natoaktual.cz

USA: Počet admirálek a generálek se od roku 2000 zdvojnásobil

18. dubna 2019  15:43
 

Čtyřhvězdičková generálka amerického letectva Lori Robinsonová | foto: USAF

USA: Počet admirálek a generálek se od roku 2000 zdvojnásobil

S rostoucím počtem žen v americké armádě roste i jejich počet ve vedoucích funkcích. Vzrostl především počet žen majících praporčickou či důstojnickou hodnost.

V roce 1988 tvořily ženy méně než 4 % praporčíků. V únoru 2018 jich bylo na těchto pozicích v pozemních silách již 11,8 % a v letectvu dokonce 20,3 %. Podobný vývoj proběhl i mezi důstojníky, včetně těch nejvyšších. K únoru loňského roku bylo ve službě 63 admirálek a generálek – v roce 2000 jich bylo pouze 30.

Plukovnic bylo v 80. letech v amerických ozbrojených silách méně než 2 %, nyní jich je kolem 11 %.

Dle plukovnice námořnictva ve výslužbě Lory Manning, která se na analýze dat podílela, se „mnohem více žen rozhodne v armádě setrvat a zůstat déle,“ což se následně odráží v počtu vedoucích funkcí, které ženy zastávají.

Kam dál?
Branná povinnost pouze pro muže je neústavní, rozhodl soud v USA (25. 2. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Ruská černomořská flotila cvičí paralelně s NATO

Černomořská flotila ruského námořnictva provedla v uplynulých dnech sérii cvičení paralelně s manévry pěti lodí Severoatlantické aliance, které probíhaly ve stejné oblasti. Ve svém prohlášení pak ruské ministerstvo obrany uvedlo, že dělostřelecké jednotky flotily nacvičovaly ve zkušebním polygonu na Krymu boj za použití dronů, které sloužily k detekci cílů a zaměření dělostřelecké palby.

Dalšího cvičení se dle ministerstva měla účastnit skupina vojenských plavidel v kooperaci s pobřežními protilodními systémy a námořním letectvem. Dohromady měly nacvičovat útoky proti nepřátelským skupinám lodí i jednotlivým plavidlům.

Kam dál?
NATO oslaví 70 let. Vyzve Moskvu, aby se vrátila ke smlouvě o raketách (1. 4. 2019)

Zdroj: Xihua (Čína)

---

Severní Korea testuje nové řízené střely

Podle severokorejských státních médií otestovala Korejská lidová armáda novou „taktickou řízenou střelu“ s „účinnou hlavicí“. Jde o první takový oznámený test od neúspěšných jednání mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem. Dle amerických analytiků však nešlo o test rakety dlouhého doletu, kterou by bylo možno považovat za hrozbu pro USA.

Korejská centrální tisková agentura uvedla, že test byl „prováděn v různých palebných režimech na rozličné cíle“, což vede analytiky k domněnkám, že novou střelu bude možno vypouštět jak ze země, tak i z lodí a letadel. Podle samotného Kim Čong-una, který měl testům osobně přihlížet, má být vyvíjená střela „vysoce důležitá pro zvýšení bojové síly lidové armády“.

Kam dál?
USA a Jižní Korea ukončí společná cvičení (4. 3. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Německá vláda odsouhlasila přísnější pravidla pro návraty migrantů

Německý ministr vnitra Horst Seehofer představil nová pravidla, která mají neúspěšným žadatelům o azyl ztížit vyhýbání se deportaci zpět do vlasti. Zaměřena je především na lidi, kteří již vyčerpali všechny legální prostředky pro získání azylu. Změna zákona nyní poputuje do parlamentu a její schválení se očekává před začátkem letních prázdnin.

S novými pravidly však nesouhlasí jednotlivé spolkové země. Vadí jim především, že by měli být neúspěšní žadatelé o azyl drženi v zemských vězeních místo ve speciálních zařízeních. Sporná jsou i některá další navrhovaná pravidla, například kategorie „tolerovaných pobytů pro osoby s neurčenou identitou“ nebo snížení příspěvků na sociální zabezpečení pro žadatele o azyl, kterým již byl udělen azyl v jiných státech EU.

Kam dál?
Předsedkyně německé CDU žádá více peněz pro bundeswehr (25. 3. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Izrael loni vyvezl zbraně za 7,5 miliardy dolarů

Izraelský export vojenského materiálu dosáhl v loňském roce hodnoty 7,5 miliardy dolarů, což dělá z této blízkovýchodní země osmého největšího vývozce zbraní. Oproti roku 2017 hodnota prodaných zbraní poklesla o 18 %, ministerstvo obrany jej i přes to označilo za „velký úspěch“. Stále jde totiž o druhý nejlepší výsledek za poslední desetiletí.

Hlavními vývozními artikly Izraele jsou řízené střely a systémy protivzdušné obrany. Mezi často prodávané patří také bezpilotní letadla, radarové systémy a munice. Téměř polovina jich míří do Asie a Tichomoří.

Kam dál?
Izrael: O zakázku na nové letiště se mohou ucházet jen země NATO (25. 1. 2019)

Zdroj: Israel Hayom (Izrael)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek