natoaktual.cz

Američtí zákonodárci navrhují zakázat vstup čínským vojenským vědcům do USA

16. května 2019  14:21
 

Čínská armáda | foto: CJCS

Američtí zákonodárci navrhují zakázat vstup čínským vojenským vědcům do USA

Američtí zákonodárci představili zákon, který by zamezil přístupu čínských vědců do amerických výzkumných center. Jednalo by se o vědce sponzorované čínskou lidovou armádou (PLA), kteří by nově nemohli získat víza pro studium nebo výzkum v USA.

„PLA otevřeně přiznává, že využívá tyto kontakty k podpoře vývoje nových vojenských technologií. Nemůžeme ignorovat hrozbu, kterou to představuje pro naši národní bezpečnost,“ prohlásil kongresman Mike Gallagher.

Podobný zákon navrhují senátoři i kongresmani z obou politických stran. „Tato legislativa je důležitým krokem k ochraně našich univerzit před čínskými snahami těžit z naší svobodné a otevřené společnosti,“ uvedla kongresmanka Vicky Hartzler.

Kam dál?
Pentagon: Čína staví armádu na ukradených technologiích (3.5. 2019)

Zdroj: India Times (Indie)

---

Generál Řehka dostane Cenu Arnošta Lustiga za statečnost

Generál Karel Řehka převezme Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost. „Chtěli jsme ukázat mladé generaci, že mezi námi žijí takoví frajeři, že by si z nich měli brát příklad,“ řekl o generálovi předseda výboru Ceny Jan Pirk a označil Řehku za symbol moderního vojáka.

Generál v současné době působí v rámci Severoatlantické aliance jako zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod. „Já to beru tak, že to je ocenění všech vojáků mé generace,“ uvedl Řehka, pro kterého bylo udělení ceny velkým překvapením.

Kam dál?
Český ministr zahraničí ocenil ty, kteří přispěli ke vstupu ČR do NATO (14.3. 2019)

Zdroj: ČTK (ČR)

---

Macron chce odříznout Británii od obranných zakázek EU

Francouzský prezident Emmanuel Macron požaduje, aby Velká Británie po odchodu z Evropské unie neměla přístup k evropským obranným zakázkám. Macron spolu s dalšími evropskými státy chce po brexitu vyloučit Británii z iniciativy Stálé strukturované spolupráce EU (PESCO).

Tento plán kritizují někteří představitelé USA i EU, jelikož může ohrozit jednotu Severoatlantické aliance. Jeden vládní představitel označil Macronův postoj, z nějž by těžily především francouzské firmy, za „protekcionismus bez ochrany“.

Kam dál?
USA varují před projektem společné evropské armády (15.5. 2019)

Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

---

Estonská prezidentka se setkala s veliteli NATO

Estonská prezidentka Kersti Kaljulaid se setkala s veliteli jednotek předsunuté přítomnosti Severoatlantické aliance. Z britských zástupců se jednalo o odcházejícího plukovníka Paula Claytona, kterého nahradí na jeho pozici plukovník Giles Harris. Prezidentka se také setkala s veliteli francouzské cizinecké legie a belgického kontingentu, kteří jsou součástí bojového uskupení v Estonsku.

„Je dobré vidět a slyšet, že bojové uskupení nejen zvyšuje estonské obranné schopnosti, ale také učí spojence a NATO jako celek mnoho praktických lekcí v oblasti plánování obrany baltských států,“ napsala prezidentka na sociální sítě.

Kam dál?
Estonská prezidentka se v Moskvě setkala s Putinem (23.4. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Nová britská ministryně obrany požaduje vyšší výdaje na obranu

Britská ministryně obrany Penny Mordaunt po dvou týdnech ve funkci prohlásila, že bude bojovat u ministerstva financí za vyšší investice do armády.

„Jediný způsob, jak získat důvěryhodnost u ministerstva financí, je soustředit se na náš úkol,“ prohlásila Mordaunt, podle níž jsou zvýšené investice potřeba mimo jiné kvůli Číně a Rusku. Ministryně však neuvedla částku, kterou pro armádu požaduje.

„Má jasnou představu, co chce udělat z ozbrojených složek, ale je dost chytrá na to, aby věděla, že to neznamená okamžitý příliv financí,“ uvedla obranná konzultantka Alex Ashbourne Walmsley.

Kam dál?
Británie odvolala ministra obrany kvůli úniku utajených informací (2.5. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek