natoaktual.cz

Země NATO postupně zvyšují výdaje na obranu, Německo zaostává

15. března 2019  11:19
 

Německá delegace na summitu NATO. Ministryně obrany Ursula von der Leyen, šéf německé diplomacie Heiko Maas a kancléřka Angela Merkel | foto: NATO Photos

Země NATO postupně zvyšují výdaje na obranu, Německo zaostává

Evropští členové Severoatlantické aliance za rok 2018 zvýšili své výdaje na obranu, podle nových údajů zaznamenaly vysoký růst především Polsko, Nizozemsko a pobaltské státy.

Zatímco kanadské výdaje na obranu klesly, Německo zaostává v plnění závazku vydávat na obranu 2 % svého HDP a pouze šest z 30 členů organizace (mimo Spojené státy) splnilo požadavek na výdaje vyžadovaný prezidentem Donaldem Trumpem. Evropské země vydávají za rok na obranu průměrně 1,51 % HDP, ovšem Bulharsko, Pobaltí a Nizozemsko zvýšily vloni svůj rozpočet o 20 % v porovnání s rokem 2017.

V loňském roce Německo vydalo na obranu 1,23 % HDP, což navzdory zvýšení výdajů v reálných číslech o 1,5 miliardy eur představuje podobný údaj jako v předchozích letech.

Nárůst znamená, že se „ubíráme správným směrem,“ uvedl generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. Očekává se, že mezi lety 2016 až 2020 státy NATO (bez USA) zvýší své obranné rozpočty o 100 miliard dolarů.

Kam dál?
Německá armáda není spokojena se svou bojovou připraveností (14.3. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Stoltenberg: NATO je odhodláno nadále pomáhat Ukrajině s reformami

Severoatlantická aliance zůstává zavázána k pomoci při ukrajinských reformách v bezpečnostním a obranném sektoru, uvádí generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve výroční zprávě za rok 2018. Aliance od roku 2014 zvýšila politickou a praktickou podporu Ukrajině a svůj závazek potvrdila na summitu v Bruselu, kde se vedoucí představitelé NATO setkali s prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem.

V loňském roce Aliance poskytla Ukrajině rady při rozvoji a zavádění rámcového zákona pro národní bezpečnost, dále pomáhala při rehabilitaci zraněných vojáků a podpořila zdravotnická zařízení.

Kam dál?
Ukrajinská vicepremiérka: Přítomnost NATO v Černém moři může zabránit ruské agresi (11.3. 2019)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

NATO řeší, zda Huawei představuje bezpečnostní hrozbu

Zvažujeme reakci na obavy o bezpečnost vznesené některými členskými státy v souvislosti s čínskou společností Huawei, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Při úvahách o investici do komunikační infrastruktury 5G vyjádřilo určité znepokojení z potenciálních bezpečnostních rizik spojených se spoluprací s Huawei několik států Aliance, dodal Stoltenberg.

„Záležitost je částečně obchodně-hospodářského charakteru, nicméně má i potenciální bezpečnostní následky,“ míní generální tajemník a dodává, že „NATO bere tyto obavy velmi vážně.“

Kam dál?
Kybernetická bezpečnost rozděluje představitele NATO a EU (22.2. 2019)

Zdroj: Calgary Sun (Kanada)

---

Gruzie je klíčovým partnerem, říká Stoltenberg

Gruzie je pro Severoatlantickou alianci klíčovým partnerem, spojenci opakovaně potvrdili svůj závazek k eventuálnímu členství země, uvádí výroční zpráva generálního tajemníka NATO Jense Stolteberga za rok 2018.

„Gruzie je významným přispěvatelem do aliančních operací a misí,“ dodává Stoltenberg. Zemi vnímáme coby vysoce ceněného partnera a nadále Gruzii poskytujeme podporu v euroatlantické integraci, zdůraznil generální tajemník.

Kam dál?
Stoltenberg navštíví Gruzii (7.3. 2019)

Zdroj: Agenda (Gruzie)

---

USA vnímají turecký nákup ruského systému jako velký problém pro NATO

Turecký nákup ruského raketového obranného systému S-400, který nyní čeká na schválení, představuje pro Severoatlantickou alianci bezpečnostní problém - Aliance nebude schopna nasadit letouny F-35 společně s ruskými systémy, varují vysoce postavení představitelé Spojených států.

Nákup systému neznamená, že by Ankara měla odejít z NATO, nicméně nákup S-400 je třeba vnímat nejen jako obchodní rozhodnutí, ale také jako otázku národní bezpečnosti, zdůrazňují alianční představitelé pod podmínkou anonymity.

„Rozvíjíme řadu možností pro zajištění turecké účasti v Alianci a pokračování bilaterálních vztahů bez překážek,“ uvedl jeden z představitelů. „Hlavní ohrožení letounů F-35 ze strany systému S-400 jak pro USA, tak pro spojence v NATO, spočívá v tom, že oba systémy nemohou být nasazeny ve stejném místě,“ vysvětlují představitelé.

Kam dál?
Scaparrotti doporučuje neprodávat letouny F-35 do Turecka (6.3. 2019)

Zdroj: Business Insider (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek