natoaktual.cz

Rumunsko zablokovalo ruskou dodávku vojenského vybavení pro Srbsko

29. července 2019  13:21
 

Ruské tanky (ilustrační foto) | foto: Ruské ministerstvo obrany

Rumunsko zablokovalo ruskou dodávku vojenského vybavení pro Srbsko

Ruskou dodávku vojenského materiálu, složenou z bojových tanků a obrněných vozidel, Rumunsko zadrželo z důvodu mezinárodních sankcí, které jsou na Moskvu uvaleny pro její aktivity na Ukrajině. Nemůžeme zásilce vydat povolení k tranzitu, z důvodu embarga Evropské unie uvaleného v roce 2014, uvedlo bez podrobností rumunské ministerstvo zahraničí.

Již z kraje tohoto měsíce si srbští představitelé stěžovali, že rumunské úřady zadržují asi 60 použitých vojenských vozidel, které měly být Srbsku dodány po řece Dunaji.

Kam dál?
SACEUR navštívil Srbsko, souhlasil se zavedením krizové linky s KFOR (18.7. 2019)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Turecko by nemělo aktivovat systém S-400, říká Pompeo

Nechceme, aby Turecko zprovoznilo ruský raketový systém S-400, který koupilo od Moskvy, uvedl ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo. „Mohly by následovat další sankce, ale upřímně, co bychom skutečně chtěli, je, aby systém S-400 nebyl uveden do provozu,“ prohlásil Pompeo. Během setkání za zavřenými dveřmi měl nicméně prezident Donald Trump republikánským senátorům sdělit, že uvalování sankcí na Ankaru nakloněn není.

Kam dál?
Trump se sešel se senátory. Tématem byly ruské zbraně v Turecku (24.7. 2019)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Němečtí tankisté dorazili na cvičení v Litvě později, kvůli závadě na letadle

Bundeswehr se vyrovnal s další nepříjemnou závadou na své flotile letounů. Transportní Airbus A310 nemohl kvůli poruše na motoru vzlétnout a plánovaný odlet tankistů, kteří střídají jednotky sloužící v Litvě od února, se tím o den posunul.

Technika se z Lipska do litevského Kaunasu přesunula vlakem, celkem šest vlaků převáželo mimo jiné 17 vozů, většinou typu Marder. Již šestou rotaci střídá Německo ve vedení předsunutého praporu mezinárodních sil Severoatlantické aliance.

Kam dál?
Armáda je součástí naší společnosti, říká nová německá ministryně obrany (26.7. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Tálibán podmiňuje jednání s afghánskou vládou stažením USA

Přímé rozhovory s vládou Afghánistánu nezahájíme, tvrzení o přípravě podobného setkání v následujících dvou týdnech odmítáme, uvedl vysoce postavený představitel hnutí Tálibán. Víru v přímé jednání v blíže neurčené evropské zemi dříve vyjádřil ministr pro mírové záležitosti Abdul Salam Rahimi. Vládu měla zastupovat 15členná delegace. Přímé rozhovory s vládou přijdou na řadu až po dohodě se Spojenými státy o odchodu jejich sil, zdůraznil mluvčí politického úřadu Tálibánu v Kataru Suhail Shaheen.

Kam dál?
Hlavním tématem schůzky Trumpa s pákistánským premiérem bude Afghánistán (22.7. 2019)

Zdroj: Gulf News (Spojené arabské emiráty)

---

Čína se zapojila do námořní přehlídky Ruska

Ruského Dne námořnictva se zúčastnil čínský torpédoborec Xi’an, uvedla čínská státní tisková agentura Xinhua. Čínští námořníci stáli oděni v bílém na vrchní palubě torpédoborce. Součástí akce byla také indická fregata, která se pohybovala na moři nedaleko ostrova Kronshtadt. Vojenské přehlídce v Petrohradě přihlížely kromě prezidenta Vladimira Putina stovky lidí. Ruské síly předvedly dvanáct bojových plavidel a ponorek a desítky letounů.

Kam dál?
Kambodžský premiér popírá dohodu o umístění čínské základny (24.7. 2019)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek