natoaktual.cz

Protiraketovou ochranu v Rumunsku převezme na léto systém THAAD

12. dubna 2019  14:18
 
Americký protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) | foto: MDA

Protiraketovou ochranu v Rumunsku převezme na léto systém THAAD

Spojené státy v Rumunsku dočasně nasadí svůj protiraketový systém THAAD, který zajistí protiraketovou obranu Severoatlantické aliance během období, kdy bude současný alianční protiraketový systém Aegis procházet údržbou. Ta by měla započít během letošního léta a trvat několik týdnů.

Systém THAAD bude umístěn na námořní základně Deveselu na jihu Rumunska. Jeho hlavním úkolem bude ochrana evropských členů Aliance a amerických jednotek v Evropě před nebezpečím balistických střel startujících z oblastí mimo euroatlantický region.

Kam dál?
Lasery, satelity, stíhačky a více střel. USA revidují protiraketovou obranu (18. 1. 2019)

Zdroj: United Press International (USA)

---

V Rumunsku probíhá největší zdravotnické cvičení v historii NATO

Dvacet šest členských a třináct partnerských zemí se zapojilo do dosud největšího aliančního zdravotnického cvičení Vigorous Warrior 2019, které probíhá v Rumunsku. Více než 2 500 účastníků si na něm bude moci vyzkoušet, jak reagovat na krizové situace vojenského charakteru od střelby z ručních zbraní po ozáření.

Scénář cvičení zahrnuje také realistické podmínky aktivace článků 3 a 5 Washingtonské smlouvy. Výsledky cvičení, organizovaného Centrem výjimečnosti NATO pro vojenskou medicínu, budou v dalších letech využity k dalšímu školení aliančního zdravotnického personálu.

Kam dál?
Cvičení: Vojáci NATO se nechali vypátrat a zmanipulovat jen za pomoci informací z internetu (20. 2. 2019)

Zdroj: NATO

---

Írán vítá odstoupení Egypta z plánovaného projektu „arabského NATO“

Íránský ministr zahraničí vítá rozhodnutí Egypta odstoupit z projektu „arabského NATO“ vedeného Spojenými státy, a to i přesto, že rozhodnutí Káhiry ještě nebylo oficiálně potvrzeno. „Egypt je důležitá a mocná země, a to jak v arabském, tak v muslimském světě, která může hrát klíčovou roli pro mír, stabilitu a bezpečnost v regionu západní Asie,“ řekl k situaci mluvčí íránského ministerstva.

Důvodem Egyptské neúčasti na projektu mají být pochyby o tom, do jaké míry je celá iniciativa brána vážně, vzhledem k tomu, že ještě nebyl zveřejněn ani formální plán spolupráce. Dalším důvodem by pak mělo být zhoršení vztahů s Íránem, které by taková spolupráce přinesla. Mezi další zvažované členy organizace patří krom USA také Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Omán a Jordánsko.

Kam dál?
Arabské země se účastní rozsáhlého cvičení v Egyptě (7. 11. 2018)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Průzkum: Američtí vojáci pijí více než jiní zaměstnanci

Průzkumy Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z let 2013 až 2017 zjistily, že američtí vojáci tráví více dní v roce konzumací alkoholu než lidé pracující v jiných odvětvích. Vypijí toho také více. Většinou jde o nejméně čtyři až pět alkoholických nápojů za den, a to nejméně 41 dní v roce – to odpovídá definici opíjení se.

Potvrzuje se tak již déle známý fakt, že američtí vojáci mají problémy s pitím. Nejnovější data však ukazují, že se tento problém zhoršuje. Zatímco v roce 2014 vojáci v průměru vypili méně než stovku alkoholických nápojů za rok, nyní toto číslo přesahuje 130.

Studie se však nevyhnula kritice. Z 27 000 dotázaných bylo pouze 81 vojáků. Spíše než o chování vojenského personálu tak může výzkum vypovídat o osmdesáti jedna jedincích, kteří holdují alkoholu více než jiní.

Kam dál?
Američtí vojáci tloustnou a málo spí, tvrdí studie (5. 10. 2018)

Zdroj: Military.com (USA)

---

USA, Filipíny a Austrálie mají cvičení u Filipín. Proti Číně prý namířeno není

Společné cvičení nazvané Balikatan 2019 probíhá na filipínských ostrovech Luzon a Palawan. Účastní se ho asi 4 000 Filipínců, 3 500 Američanů a 50 Australanů. Podle oficiálních prohlášení se zaměřuje na námořní bezpečnost, obojživelné operace a nadnárodní interoperabilitu. Zahrnuje také nácvik boje proti terorismu, letecké výsadky a společné útočné manévry a plánování.

I přes rostoucí sílu Číny v oblasti Jihočínského moře se cvičení dle organizátorů nezaměřuje na žádnou konkrétní zemi v regionu. „Cvičení je zaměřeno Filipínce, Američany a Australany, jejich spolupráci a rozvoj vzájemného partnerství a přátelství,“ popsal cvičení generál námořní pěchoty a velitel cvičení Christopher McPhillips.

Kam dál?
Pro USA je největší hrozbou Čína, říká americký ministr obrany (11. 4. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek