natoaktual.cz

Společný systém vzdušné obrany v Pobaltí je pravděpodobný, říká polský NGŠ

9. května 2019  15:29
 

Mapa incidentů s ruskými vojenskými letouny a plavidly v okolí severských států | foto: European Leadership Network

Společný systém vzdušné obrany v Pobaltí je pravděpodobný, říká polský NGŠ

Společný systém vzdušné obrany v celém regionu Pobaltí vypadá velmi pravděpodobně, prohlásil polský náčelník generálního štábu generál Rajmund Andrejczak při návštěvě Estonska. Generál uvedl, že Polsko s Estonskem mají podobný pohled na bezpečnostní situaci v regionu. „Jsme členové NATO a máme jeden vzdušný prostor. Proto nejsme omezeni v úvahách, ani ve cvičeních a vojenských operacích,“ prohlásil.

Generál navštívil Estonsko kvůli cvičení Severoatlantické aliance Spring Storm, zajímal se však i o operační plány. „Polsko, jako člen NATO, si je vědomo svých povinností v regionu a má velký zájem poskytnout podporu Pobaltí,“ oznámil Andrejczak a poukázal na polské stíhačky F-16, které byly nedávno v Litvě.

Kam dál?
Pro Polsko jsou připraveny další jednotky USA, říká polský ministr obrany (6.5. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Trump prohlásí Brazílii za významného spojence USA mimo NATO

Americký prezident Donald Trump oznámil kongresu svůj záměr označit Brazílii jako významného spojence USA mimo Severoatlantickou alianci. „Toto označení je uznáním nedávných závazků brazilské vlády ke zvýšení obranné spolupráce s USA a také našich národních zájmů v prohloubení koordinace obrany s Brazílií,“ napsal Trump v dopise kongresu.

Trump oznámil tento záměr na setkání s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem. Označení za významného spojence USA umožní Brazílii získat určité typy vojenské asistence a umožní jí účast na obranném výzkumu a vývoji.

Kam dál?
Vážně zvažuji rozšíření NATO o Brazílii, uvedl Trump (20.3. 2019)

Zdroj: China Daily (Čína)

---

Německo se v NATO chová „pokrytecky“, říká americký velvyslanec v Berlíně

Americký velvyslanec v Německu Richard Grenell prohlásil, že Německo se chová pokrytecky vůči Severoatlantické alianci.

„Je pokrytecké říkat, že máme reformovat NATO, a přitom nesměřovat k 2 %,“ prohlásil Grenell k tomu, že německé výdaje na obranu nedosahují hranice 2 % HDP. Podle velvyslance je také překvapivé, že „němečtí politici mluví o 2 % jako o pouhém záměru, nikoliv o skutečném závazku“.

Co se týče německého obchodu s Íránem, německé společnosti riskují, že je postihnou americké sankce, tvrdí Grenell. Velvyslanec se také domnívá, že Německo se nepoučilo z druhé světové války, jelikož na mezinárodní scéně zůstává neaktivní.

Kam dál?
Německo po kritice z USA ujišťuje o svém závazku k NATO (5.4. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO podporuje snahy o vyřešení sporu o S-400, říká Stoltenberg

Severoatlantická aliance chce pomoci najít řešení současného sporu Turecka a USA ohledně nákupu ruského protiraketového systému S-400, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. NATO je podle něj připraveno podpořit vytvoření komise, která by zhodnotila vliv systému S-400 na stíhačky F-35. USA zastavily prodej těchto stíhaček Turecku právě kvůli nákupu ruského systému.

Stoltenberg několikrát zdůraznil, že se jedná o záležitost, kterou musí vyřešit Turecko a USA mezi sebou. Ocenil však, že se obě strany snaží najít řešení. „Zároveň je to důležitá záležitost pro celé NATO, protože Turecko a USA jsou dva významní spojenci,“ dodal Stoltenberg.

Kam dál?
Turecko bere na vědomí znepokojení NATO z nákupu systému S-400 (23.4. 2019)

Zdroj: Hurriyet (Turecko)

---

NATO zahájilo námořní cvičení u skotského pobřeží

Lodě z devíti zemí Severoatlantické aliance se účastní cvičení u pobřeží Skotska s názvem Formidable Shield. Námořní cvičení se soustředí na protivzdušnou obranu podle rozhodnutí NATO z roku 2010 o posílení raketové obrany. „Formidable Shield ukazuje, jak spojenci spolupracují na ochraně sil NATO před reálnou hrozbou balistických střel,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu.

Kam dál?
NATO zahájilo v Estonsku každoroční cvičení „Spring Storm“ (9.5. 2019)

Zdroj: New Europe (Belgie)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek