natoaktual.cz

Ruská ponorka popluje skrze protiponorkové cvičení NATO

1. července 2019  12:14
 

Ruská ponorka Krasnodar (ilustrační foto) | foto: Royal Navy

Ruská ponorka popluje skrze protiponorkové cvičení NATO

Ruská ponorka třídy Kilo popluje přes oblast Norského moře, kde právě probíhá protiponorkové cvičení Severoatlantické aliance. Ponorka Vladikavkaz pluje z poloostrova Kola na námořní přehlídku v Petrohradu a po celou dobu plavby bude vynořená. Přehlídky se zúčastní i další lodě ruské Severní flotily, včetně nejnovější fregaty Admirál Gorškov.

NATO pořádá severně od Norska každoroční cvičení s názvem Dynamic Mongoose. Účastní se ho šest lodí, deset letounů a několik ponorek z různých členských zemí.

Kam dál?
NATO provádí manévry v Baltském moři. Rusko odpovídá vlastním cvičením (14.6. 2019)

Zdroj: Barents Observer (Norsko)

---

Osm spojeneckých zemí společně nakoupí námořní munici

Sedm zemí Severoatlantické aliance a jeden partnerský stát přijaly memorandum o spolupráci v nákupu námořní munice. Dohodu podepsali ministři obrany Belgie, Francie, Itálie, Nizozemska, Polska, Portugalska, Španělska a Finska jako partnerského státu NATO. Náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller k dohodě prohlásila, že se jedná o „první významný krok k vytvoření evropských skladišť vysoce kvalitní námořní munice“.

V rámci dohody chtějí tyto země nakoupit společně munici za nejvýhodnější cenu a případně spolupracovat i v dalších oblastech, jako je její skladování. Plánovaný nákup zahrnuje střely země-vzduch, země-země, torpéda a granáty.

Kam dál?
Britské námořnictvo otestovalo nový raketový systém (21.5. 2019)

Zdroj: UPI (USA)

---

Německo a Nizozemsko vytvoří první společný vojenský internet

Představitelé Německa a Nizozemska podepsali dohodu o zřízení společného vojenského internetu. Jedná se o první případ, kdy dvě země spojí své vojenské sítě. Německo-nizozemský internet nese název Tactical Edge Networking, zkráceně TEN. Vojáci v síti TEN budou používat stejné počítače a další elektronická zařízení.

Projekt by mohl být příkladem pro spojení dalších sítí mezi spojenci Severoatlantické aliance. V ideálním případě by všechny státy NATO sdílely společnou síť, která by umožnila uplatnění nových společných standardů.

Kam dál?
Stoltenberg: Na kybernetické útoky můžeme odpovědět všemi prostředky (24.5. 2019)

Zdroj: ZDNet (Velká Británie) 

---

Erdogan: USA na Turecko neuvalí sankce za nákup ruského systému

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil po summitu G-20, že Spojené státy neuvalí na Turecko sankce za nákup ruského raketového systému S-400. „Slyšeli jsme to od něj osobě, že se to nestane,“ prohlásil Erdogan po schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Turecko plánuje v pořízení systému dále pokračovat.

Donald Trump prohlásil, že s Tureckem nebylo ohledně nákupu S-400 jednáno spravedlivě, což dává za vinu bývalé administrativě Baracka Obamy. Sankce, kterými USA Turecku hrozily, však prezident výslovně nevyloučil.

Kam dál?
Esper konfrontoval Turecko na schůzce NATO (27.6. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

USA žádají Německo, aby se rozhodlo ohledně účasti na misi proti IS

Spojené státy požadují po Německu rozhodnutí, zda se bude dále účastnit koalice proti organizaci Islámský stát. Německo se zatím zapojilo s pozorovacími letouny Tornado a USA nově navrhují i přítomnost německých pozemních sil. Německá vláda zatím na americké požadavky neopověděla, vyslání pozemních sil však není pravděpodobné.

„Těšíme se, až uslyšíme odpověď německé vlády ohledně mise v Sýrii a dalších německých příspěvků snahám v oblasti,“ prohlásil mluvčí amerického velvyslanectví v Německu.

Kam dál?
Americká armáda žádá Německo o rozšíření syrské mise letounů Tornado (10.6. 2019)

Zdroj: Spiegel (Německo)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek