natoaktual.cz

Litevská armáda se do pěti let má rozrůst až o třetinu

15. listopadu 2019  13:21
 

Ilustrační snímek. Litevské ozbrojené síly. | foto: Lithuanian Land Forces

Litevská armáda se do pěti let má rozrůst až o třetinu

Do roku 2024 se ozbrojené síly Litvy rozrostou o čtvrtinu, možná až o třetinu, a bude zformován nový prapor, uvádí plán ministerstva obrany pro rok 2020. Návrh zákona o základní struktuře ozbrojených sil bude předložen vládou ke schválení parlamentu. Zvláštní zákon o struktuře armády dosud přijímal litevský Sejm z roku na rok. „Nový zákon zřídí nejen stálou strukturu sil, ale také vymezí množství potřebných zaměstnanců. Složka se nebude měnit každý rok, ale jen v případě zásadních změn – bezpečnostní situace či hospodářství,“ uvedl ministr obrany Raimundas Karoblis.

Kam dál?
Od ostrahy k obraně. Litva žádá o rozšíření alianční letecké mise (15.10. 2019)

Zdroj: Verslo Žinios (Litva)

---

NATO vylepšuje své pozice u břehů Evropy

Ubývající led v okolí Arktidy předznamenává přístupnější námořní trasy, které budou skýtat potenciální prostor pro vojenské a obchodní soupeření. Region přitahuje pozornost Severoatlantické aliance, Ruska i dalších zemí na dalekém severu. V době, kdy jsou vztahy s Moskvou napjaté, soustředí Aliance své snahy na zabezpečení vodních cest okolo v Evropy, především na Baltské a Středozemní moře a východní Atlantik, kde by mohlo dojít k roztržkám s Ruskem.

Kromě aliančních leteckých hlídek a předsunutých praporů v Pobaltí a Polsku přistoupilo k vyslání sil také Švédsko, které od roku 2017 střeží svůj ostrov Gotland vojensky. Moskva rozmístila nové zbraně v exklávě Kaliningradu, kromě balistických střel schopných nést jaderné zbraně jsou zde posilována vojenská zařízení. Některé ze staveb budou patrně aktivní kryty pro uložení jaderných zbraní, uvádí server Business Insider.

Kam dál?
Norsko sleduje budování ruských vojenských sil na severu (4.11. 2019)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Londýnský summit NATO čeká ambiciózní agenda

Speciální příloha

Schůzka v Londýně „bude poslední příležitostí prvního volebního období administrativy prezidenta Trumpa, je nutno shromáždit a řešit nejnaléhavější bezpečnostní výzvy dneška a zajistit, aby zavedený proces přizpůsobování Aliance postupoval a udržel téměř miliardu lidí v bezpečí,“ prohlásil Damon Wilson z think tanku Atlantic Council. Summit organizace zastihne Severoatlantickou alianci v době, kdy jsou její členové zčásti rozděleni věcmi spojenými s obchodem, Sýrií a Íránem.

Mnoho představitelů států NATO se také obává dramatu ze summitu v Bruselu, kdy prezident Spojených států Donald Trump tlačil evropské spojence k dosažení 2 % HDP na obranné výdaje, ke kterým se zavázali v roce 2014 na summitu ve Walesu.

Kam dál?
Pompeo jednal s norskou ministryní zahraničí o summitu NATO (14.11. 2019)

Zdroj: Atlantic Council (USA)

---

Německo se snaží zajistit prostředky na vývoj stíhačky nové generace

O schválení další vlny kontraktů pro výzkum programu leteckého bojového systému nové generace (FCAS) usilují v německém parlamentu představitelé ministerstva obrany. Další fáze programu realizovaného třemi státy by měla začít v lednu, nicméně představitelé Německa uvádí, že stále pracují na dokončení kontraktů s průmyslovým koncernem vedeným společnostmi Airbus a Dassault.

Vzhledem ke skutečnosti, že navrhované smlouvy podléhají schválení výborů Bundestagu pro rozpočet a obranu, bude časový plán skutečně na hraně, přiznává vedoucí odboru plánovací kanceláře FCAS plukovník Jörg Rauber.

Kam dál?
Německo slíbilo, že dosáhne 2 % výdajů na obranu. Bude však mít 7 let zpoždění (8.11. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO a Kuvajt posilují dlouhodobé partnerství

Delegace vysokých představitelů ministerstev a ozbrojených sil Kuvajtu navštívila sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu. Delegaci kuvajtského velvyslance při NATO Jasema Al-Budaiwiho přijal šéf aliančního odboru pro Blízký východ a severní Afriku Giovanni Romani.

Zastřešujícím tématem společného jednání byla obnova programu Individuálního partnerství a spolupráce NATO-Kuvajt.

Kam dál?
Kuvajt vyšle diplomatickou misi k NATO (27.11. 2018)
Kuvajt chce prohloubit vztah s NATO (20.8. 2018)

Zdroj: NATO

voj; natoaktual.cz
zpět na článek