natoaktual.cz

Bulharsko vyhostilo ruského diplomata kvůli špionáži

18. listopadu 2019  16:05
 

Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Bulharsko vyhostilo ruského diplomata kvůli špionáži

Bulharsko vyhostilo ruského diplomata, který se měl na jeho území dopouštět špionáže. Vladimir Anatoljevič Rusjajev oficiálně pracoval na ruské ambasádě jako tajemník, ve skutečnosti byl však špionem ruské vojenské rozvědky GRU. Bulharský premiér Bojko Borisov uvedl, že Rusjajev se snažil naverbovat šéfa bulharské tajné služby. Od něj by poté mohl získat informace o Bulharsku, Evropské unii i Severoatlantické alianci.

V případě Bulharska není obvyklé, aby došlo k vyhoštění ruského agenta takto veřejně. Je proto možné, že do případu byly zapojeny i zpravodajské služby Spojených států amerických.

„Je vždy dobré, když jsou Rusové chyceni při špehování, především, když jsou zmařeny jejich snahy o získání spojence NATO,“ uvedl Mark Kelton, bývalý přední představitel americké CIA.

Kam dál?
Bulharsko mění zákony, aby zajistilo opravu svých letadel v Bělorusku (23.8. 2019)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Britská vláda a armáda se možná pokoušely utajit válečné zločiny v Afghánistánu a Iráku

Vláda Velké Británie je nařčena ze zatajování válečných zločinů, kterých se britská armáda měla dopustit v Afghánistánu a Iráku. Uniklé dokumenty údajně obsahují důkazy o vojácích, kteří zabíjeli děti a mučili civilisty. Zpravodajství BBC také vyzpovídalo jedenáct detektivů, kteří tvrdí, že o válečných zločinech našli závažné důkazy.

Nové důkazy pocházejí z týmu IHAT, který měl vyšetřovat zločiny v Iráku, a z operace Northmoor, která vyšetřovala to samé v Afghánistánu. Vláda však oba týmy rozpustila kvůli skandálu jednoho z poradců. Podle bývalých detektivů byl však tento skandál využit jen jako záminka k uzavření případů.

Britské ministerstvo obrany tato obvinění odmítá. Podle ministerstva zahraničí již všechny případy, k nimž existují důkazy, byly vyšetřeny.

Kam dál?
Afghánské síly s výcvikem CIA páchaly válečné zločiny, tvrdí zpráva HRW (31.10. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Turecká veřejnost nevěří USA, ukázal průzkum

Nedůvěra turecké veřejnosti ve Spojené státy americké je stále vysoká, ukázal nejnovější průzkum veřejného mínění společnosti Areda. Podle průzkumu se 41,4 % dotázaných domnívá, že spory s USA vznikají, protože Spojené státy nedrží své sliby Turecku. Dalších 28,5 % vidí hlavní problém v tom, že USA jednají na Blízkém východě jako koloniální mocnost. Za nepřítele považuje USA 23,5 % dotázaných Turků.

Průzkum se také zabýval členstvím země v Severoatlantické alianci. Podle 49,3 % účastníků průzkumu by Turecko mělo zůstat její součástí, naopak 33,8 % je pro odchod z NATO. Průzkum se konal před setkáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Kam dál?
USA pro udržení Turecka v NATO udělají „co mohou“, říká Trumpův poradce (11.11. 2019)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Německo by mělo přestat pomáhat čínské armádě, varuje Amnesty International

Lidskoprávní organizace Amnesty International vyzývá Německo, aby zastavilo výcvik čínských vojáků.

„Ve světle stavu lidských práv v Číně a obecné role čínské armády nejsou ospravedlnitelné důvody pro to, aby Německo pomáhalo cvičit čínské vojáky,“ uvedl lidskoprávní expert Mathias John. Vzhledem k situaci v Hongkongu by podle něj měla německá vláda „vyslat jasnou zprávu a okamžitě zrušit jakoukoli vojenskou spolupráci“.

Deník Bild údajně získal přístup k tajnému vojenskému dokumentu, který potvrzuje chystaná cvičení bundeswehru s čínskými vojáky v roce 2020. Ministerstvo obrany odpovědělo, že čínští vojáci se pravidelně účastní vzdělávacích akcí bundeswehru.

Kam dál?
Pompeo varuje Severní Makedonii před ruskými troly a čínskými investicemi (7.10. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Rusko se chystá vrátit zajaté ukrajinské lodě

Ruská bezpečnostní služba FSB potvrdila, že Moskva vrátí zajaté ukrajinské lodě. K předání by mělo dojít 18. listopadu v neutrálních vodách Černého moře. Ruské lodě nyní táhnou ukrajinský remorkér Jany Kapu a dvě ozbrojené lodě Berdjansk a Nikopol do smluvené lokality. Detaily předání zatím zůstávají tajné.

Rusko zajalo ukrajinské lodě během incidentu v Kerčském průlivu v listopadu loňského roku. Země sice nyní vrátí lodě, ovšem zbraně, rádia a dokumenty s informacemi dále zůstanou na ruské půdě.

Kam dál?
Ukrajina podepisuje klíčovou dohodu s proruskými separatisty (2.10. 2019)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek