministra vnitra Marta Helmeho začala estonská vláda připravovat „plán B“ pro případ, že by NATO nebylo schopno ochránit pobaltské státy. Podle Helmeho je takový plán nezbytný, protože se Estonsko už nemůže spoléhat na to, že mu členství v Alianci zajistí územní jednotu.

„Netvrdím, že má Macron stoprocentně pravdu, když tvrdí, že je NATO ve stavu klinické smrti, ale je jasné, že Aliance má problémy,“ vysvětloval Helme svůj přístup. „Nikdo neví, co se bude dít,“ dodal.

Zmínil také, že se již nelze spoléhat ani na Spojené státy: „Naši ministři nedávno USA navštívili a mluvilo se tam hlavně o Číně. Je tam jen málo lidí, kteří považují Rusko za důležité téma.“ Nová obranná strategie má být připravována společně s ostatními zeměmi v Pobaltí – Litvou a Lotyšskem. Podle Helmeho by novou pobaltskou iniciativu mohlo podpořit také Finsko.

Kam dál?
Z klinické smrti se může NATO dostat, řekl Zeman vojákům (20.11. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Češi budou velet evropské výcvikové misi v Mali

Česká armáda příští rok na šest měsíců převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali. Velitelem mise bude ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák. Krom Čechů by ve velitelském štábu mise mohli zasednout také Slováci – zda tomu tak skutečně bude, je nyní předmětem jednání.

V současné době má Česko v Mali asi 120 vojáků. Podle ministra obrany Metnara by se tento počet neměl zásadně měnit. Hlavním úkolem evropské mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Souběžně s ní zde probíhá také mise Organizace spojených národů MINUSMA. Ta si klade za cíl zajistit bezpečnost a vytvořit podmínky pro další humanitární a politickou asistenci malijské vládě. V jejím rámci působí pět českých vojáků.

Kam dál?
Češi budou velet unijní výcvikové misi v africkém Mali (20.11. 2019)

Zdroj: Český rozhlas (ČR)

---

NATO označí vesmír za bojiště budoucnosti

Severoatlantická aliance obrací svou pozornost k vesmíru, který označila za jedno z možných bojišť válek budoucnosti. Důvodem je především to, jak důležitou roli hrají satelity ve válkách současných. Jejich vyřazení by mohlo způsobit velký zmatek v řadách bojujících armád. Podle generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga jde o další krok v ochraně vojenských i civilních zájmů členských zemí NATO, zbraně zde však Aliance rozmisťovat nehodlá.

Alianční země využívají v současné době asi 1 000 satelitů. „Vesmír je nezbytný pro schopnost odradit nepřátele a pro obranu aliance. To se týká navigace, shromažďování zpravodajských dat nebo detekce odpálených střel,“ vysvětloval Stoltenberg jejich důležitost. „Protidružicové střely ovšem mohou ochromit i další služby, na něž se naše společnosti spoléhají, jako je letecká doprava, předpovědi počasí nebo bankovnictví,“ dodal.

Kam dál?
Vesmír má být pro NATO pátou bojovou doménou, zbraně do něj nerozmístí (19.11. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Německo a Francie soupeří o pozici evropského lídra v NATO

Francie a Německo se snaží na blížícím se summitu NATO získat vedoucí pozici mezi jeho evropskými členy. Otázky nad budoucností Aliance přitom přináší nejen nedávné prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, v němž NATO značil za „klinicky mrtvé“, ale také tření mezi jeho evropskými členy a Spojenými státy, vystoupení Velké Británie z Evropské unie a turecká agrese v Sýrii.

Jak od francouzského, tak od německého minstra zahraničí nyní zaznívají hlasy o sestavení odborné komise, která by budoucnost Aliance promyslela. Podle obou návrhů by se měly současné pravomoci Aliance rozšířit tak, aby mohla snadněji zasáhnout například na Blízkém východě, a lépe tak reagovat na dění ve válkou zmítané Sýrii.

Oba návrhy také zdůrazňují lepší spolupráci a komunikaci. „Hraje se o to, kdo by měl být přirozeným vůdcem Evropy – zda Paříž, Berlín, či oba – a o to, kam bude NATO směřovat,” shrnul blížící se summit jeden z aliančních diplomatů.

Kam dál?
Berlín chce oživit NATO. V reformách by mohla radit skupina „moudrých“ (20.10. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek