natoaktual.cz

Češi skončili druzí na největším kybernetickém cvičení NATO

15. dubna 2019  16:28
 
Kybernetická bezpečnost | foto: NATO Photos

Češi skončili druzí na největším kybernetickém cvičení NATO

Největší mezinárodní kybernetické cvičení Severoatlantické aliance Locked Shields připravuje státy na možnost skutečného kybernetického útoku. Cvičení si lze představit jako imaginární kybernetickou bitvu, v níž se „hodné týmy“ expertů snaží ochránit smyšlenou zemi Berylii. Na ni útočí „zlý tým“ hackerů a snaží se narušit infrastrukturu v zemi – například vypnout elektřinu nebo kontaminovat vodu. Útočí ale i na bankovní systémy v zemi.

„Posíláme e-maily, v nichž například píšeme, že někde spadl dron, a ptáme se, co budou dělat a jak to řeší vláda,“ popsal český zástupce aliančního výzkumného kybernetického centra Tomáš Minárik v rozhovoru pro Radiožurnál.

Kam dál?
NATO pořádá v Estonsku největší kybercvičení na světě (10.4. 2019)

Zdroj: iRozhlas (ČR)

---

Po převratu v Súdánu vyzývá Německo „všechny strany“ ke zdrženlivosti

S vírou ve svobodné volby podpořilo Německo Súdánce a zařadilo téma súdánské krize mezi agendu Rady bezpečnosti Organizace spojených národů. Sesazený prezident Umar al-Bašír musí být postaven před soud pro válečné zločiny v Haagu, zdůrazňuje Berlín.

„Vyzýváme všechny strany ke zdrženlivosti, je potřeba mírového řešení krize a sice takového, jaké by odpovídalo přání súdánského lidu volajícího po změně,“ uvedl mluvčí německého ministerstva zahraničí Christopher Burger.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Tálibán zaútočil na afghánský Kundúz

Nejméně šest lidí bylo zabito a více než 50 zraněno při útoku ozbrojenců hnutí Tálibán na město Kundúz v severní části Afghánistánu. Tálibánci zaútočili na město z více směrů, za zvuků střelby a výbuchů opustily své domovy stovky lidí, uvedl předseda rady provincie Mohammad Ayubi.

Útok byl zahájen jen pár hodin poté, co hnutí Tálibán oznámilo začátek operace Fath, jak skupina pojmenovala letošní jarní ofenzívu.

Kam dál?
Afghánský zaměstnanec armády USA byl po útoku nalezen živý (10.4. 2019)
Afghánistán vyšle do Kataru delegáty k „výměně názorů“ s Tálibánem (8.4. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Dokončení vojenské mise USA v Somálsku by mohlo trvat sedm let

O další rok bylo výkonným nařízením rozšířeno působení Američanů v Somálsku, nařízení podepsal prezident Spojených států Donald Trump. Islamistické povstalce, kteří sužují tuto zemi, označil za „neobvyklou a výjimečnou hrozbu“ pro USA.

I kdyby se jednalo o poslední rozšíření deklarace, dokončení tamní mise patrně potrvá roky, shodují se představitelé ministerstva obrany. Boje zde závisí na schopnostech speciálních sil USA vycvičit elitní somálské jednotky schopné porazit ozbrojence napojené na skupinu al-Káida.

Kam dál?
Obvinění ze způsobení civilních obětí v Somálsku armáda USA odmítá (20.3. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Počty mrtvých při střetech v libyjském Tripolisu stoupají

Oběti bojů eskalujících jižně od hlavního města Libye Tripolisu čítají již 121 mrtvých a zhruba 600 raněných, konflikt započal před deseti dny. Vojenské zdroje uvádí, že v oblasti se zřítilo bojové letadlo LNA.

Boje mezi Libyjskou národní armádou (LNA) a Organizací spojených národů (OSN) uznávanou Vládou národní dohody (GNA) pokračují, k zastavení bojů se LNA snaží dotlačit také mezinárodní společenství. Své domovy muselo opustit více než 13 000 obyvatel.

Kam dál?
Armáda USA se stáhla z hlavního města Libye (8.4. 2019)

Zdroj: Euronews (Francie)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek