natoaktual.cz

Turecko očekává podporu NATO pro své akce ve východním Středomoří

7. května 2019  17:39
 

Turečtí vojáci během cvičení BALTOPS | foto: U.S. Navy

Turecko očekává podporu NATO pro své akce ve východním Středomoří

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana očekává Turecko od NATO podporu pro svoje aktivity ve východním Středomoří. Prohlásil to poté, co Evropská unie a Spojené státy vyjádřily znepokojení nad plány Ankary zahájit těžbu ve vodách, které jsou součástí výlučné ekonomické zóny Kypru.

Na setkání Severoatlantické rady pro Středomořský dialog, které v Ankaře probíhalo, Erdogan dále řekl, že odmítá tvrzení, že nákup ruského protiletadlového systému S-400 znamená odklon Turecka od NATO k alternativním mezinárodním vazbám.

Kam dál?
NATO uznává klíčovou roli Turecka na Blízkém východě (16. 4. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Turecko se amerických sankcí nezalekne, říká turecký viceprezident

Turecko nedovolí, aby hrozba amerických sankcí narušila dohodu o koupi ruského obranného systému S-400, sdělil turecký viceprezident Fuat Oktay. Podle Washingtonu může nákup systému S-400 znamenat ohrožení pro americké stíhací letouny F-35, které si Ankara rovněž plánuje pořídit. USA proto Turecku hrozí, že pokud bude v procesu nákupu S-400 pokračovat, zahájí vůči němu sankce. Ankara však možnost ovlivnění letounů F-35 systémem S-400 odmítá.

Dále Spojené státy pozastavily technickou spolupráci Turecku, které se jako subdodavatel na programu F-35 podílí, a jako alternativu k ruskému S-400 mu nabídly vlastní protiletadlový systém. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však na nákupu ruského S-400 stále trvá.

Kam dál?
Turecko bere na vědomí znepokojení NATO z nákupu systému S-400 (24. 4. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

V Lotyšsku zemřel albánský voják, další dva byli zraněni

Na základně NATO v lotyšském Adazi zemřel při explozi nevybuchlé munice desátník albánské armády Zarife Hasanaj. K nehodě došlo při jednom ze společných cvičení. Další dva albánští vojáci byli zraněni.

Albánie má v Adazi svůj malý pyrotechnický tým od roku 2017. Jeho členové se střídají v půlročních intervalech. Kromě mise v Lotyšsku působí albánská armáda také v Afghánistánu, Kosovu, Egejském moři, Mali a Jižním Súdánu.

Kam dál?
Lotyšsko chce investovat 50 milionů eur ročně do vojenské infrastruktury (27. 2. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Venezuela v reakci na prohlášení z USA tvrdí, že Rusko jí může poslat další vojáky

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza na tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že on a ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov pracují na rozvoji „vojensko-technických“ vazeb mezi oběma zeměmi. Podle Arreza již nyní ve Venezuele působí „komise“ ruských odborníků a jejich počet „by se samozřejmě mohl rozšířit.“

Arreaza dále sdělil, že jeho země je „připravena na jakýkoliv scénář.“ Řekl, že Venezuela upřednostňuje cestu „diplomacie“ a „míru“, ale „bude schopna nejen odolávat a bojovat, ale i překonat a porazit jakoukoli armádu, ať už bude jakkoliv silná. Reagoval tím na slova, která zazněla mimo jiné od amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že vojenská akce USA patří mezi možná řešení situace ve Venezuele.

Kam dál?
Íránští důstojníci dorazili do Venezuely, nebezpečím je však Čína, varují USA (10.4. 2019)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Dohoda s USA se blíží, tvrdí Tálibán

Tálibán prohlásil, že shoda nad harmonogramem stažení amerických vojsk z Afghánistánu se již blíží. Obě strany se scházejí v Kataru, kde povstalecké hnutí udržuje svou zastupitelskou kancelář. Mluvčí Tálibánu v Dauhá Suhail Šaheen ve svém zvukovém prohlášení pro Associated Press uvedl, že obě strany předložily nové návrhy na stažení západních sil. To by znamenalo významný krok směrem k ukončení téměř 18 let trvající války – nejdelší v historii USA.

Rozhovory mezi USA a Tálibánem začaly v loňském roce jmenováním zvláštního amerického mírového vyslance, Zalmaje Chalilzáda. Jejich hlavním tématem byl právě harmonogram amerického odsunu ze země. Dle některých představitelů Tálibánu požadovaly Spojené státy na stažení jeden a půl roku, zatímco Tálibán požadoval lhůtu pouhých šest měsíců.

Mezi další předložené americké požadavky patří záruky, že se z Afghánistánu nestane centrum světového terorismu a že Tálibán bude aktivně bojovat s místní pobočkou organizace Islámský stát.

Kam dál?
NATO bude zveřejňovat méně údajů o Afghánistánu (2. 5. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek