natoaktual.cz

Rumunsko a Spojené státy chtějí společně posílit obranu východní hranice NATO

23. srpna 2019  19:41
 

Američtí vojáci vykládají odpalovače střel systému THAAD na letecké základně Mihaila Kogalniceanu v Rumunsku | foto: DVIDS

Rumunsko a Spojené státy chtějí společně posílit obranu východní hranice NATO

Prezidenti Rumunska a USA Klaus Iohannis a Donald Trump se dohodli na vzájemné spolupráci na posílení obrany východní hranice NATO – včetně Černého moře, které hraje zásadní roli pro euroatlantickou bezpečnost. Má tomu pomoci i nárůst počtu amerických vojáků v Rumunsku, o kterém je americké vedení dle svých slov připraveno jednat. V současnosti se v zemi již nachází americký systém protiletecké a protiraketové obrany.

Prezidenti jednali také o energetické bezpečnosti, u níž se vyslovili proti stavbě plynovodu Nord Stream 2, který má vést přes Baltské moře a zásobovat Německo ruským plynem.

Kam dál?
Protiraketovou ochranu v Rumunsku převezme na léto systém THAAD (12.4. 2019)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Američané už Turecku nenabízejí systém Patriot

Vláda Donalda Trumpa zrušila nabídku v hodnotě 3,5 miliardy dolarů na prodej protivzdušného systému Patriot do Turecka. Důvodem je turecký nákup ruských raket S-400. Tento krok tak ztěžuje Ankaře možnost zařadit do výzbroje protiletadlový systém kompatibilní se systémy NATO.

Nedlouho po tureckém převzetí ruského systému se sice zdálo, že budou Američané své rakety Turecku nabízet i nadále, tomu je však nyní konec. „Dlouhodobě jsme Turecku vzkazovali, že naše nejnovější nabídka na prodej raket Patriot bude stažena, pokud převezmou dodávky systému S-400,“ okomentovalo rozhodnutí americké ministerstvo zahraničí.

Kam dál?
První dodávka raket z Ruska. Turecko pořizuje S-400 navzdory spojencům (12.7. 2019)

Zdroj: Al-Monitor (USA)

---

Bulharsko mění zákony, aby zajistilo opravu svých letadel v Bělorusku

K udržení bojeschopnosti svých letounů Su-25 muselo Bulharsko upravit legislativu. Zakoupilo je totiž v Bělorusku, s nímž nyní evropské sankce zakazují obchod se zbraněmi. Podle sdělovacích prostředků je cílem změny zákona o kontrole vývozu vojenských produktů odstranit dohled ministerstva hospodářství nad opravou a modernizací zbraní.

V listopadu 2018 Bulharsko podepsalo s běloruským 558. leteckým opravárenským závodem smlouvu na opravu osmi útočných letadel Su-25 v hodnotě 73,6 milionu eur. V prosinci pak Bulharsko poslalo do Běloruska první splátku, peníze tam však nikdy nedoputovaly. Mohla za to směrnice EU o embargu na dodávky zbraní a prostředcích, které lze použít k vnitřní represi. Podle bulharského ministerstva obrany však není oprava letadel v Bělorusku vývozem, protože se pak zase vrátí zpět.

Kam dál?
Bulharsko napadli hackeři. Z databází ukradli finanční data milionů lidí (16.7. 2019)

Zdroj: Belsat (Polsko)

---

Rusko navýší počet vojáků na své západní hranici

Ruské ministerstvo obrany přijme rozsáhlá opatření s ohledem na rostoucí napětí na západních hranicích země, uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu na zasedání rady ministrů. Šojgu zde hovořil především o současném vojenském a politickém klimatu a poukázal na nárust sil NATO ve východní Evropě, rozmístění protiraketové obrany USA do Polska a Rumunska a na rostoucí spolupráci NATO s Finskem a Švédskem. „Přijmeme komplexní opatření, abychom vznikající hrozby odvrátili,“ zdůraznil.

Kam dál?
Odehnali jsme stíhačku NATO nad Baltem, tvrdí ruské letectvo (13.8. 2019)

Zdroj: TASS (Rusko)

---

NATO připravilo novou inovační výzvu pro podnikatele

Tento týden bylo zahájeno nové kolo programu Inovační výzva NATO s tématem optimalizace rozvoje lídrů. Cílem soutěže je zapojit inovátory v soukromém sektoru (podnikatele, designéry, inženýry, vědce, programátory) do nalezení nových, kreativních a efektivních způsobů, jak může NATO reagovat na bezpečnostní výzvy a možné krize. Za výzvou stojí Centrum NATO pro inovace, které každý rok vyhlašuje dvě nové výzvy.

V této výzvě hledá NATO řešení, jak připravit první příjemce a lídry na všech úrovních na informovaná rozhodnutí ve složitých a dynamických situacích. Výzva se konkrétně týká dovedností ve vedení a rozhodování, optimalizace rozhraní člověk-stroj a duševní odolnosti. Uzávěrka přihlášek je 30. září 2019 a vítězové budou vyhlášeni 29. října 2019 v maďarské Budapešti.

Kam dál?
Expertní týmy soutěžily v obraně před elektromagnetickým pulsem (30.5. 2019)

Zdroj: NATO

luk; natoaktual.cz
zpět na článek