natoaktual.cz

Průzkum: Důvěra Čechů v armádu a policii za 20 let rapidně vzrostla

6. srpna 2019  16:02
 
Čeští vojáci během cvičení Tobruq Legacy na pobřeží Baltu střílí z protiletadlového kompletu RBS-70 | foto: Jana Samcová, 25.plrp

Průzkum: Důvěra Čechů v armádu a policii za 20 let rapidně vzrostla

Armádě věří 75 % lidí v České republice, policii 72 %, ukazuje červnový průzkum agentury STEM. Od loňského průzkumu vzrostla důvěra ke všem bezpečnostním institucím, dodává agentura.

Severoatlantické alianci důvěřuje 60 % dotázaných, dle výzkumů STEM se jedná o stabilní hodnotu bez výkyvů. Důvěra v NATO je od roku 2009 trvale vyšší než důvěra v Evropskou unii, upozorňuje STEM. Průzkumu se zúčastnilo 1004 lidí starších 18 let.

Kam dál?
Nová německá ministryně obrany chce získat důvěru armády. Jednoduché to ale nebude (25.7. 2019)

Zdroj: Český rozhlas (ČR)

---

Austrálie podepíše partnerství s NATO

Novou partnerskou dohodu podepíše se Severoatlantickou aliancí Austrálie, stane se tak na schůzce premiéra Scotta Morrisona s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Sydney. Při příležitosti podpisu „rozšířeného plánu partnerství“ se Stoltenberg setká také s ministryněmi zahraničí a obrany, Marise Payne a Lindou Reynolds.

V průběhu dalších schůzek bude šéf Aliance patrně diskutovat s australskými představiteli rostoucí roli a vliv Ruska a Číny, pokračující hrozbu terorismu a komplexní problematiku kybernetického konfliktu.

Kam dál?
Austrálie chce vybudovat novou tichomořskou jednotku, aby získala větší vliv v regionu (24.7. 2019)

Zdroj: 7 News (Austrálie) 

---

Nový Zéland odmítá prodloužit setrvání svých jednotek v Iráku

Koaliční vláda Nového Zélandu odmítla žádost Severoatlantické aliance o prodloužení svého působení v Iráku. Novozélanďané měli pomáhat s přebudováním iráckých vojenských institucí.

„Splnili jsme svou povinnost,“ uvedla vláda. Misi, zaměřující se na přebudování částí irácké společnosti, by vláda raději poskytla finanční pomoc. Naše síly stáhneme do června 2020, oznámil již dříve kabinet. Jednotky Nového Zélandu se nachází zejména na základně Taji Camp.

Kam dál?
Trump „stáhne tisíce vojáků“ z Afghánistánu v rámci dohody s Tálibánem (2.8. 2019)

Zdroj: Radio New Zealand (Nový Zéland)

---

Mírová dohoda v Afghánistánu je blíže než kdy dříve, tvrdí Stoltenberg

Vzhledem k pokračujícím mírovým rozhovorům mezi Spojenými státy a hnutím Tálibán v Kataru je zde skutečná šance na mír v Afghánistánu, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Vidíme skutečnou šanci na mír v Afghánistánu, k mírové dohodě jsme blíže než kdy dříve,“ prohlásil.

Kam dál?
Tálibán podmiňuje jednání s afghánskou vládou stažením USA (29.7. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Masivní exploze ruského vojenského skladu způsobila evakuaci

Na 6 000 obyvatel bylo evakuováno do bezpečí po výbuchu muničního skladu u města Ačinsk v sibiřském Krasnojarském kraji. Úřady vyhlásily stav pohotovosti. Evakuovány byla také města a vesnice v okruhu 20 km, letecká doprava byla odkloněna ve vzdálenosti 30 km. Mohlo dojít ke zranění pěti až osmi lidí. „Jejich život není ohrožen,“ uvedl gubernátor oblasti Alexandr Uss. V továrnách na výbušniny napříč Ruskem došlo od roku 2014 zhruba k tuctu nehod, dodává tisková agentura Tass.

Kam dál?
Ruská armáda přiznává, že potřebuje západní technologie (5.8. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek