natoaktual.cz

Angela Merkel navštívila síly NATO v Německu

21. května 2019  17:29
 

Německá kancléřka Angela Merkel. | foto: NATO Photos

Angela Merkel navštívila síly NATO v Německu

Německá kancléřka Angela Merkel navštívila 9. obrněnou brigádu – ukázkovou jednotkou Bundeswehru a součást sil velmi rychlé reakce NATO. Šlo o první kancléřčinu návštěvu největší německé základny ležící u města Munster za sedm let. Její součástí byla také půlhodinová přehlídka schopností brigády, které se krom kancléřky zúčastnili také nejvyšší představitelé armády, generálové Eberhard Zorn a Jörg Vollmer, a ve které nechyběla ani ukázka provedení útoku včetně zapojení bitevních vrtulníků Tiger a nadzvukových letounů Tornado.

„S tím, co jsme zažili (na Ukrajině), se objevila nová situace, která učinila obranu vlastního území aliance opět prioritou,“ okomentovala německé zapojení do hrotových sil NATO. „Schopnosti, které klademe na váhy, jsou příspěvkem, který dává ostatním vědět, že jsme odhodláni hájit naše území,“ řekla Merkelová.

Kam dál?
Angela Merkel poděkovala vojákům nasazeným v Mali (3. 5. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Největší cvičení NATO v oblasti komunikačních a informačních systémů začalo

V rumunském Centru strategických komunikací a informačních technologií nalézajícím se u města Otopeň začalo cvičení Steadfast Cobalt 2019 – doposud největší cvičení NATO v oblasti komunikačních a informačních systémů. Celá akce probíhá pod hlavičkou Velitelství společných sil NATO v Evropě a je koordinována velitelem NATO pro komunikaci a informační systémy generálem Wolfgangem Rennerem.

„Cílem cvičení, které zahrnuje více než 1200 rumunských a zahraničních účastníků z 35 organizací NATO v oblasti komunikačních a informačních systémů, je otestovat a zvýšit interoperabilitu ve sférách velení, řízení, komunikace, informačních technologií, zpravodajství, sledování a průzkumu,“ uvedlo rumunské ministerstvo obrany.

Kam dál?
Obrana chce hlídat kyberprostor. Údery proti hackerům má řídit ministr (11. 2. 2019)

Zdroj: Bulgarian Military (Bulharsko)

---

Turecko koupí ruské rakety navzdory hrozbě amerických sankcí

„Jakmile bude Rusko připraveno je doručit, budeme připraveni je přijmout,“ řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu na adresu nákupu ruského protivzdušného systému S-400. Dojít by k tomu mohlo už v příštích měsících.

Turecko je členem Severoatlantické aliance, představitelé USA a dalších zemí NATO jej však před nákupem systému, který je neslučitelný se zařízeními používanými západní vojenskou aliancí, varovaly. Podle Ruska je systém S-400 schopen obstát i proti balistickým raketám a letounům s technologií stealth. Právě takovým strojem je nový stíhací letoun F-35, na jehož výrobě se Turecko podílí, a který si mělo v plánu rovněž pořídit. Spojené státy však tento prodej zrušily. Co víc, Turecku hrozí, že by mohlo být sankcionováno v rámci zákona o boji proti americkým protivníkům.

Kam dál?
Turecký nákup ruských střel S-400 budí u spojenců v NATO rozpaky (16. 2. 2018)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

NATO chce posílit partnerství s Bosnou a Hercegovinou

V prosinci loňského roku přišla z bruselské centrály Severoatlantické aliance do Bosny a Heregoviny výzva, aby země zahájila svůj první Roční národní program. Jde o seznam priorit a cílů, které jí mají pomoci s reformními procesy a s rozšířením obranných a bezpečnostních schopností, včetně lepší připravenosti na zásahy při živelných katastrofách a lepší interoperability se zeměmi NATO a jejich partnery.

Kam dál?
Čtyři sestřely nad Bosnou. Před čtvrtstoletím se NATO odhodlalo k boji (28. 2. 2019)

Zdroj: Sarajevo Times (Bosna a Hercegovina)

---

Britské námořnictvo otestovalo nový raketový systém

Loď Jejího Veličenstva torpédoborec Defender odpálil rakety Aster a zničil cvičný cíl simulující útočící nepřátelské letadlo. Šlo o součást velkého námořního cvičení NATO Formidable Shield, kterého se krom Britů zúčastnilo devět dalších zemí s 13 loděmi a 10 letadly.

Rakety Aster jsou spolu s radarem Sampson součástí systému Sea Viper. Ten je schopen sledovat letadla a další objekty v oblasti několika tisíců krychlových mil. Podle britských velitelů cvičení prokázalo schopnost lodi bránit nejen sebe, ale i ostatní plavidla. „Prokázání účinnosti systému Sea Viper proti náročnějšímu cíli nás ujišťuje o schopnostech HMS Defender plnit úkoly protivzdušné obrany,“ okomentoval úspěšný test jeden z nich.

Kam dál?
Role Británie v NATO by po Brexitu mohla být rozšířena (17. 4. 2019)

Zdroj: The Herald (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek