natoaktual.cz

Pence navštívil Polsko a kritizoval Německo za neplnění plánů NATO

3. září 2019  16:53
 

Američtí výsadkáři v Polsku. Ilustrační foto. | foto: MON

Pence navštívil Polsko a kritizoval Německo za neplnění plánů NATO

Americký viceprezident Mike Pence se setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, aby projednali budoucí vzájemnou spolupráci. Pence na setkání zastupuje prezidenta Donalda Trumpa, který cestu do Varšavy zrušil kvůli hrozbě hurikánu Dorian.

Jedním z témat, které oba státníci probírali, bylo také posílení americké přítomnosti v Polsku z 4 500 na 5 500 vojáků. Pence pochválil Dudu za plnění cíle NATO vydávat 2 % HDP na obranu a zmínil možnost zapojení Polska do bezvízového programu.

Koho Pence ovšem nechválil, bylo Německo. Kritizoval jej především za neschopnost dostatečně navýšit výdaje na obranu a za energetickou závislost na Rusku. Podobná slova na adresu Němců zazněla již dříve i od Trumpa, který dokonce vyhrožoval, že přesune tamní americké vojenské základny do Polska. Pence připustil, že tato možnost je stále na stole.

Kam dál?
Německo za americké základny utrácí miliony euro (22.8. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Stíhačky RAF opouští Pobaltí. Střídají je české Gripeny

Stíhací letouny Eurofighter Typhoon britského letectva se vracejí na svou základnu v Lincolnshire. Čtyři měsíce se podílely na zabezpečení vzdušného prostoru Pobaltí. Šlo již o třetí britskou účast v programu Baltic Air Policing. V této misi je nyní vystřídají čeští piloti na letounech Gripen.

Letos Britové zažili nad Pobaltím 21 ostrých startů k celkem 56 ruským letounům. „Během svého nasazení v Estonsku zajistili naši prvotřídní piloti, technici a členové podpůrného personálu bezpečnou a kvalifikovanou ostrahu vzdušného prostoru nad Pobaltím. Naše přítomnost v regionu dala jasně najevo, že Velká Británie zůstává připravena podporovat své spojence kdykoliv a kdekoliv bude třeba,“ okomentoval aktivitu RAF ministr obrany Ben Wallace.

Kam dál?
Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím (30.8. 2019)

Zdroj: Vláda Velké Británie

---

Pompeo vyrazil do Bruselu. Chce s NATO jednat o Afghánistánu

Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo odcestoval do Bruselu, aby s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem prodiskutoval mírovou dohodu s Tálibánem, která by měla ukončit osmnáct let trvající konflikt v Afghánistánu. V plánu má také setkání s představiteli Evropské unie, jež by mělo přinést narovnání vztahů mezi USA a EU.

V rámci mírové dohody by Spojené státy měly do čtyř měsíců od jejího schválení stáhnout vojska z pěti základen v Afghánistánu – tedy za předpokladu, že Tálibán dodrží svou část úmluvy. Americký prezident Donald Trump nedávno uvedl, že by v zemi mělo zůstat asi 8 600 amerických vojáků. Od roku 2014, kdy oficiálně skončila bojová mise, udržuje NATO v zemi asi 16 000 vojáků v rámci poradenství, výcviku a pomoci.

Kam dál?
Provládní a alianční síly zabily letos v Afghánistánu více civilistů než Tálibán (25.4. 2019)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Americké vojenské základny se připravují na hurikán Dorian

Hurikán Dorian nadále mate meteorology i vojenské důstojníky. Stále se jim nedaří předpovědět, kde zasáhne americkou pevninu. Bouře s rychlostmi větru přes 200 kilometrů za hodinu se totiž vymyká všem běžným meteorologickým modelům.

Tato nepředvídatelnost donutila armádní představitele omezit či úplně zastavit provoz na základnách od Floridy až po jižní Virginii. Šestice fregat a torpédoborců již opustila své přístavy a vydala se co nejdále od hurikánu. Preventivní kroky muselo podniknout také letectvo. Nebezpečí bouře představuje především pro větší letadla, neboť menší bojové stroje se můžou ukrýt do bezpečí hangárů. Podle zdrojů z armády jde o největší přípravy na hurikán od roku 1992.

Kam dál?
Letectvo kvůli hurikánu přestěhovalo nejmodernější stíhačky z Floridy (10.10. 2018)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Prestižní vojenská akademie v Kyjevě má první kadetky

Lina Nazipova vždy snila o tom, že bude pokračovat ve stopách svých předků. Nyní má k tomu příležitost. Je jednou z 20 mladých žen, které zahájily výuku na prestižní vojenské škole Ivana Bohuna v Kyjevě. Je to poprvé, kdy byly na školu přijaty i ženy. „Mým snem je být pilotkou vrtulníků jako byli můj otec a dědeček,“ řekla ke svým plánům. V armádě sloužila také Linina matka.

Dvacítka studentek vytvořila ve škole novou třídu označovanou jako první četa první letky. Požadavky pro jejich přijetí byly stejné jako u mužských studentů. Julia Mykytenko, velitelka čety a školitelka nové ženské třídy si myslí, že studentky čeká i přes silnou motivaci tvrdé probuzení.

„Rozumí všech dvacet tomu, kam se dostaly? Samozřejmě ne,“ řekla. „Budou tam nejspíš dívky, které řeknou: ‚Omlouvám se, na tohle jsem nebyla připravena.‘ A nikdo jim to nebude mít za zlé, protože služba v armádě je něco velmi náročného. Na druhou stranu mnoho z nich je skutečně motivovaných a vědí, co chtějí.“

Kam dál?
Branná povinnost pouze pro muže je neústavní, rozhodl soud v USA (25.2. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek