natoaktual.cz

Talibán pokračuje v tlaku na afghánské vládní síly

12. března 2019  22:40
 

Povstalci Talibanu skládají zbraně | foto: ISAF

Talibán pokračuje v tlaku na afghánské vládní síly

Bojovníci hnutí Tálibán stupňují tlak na afghánské síly v provincii Badghis na západu země. Při svých útocích zabili dvacítku vládních vojáků, stejný počet zajali a deset zranili. Jejich postup pokračuje i přes probíhající mírové rozhovory s USA. Dle mluvčího Tálibánu získali útočníci krom zajatců také velké množství zbraní a munice.

Tálibán bojuje o znovuzískání kontroly nad zemí od roku 2001. S přicházejícím jarem jeho útoky pravidelně sílí. Rostoucí výše ztrát vládních sil však vzbuzuje obavy. Podle afghánského prezidenta Ašrafa Gháního dosáhly od jeho nástupu do úřadu v roce 2014 počtu 45 000 mrtvých vojáků.

Kam dál?
Afghánistán by se stal inkubátorem teroristů, řekl Zeman na summitu B9 (28. 2. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Estonská rozvědka: Rusko zůstává hrozbou

Jedinou vážnou bezpečnostní hrozbou pro Pobaltí je Rusko – píše se ve výroční zprávě estonské Zahraniční zpravodajské služby. Tato hrozba zahrnuje nejen působení asymetrické, zpravodajské a politické, ale potenciálně i vojenské. Rozvědka sledovala všechna cvičení ruské armády během uplynulých deseti let s tím, že v poslední době byl jejich pravidelným námětem konflikt s NATO.

Jednou z příčin takového konfliktu by dle Rusů mohlo být jakékoliv ohrožení režimu běloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Pokud by se stalo něco neočekávaného buď se samotným Lukašenkem nebo s jeho režimem, Rusko by pravděpodobně rychle zasáhlo vojensky, aby se z Běloruska nestala prozápadní demokracie. Ať už by však byla příčina jakákoliv, Pobaltí by nejspíše bylo prvním a nejsnazším cílem ruských ozbrojených sil.

Kam dál?
Stíhačky NATO v Pobaltí zachytily tři ruská letadla v jednom týdnu (27. 2. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Macron se s Čínou přetahuje o východní Afriku

Emmanuel Macron navštíví nejstarší a největší francouzskou vojenskou základnu v zahraničí v africkém Džibutsku. Odtud pak bude pokračovat do Keni a Etiopie. Výběr těchto zemí není náhodný. Dva týdny po této návštěvě totiž v Paříži přivítá čínského prezidenta. Cesta je tak především vzkazem směrem k Říši středu.

Čína hraje v tomto regionu stále zásadnější roli. V Etiopii i Keni investuje ohromné sumy peněz, v Džibutsku pak dokonce otevřela i vojenskou základnu s kapacitou až 10 000 mužů. Tyto investice však skýtají i jistá nebezpečí. Například Džibutsko, pokud nebude schopno svůj dluh vůči Číně splácet, může naopak o značné jmění přijít.

Kam dál?
Armáda posílila v africkém Mali. V zemi teď působí 120 českých vojáků (10. 12. 2018)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Polsko – dychtivý spojenec i po dvaceti letech

Vstup Polska do NATO mu měl zajistit ochranu před Ruskem. I po dvou desetiletích zůstává strach z východního souseda rozhodujícím faktorem polské zahraniční politiky. Polsko se snaží být vzorovým aliančním členem, který vydává 2 % HDP na obranu, účastní ze zahraničních misí a vítá přítomnost ostatních vojáků NATO na svém území.

Zvláštní místo pak v polské mezinárodní politice zaujímá vztah ke Spojeným státům, které Polsko vnímá jako svého nejdůležitějšího partnera. V roce 2003 byli Poláci jedni z mála, kteří se zapojili do americké invaze do Iráku, a nyní, v rámci zajištění vlastní bezpečnosti, chystají vybudování americké základny na svém území, které se přezdívá „Fort Trump.“

Kam dál?
Pentagon odmítá navýšení počtu amerických vojáků v Polsku (15. 2. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Česká republika slaví 20 let v NATO

Před dvaceti lety se Česko, Polsko a Maďarsko staly prvními zeměmi někdejšího východního bloku, které vstoupily do NATO. Nyní tyto země čekají nové hrozby a výzvy, kterým musí čelit. Určení toho, jaké výzvy to jsou, se věnovala také konference konaná na Pražském hradě, která byla součástí oslav tohoto výročí. Významným hostem konference byla bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albright – jedna z důležitých postav rozšiřování Aliance po pádu železné opony.

Výročí také skýtá prostor pro vzpomínání. Předseda vlády Andrej Babiš připomněl české mise na Balkáně i na Blézkém východě a vzpomněl na padlé vojáky, z nichž čtyři zemřeli loni v Afghánistánu, kde čeští vojáci slouží již 16 let.

Kam dál?
Babiš v Bílém domě je šance na novou etapu vztahů, tvrdí experti (1. 3. 2019)

Zdroj: Český rozhlas (ČR)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek