natoaktual.cz

Německo varuje před brzkým odchodem NATO z Afghánistánu

16. září 2019  23:38
 

Čeští vojáci na patrole v okolí základny Bagrám v Afghánistánu | foto: 1. strážní rota

Německo varuje před brzkým odchodem NATO z Afghánistánu

Odchod sil Severoatlantické aliance z Afghánistánu by mohl předznamenat pád země zpět pod vládu hnutí Tálibán, varovala německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. Stažení zahraničních sil by mohlo znamenat zhoršení situace především pro afghánské ženy, míní možná nástupkyně kancléřky Angely Merkel.

„Obávám se, že pokud se vzdáme naší odpovědnosti (v Afghánistánu), budeme svědky děsivých obrazů ukamenovaných a oběšených žen a dívek, které nebudou moci chodit do školy,“ dodala ministryně před shromážděním žen německé strany CDU.

Kam dál?
Trump: Rozhovory s Tálibánem jsou „mrtvé“, posílíme operace v Afghánistánu (10.9. 2019)

Zdroj: ABS-CBN News (Filipíny)

---

Bílý dům připravuje reakci na útok na saúdskoarabská ropná pole

Bílý dům zvažuje reakci na víkendový útok na saúdskoarabská ropná pole, k němuž se přihlásili Íránem podporovaní jemenští rebelové. „Na stole je hned několik možností,“ uvedla jedna z předních poradkyň amerického prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conway. Zda mezi ně patří také odvetný útok na íránská ropná zařízení, však Conway odmítla sdělit. Naznačila však, že ve hře je stále schůzka mezi Trumpem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním, k níž by mohlo dojít příští týden v New Yorku.

„Prezident zvažuje své možnosti. Nikdy jsme nepotvrdili, že k setkání během Valného shromáždění Organizace spojených národů dojde. Prezident pouze řekl, že o tom bude uvažovat,“ okomentovala možné setkání státníků Conway. „Útok na Saúdskou Arábii ovšem není něco, co by pomohlo,“ dodala. Írán podíl na útoku odmítá. Navíc se objevují zprávy naznačující, že útok nepřišel z Jemenu, ale z Iráku.

Kam dál?
Nad Jemenem byl sestřelen americký dron Reaper (18.6. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Pentagon reaguje na vojenský vzestup Číny

Námořní operace, testy řízených střel, nácvik vyloďovacích operací – Pentagon zesílil snahu zůstat i přes rostoucí čínské ambice tichomořskou vojenskou mocností číslo jedna. Lodě amerického námořnictva nyní stále častěji proplouvají kolem ostrovů v Jihočínském moři. Cílem je podpořit „svobodu námořní plavby“ v oblasti, na kterou si Čína činí historický nárok. Takové nároky ohrožují právo cizích lodí volně Jihočínským mořem proplouvat, čímž se Čína dostává do rozporu s mezinárodním právem, upozorňuje mluvčí americké 7. flotily Reann Mommsen.

Nezahálí ani americká námořní pěchota, která nedávno oznámila, že na japonském ostrůvku Torišima provedla cvičení zaměřené na vyloďovací operace na „nepřátelském“ území. USA tak chtěly ukázat schopnost obsadit sporná území a vytvořit zde základnu pro další operace. Spolu s plánem na nasazení nových řízených střel v Asii jde o další ukázku, že nový americký ministr obrany Mark Esper hodlá dát dlouholeté rivalitě s Čínou nový impuls.

Kam dál?
Čína bude „hlavní vojenskou výzvou“ pro USA po desetiletí, tvrdí generál Milley (12.7. 2019)

Zdroj: Japan Times (Japonsko)

---

Při volbách v Afghánistánu předpovídá SACEUR nárůst násilí

Afghánské prezidentské volby „patrně nebudou dokonalé“, uvedl vrchní velitel sil Severoatlantické aliance (SACEUR) generál Tod Wolters. S blížícími se prezidentskými volbami v Afghánistánu spojenci „očekávají nárůst násilí“. Aliance nicméně udělá vše pro to, aby učinila volby 28. září co nejbezpečnějšími, ujistil Wolters.

Kam dál?
V Afghánistánu byli zabiti vojáci z USA a Rumunska (6.9. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Velitelé turecké a americké armády diskutují o bezpečné zóně v Sýrii

Plán bezpečné zóny v severovýchodní Sýrii diskutoval turecký náčelník generálního štábu Yaşar Güler se svým protějškem ze Spojených států Josephem Dunfordem při příležitosti konference Severoatlantické aliance ve Slovinsku. Na bilaterální schůzce turecký NGŠ nastínil očekávání Ankary od plánované bezpečné zóny, uvedlo turecké ministerstvo obrany.

Navzdory dříve uzavřené dohodě panují mezi spojenci nadále neshody ohledně několika záležitostí – například velikosti samotné zóny a osudu kurdských Lidových obranných jednotek (YPG) v regionu.

Kam dál?
Turecká armáda vstupuje do Sýrie, zahájí společné hlídky s USA v „bezpečné zóně“ (9.5. 2019)

Zdroj: Ahval News (Turecko)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek