natoaktual.cz

Švýcaři se připojí ke kybernetickému centru NATO v Estonsku

23. května 2019  15:00
 
Alianční centrum kyberobrany NATO v Estonsku.

Švýcaři se připojí ke kybernetickému centru NATO v Estonsku

Švýcarsko se stane členem kybernetického centra Severoatlantické aliance, které sídlí v estonském Tallinnu. Získá tím přístup k informacím a bude se moci podílet na výzkumných a výcvikových aktivitách. Zapojení do centra pomůže Švýcarsku implementovat národní strategii pro ochranu země před kyberútoky.

Centrum je sice akreditováno v rámci NATO, ale podle Federální rady účast na programu nijak nenaruší neutralitu Švýcarska, jelikož centrum nespadá do alianční struktury velení a nemá mandát k operacím.

Kam dál?
NATO pořádá v Estonsku největší kybercvičení na světě (10.4. 2019)

Zdroj: Swissinfo (Švýcarsko)

---

NATO neuznává anexi Krymu a žádá propuštění ukrajinských námořníků

Severoatlantická aliance neuznává ilegální anexi Krymu a žádá Rusko, aby propustilo zajaté ukrajinské námořníky a lodě, prohlásil předseda Vojenského výboru NATO maršál Stuart Peach. Peach také poznamenal, že NATO schválilo balíček opatření pro oblast Černého moře, který by měl ukázat podporu Gruzii a Ukrajině.

Kam dál?
Ukrajinská vicepremiérka: Přítomnost NATO v Černém moři může zabránit ruské agresi (11.3. 2019)

Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

---

Průzkum: Vstup do NATO podporuje 74 % obyvatel Gruzie

Vstup Gruzie do Severoatlantické aliance podporuje 74 % obyvatel země podle průzkumu veřejného mínění organizace National Democratic Institute. Více než polovina podporovatelů připojení vysvětlila svůj postoj obavami o bezpečnost Gruzie. Dalšími uváděnými důvody pro vstup do NATO byl ekonomický prospěch země a obnovení teritoriální integrity Gruzie.

Naopak 15 % dotázaných členství v Alianci oponuje. Tato skupina svůj postoj nejčastěji vysvětlovala strachem z obnovení konfliktu s Ruskem či obavami o další ztráty teritoria.

Kam dál?
Gruzie: Po 70 letech je NATO stále žádané (3.4. 2019)

Zdroj: JAM news (Gruzie)

---

Rusko se svými spojenci navrhuje posílit spolupráci s NATO

Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), která sdružuje země z post-sovětského prostoru, v prohlášení vyzývá ke zmírnění napětí v euroatlantickém a euroasijském regionu. Dokument navrhuje sadu opatření k vytvoření přímých kontaktů mezi organizacemi, dialog mezi nejvyššími orgány, o účast pozorovatelů na cvičeních.

Schůzky se účastnili ministři zahraničí Ruska, Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Jednali také o implementaci globální strategie OSN proti terorismu a plánech na budoucí společná stanoviska organizace.

Kam dál?
Vrcholní armádní představitelé Ruska a NATO jednali o vzájemných vztazích (29.4. 2019)

Zdroj: OSKB/CSTO

---

Příští summit NATO se bude konat 3.-4. prosince v Londýně

Příští summit lídrů Severoatlantické aliance se bude konat v Londýně v termínu 3. a 4. prosince 2019, oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Tajemník uvedl, že o přípravách jednal s britskou premiérkou Theresou May. Podle Stoltenberga bude summit příležitostí „odpovědět na současné a vznikající bezpečnostní hrozby“ a stanovit, „jak se bude NATO adaptovat a investovat, aby zajistilo, že zůstane pilířem stability i v následujících letech“.

Londýn je podle tajemníka vhodným místem k oslavě 70 let transatlantické spolupráce, jelikož v něm byla zřízena první centrála NATO v roce 1949. Summit se bude konat v době neshod mezi spojenci z Evropy a USA. Není proto zatím jisté, zda bude jeho součástí i společná deklarace.

Kam dál?
Ministři zahraničí oslavili ve Washingtonu 70. výročí NATO (5.4. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek