natoaktual.cz

Kosovský premiér odvolal náměstkyni ministra spravedlnosti kvůli komentářům o NATO

26. března 2019  16:22
 

Most v Kosovské Mitrovici je symbolem rozdělení Kosova (Ilustrační foto). | foto: UNMIK

Kosovský premiér odvolal náměstkyni ministra spravedlnosti kvůli komentářům o NATO

Předseda kosovské vlády Ramuš Haradinaj odvolal náměstkyni ministra spravedlnosti srbského původu Vesnu Mikic, která nazvala bombardování Srbska v roce 1999 „naplánovanou genocidou“.

„V kosovské vládě není místo pro jednotlivce, kteří navzdory své etnické příslušnosti poškozují naše společné euroatlantické hodnoty,“ prohlásil k situaci Haradinaj.

V roce 1999 provedlo NATO letecké útoky proti nyní již bývalé Jugoslávii, která se skládala ze Srbska a Černé Hory, aby zastavila brutální zásah srbských bezpečnostních sil proti kosovským Albáncům. Po 78 dnech bombardování souhlasil tehdejší jugoslávský prezident Slobodan Miloševič s příměřím a nařídil svým vojskům stáhnout se z Kosova. Kontrolu následně převzaly jednotky NATO.

Kam dál?
Spojené státy podporují plán Kosova na vytvoření armády (7. 12. 2018)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Stoltenberg: Gruzie se stane členem NATO a Rusko s tím nic nenadělá

Během své návštěvy Gruzie generální tajemník NATO Jens Stoltenberg opět prohlásil, že se jihokavkazská země jednoho dne stane členem západní vojenské aliance, a to navzdory silnému odporu Kremlu. „Budeme i nadále spolupracovat v přípravě na členství Gruzie v NATO,“ řekl Stoltenberg po boku s gruzínským premiérem Mamukou Bakhtadzem. Návštěva proběhla při příležitosti společného gruzínsko-aliančního cvičení.

Země s přibližně 3,7 miliony obyvatel bojovala v srpnu 2008 v krátké válce s Ruskem. Po válce Rusko zanechalo tisíce vojáků v odtržených regionech Gruzie – Jižní Osetii a Abcházii a uznalo je jako nezávislé země. Pokračující vojenská přítomnost Moskvy na těchto územích přispívá k napětí v regionu.

Kam dál?
NATO zahájí společné cvičení s Gruzií (18. 3. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Pentagon utratí až miliardu dolarů za stavbu Trumpovy zdi

Americké ministerstvo obrany vyhradí až 1 miliardu dolarů na stavbu zdi na americko-mexické hranici. Za tyto peníze se má postavit téměř 92 kilometrů oplocení, silnice a nové osvětlení v El Pasu a Yumě. Kongres sice plánuje hlasovat o přehlasování prezidenského veta, které Donald Trump využil k prodloužení výjimečného stavu na hranicích, neočekává se však, že se pro jeho zrušení najde dostatek hlasů.

Podle velitele námořní pěchoty Roberta Nellera ohrožuje výjimečný stav bojovou připravenost jeho vojáků, například kvůli přesunu jednotek na hranici a odklonu financí. „Tato umělá krize nemá žádný jiný účel, než prosazování prezidentovy mylné orientace na anti-přistěhovaleckou rétoriku, namísto toho, co je v nejlepším zájmu národní bezpečnosti,“ okomentoval situaci předseda branného výboru Sněmovny reprezentantů republikán Adam Smith.

Kam dál?
Američtí senátoři prosazují zákon, který Trumpovi zabrání odejít z NATO (18. 1. 2019)

Zdroj: Buzz Feed News (USA)

---

Američané hlásí úspěšný test protiraketového deštníku

Americké ozbrojené síly oznámily, že úspěšně otestovaly sytém protiraketové obrany. Při testu se podařilo zničit cíl simulující mezikontinentální balistickou střelu, což dokazuje schopnost Ameriky bránit se před útoky ze zemí, jako je například Severní Korea.

Testovací cíl byl vypálen z Marshallových ostrovů vzdálených asi 6 400 km od kalifornské Vandenbergovy letecké základy, odkud proti němu vystartovala dvojice protiraketových střel. První cíl zničila, druhá poté vyhodnotila nebezpečnost trosek a zasáhla tu nejnebezpečnější. Dle velitele Agentury pro protiraketovou obranu generála Sama Greavese jde o „důležitý milník“ ve vývoji „důvěryhodného odstrašujícího prostředku vůči reálné hrozbě“.

Kam dál?
Lasery, satelity, stíhačky a více střel. USA revidují protiraketovou obranu (18. 1. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Při náletu v afghánském Kunduzu zahynuli civilisté

Nejméně třináct civilistů, především dětí, bylo zabito při americkém náletu na severoafghánské město Kunduz. Informace pochází ze zprávy Organizace spojených národů. Nálet byl součástí potyčky mezi Tálibánem, jenž má v Kunduzu silnou pozici, a spojenými afghánsko-americkými silami. Boje trvaly přibližně 30 hodin.

Během roku 2018 bylo zabito více Afghánců než kterýkoliv předchozí rok sedmnáct let trvající války. Pět set obětí přitom připadá na nálety. Může za to především eskalace konfliktu, kterou přineslo jednání mezi zástupci USA a Tálibánu o příměří.

Kam dál?
Talibán pokračuje v tlaku na afghánské vládní síly (12. 3. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek