natoaktual.cz

Stažení vojáků ze severu Sýrie se nelíbí ani Trumpovým podporovatelům

8. října 2019  16:21
 

Donald Trump | foto: Gage Skidmore

Stažení vojáků ze severu Sýrie se nelíbí ani Trumpovým podporovatelům

Nejhlasitější kritika se na Donalda Trumpa nyní snáší od jeho nejvěrnějších. Může za to jeho rozhodnutí o stažení amerických vojáků ze severní Sýrie. Jedním z nových Trumpových kritiků je i senátor Lindsey Graham. Ten sice před nástupem Trumpa do úřadu nešetřil na jeho adresu ostrými výrazy, později se ovšem stal jedním z jeho nejbližších spojenců.

Nyní však došlo k další změně jeho postoje. Graham se ostře vyhradil proti Trumpovu rozhodnutí a označil odchod amerických vojáků ze severu Sýrie za „skvrnu na cti Ameriky“.

„Opuštěním Kurdů jsme vyslali ten nejnebezpečnější možný signál – Amerika je nespolehlivý spojenec,“ okomentoval senátor situaci a dodal: „Jakýkoliv turecký zásah v severní Sýrii je noční můrou pro celý region i pro americkou bezpečnost.“

Kam dál?
NATO vítá úsilí USA a Turecka najít shodu ohledně severní Sýrie (7.3. 2019)

Zdroj: News.com.au (Austrálie)

---

Tisícům válečných veteránů se v Británii nedostalo dostatečné péče

Britští váleční veteráni čelí následkům závažné chyby v procesu propouštění ze služby. Ta vedla k tomu, že jim nebyla stanovena řádná diagnóza a poskytnuta dlouhodobá zdravotní péče. Podle organizace Help for Heroes, která se péčí o veterány zabývá, je přitom provedení základních lékařských procedur naprosto zásadní pro zlepšení kvality života vojáků, kteří byli propuštěni ze zdravotních důvodů.

Podle ministerstva obrany bylo za posledních 20 let kvůli problémům se zdravím propuštěno 36 696 osob, z toho 1 869 v období posledních dvou let. Většinou to bylo z důvodu poranění pohybového aparátu či psychických obtíží. Sedm z deseti veteránů dotazovaných organizací Help for Heroes uvedlo, že měli negativní zkušenost s tím, jak proces propouštění probíhal, a někteří dodávali, že jakmile se jejich stav zhoršil, měli pocit, že na ně armáda úplně zapomněla.

Kam dál?
Počet sebevražd amerických veteránů dosahuje 6000 ročně (23.9. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Americké námořnictvo se rozloučilo s klasickými Hornety

Námořnictvo Spojených států oficiálně vyřadilo letouny F/A-18C Hornet. Poslední let klasického Hornetu proběhl druhého října z námořní letecké základy Oceana ve Virginii. Při jeho posledním letu během západu slunce jej dle dlouholeté tradice doprovázeli jeho nástupci – stroje F/A-18F Super Hornet.

Letoun, který u námořnictva sloužil od roku 1988, bude nyní rozebrán a zbaven všech znovupoužitelných částí. Ty mohou být použity například pro Hornety námořní pěchoty, která je chce využívat až do jejich plného nahrazení stroji F-35B, tedy přibližně do roku 2032.

Kam dál?
Odehnali jsme stíhačku NATO nad Baltem, tvrdí ruské letectvo (13.8. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Irácká armáda přiznává, že při protestech užila nepřiměřené násilí

Irácká armáda uznala, že při protestech, které se začátkem tohoto týdne odehrály v hlavním městě Bagdádu, užila proti protestujícím nepřiměřené násilí. Podle oficiálních zdrojů zemřelo při zásahu 15 lidí. Je to vůbec poprvé, kdy armáda nepřiměřený zásah vůči demonstrantům přiznala.

Ještě minulý týden prohlašoval premiér Adel Abdul Mahdi, že zásahy vůči demonstracím, které zemi od minulého týdne zachvátily, jsou „v souladu s mezinárodními standardy“.

Od začátku minulého týdne mělo při protestech přijít o život více než 110 lidí a dalších 6 000 mělo být zraněno. Armáda, nejspíše ve snaze snížit napětí, oznámila, že se z oblasti protestů stahuje. Nahrazena bude policií.

Kam dál?
Letečtí poradci v Iráku končí. Cvičili piloty i pozemní personál (1.7. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Vývoz německých zbraní může být letos rekordní

Německá vláda ve velkém uděluje povolení k exportu zbraní, a to navzdory svým vlastním stále přísnějším regulacím. Hlavními příjemci zbrojních zakázek jsou členské země EU. Již nyní dosahují schválené zakázky objemu 6,35 miliardy eur. Lze proto předpokládat, že ke konci letošního roku překoná tato suma zatím rekordních 7,86 miliardy z roku 2015.

Ačkoliv povolení k vývozu zbraní nemusí přesně odpovídat skutečné ceně vyvezených zbraní, jsou tato čísla považována za obecné stanovisko vlády v těchto věcech. Krom obchodu s evropskými zeměmi, jako je Maďarsko či Velká Británie, jsou plánovány i kontrakty s Egyptem nebo Spojenými arabskými emiráty, tedy zeměmi přímo zapojenými do konfliktu v Jemenu – navzdory tomu, že je koaliční smlouva německých vládních stran do značné míry zapovídá.

Kam dál?
Vývoz německých zbraní se propadl o 10 procent (21.7. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek