natoaktual.cz

Scaparrotti doporučuje neprodávat letouny F-35 do Turecka

6. března 2019  16:36
 

Letoun F-35 pro norské vzdušné síly s brzdícím padákem | foto: Lockheed Martin

Scaparrotti doporučuje neprodávat letouny F-35 do Turecka

Spojené státy by neměly pokračovat v procesu prodeje stíhacích letounů F-35 do Turecka, pokud si Ankara pořídí ruský protiletadlový raketový systém S-400. To sdělil americkému kongresu velitel amerických sil v Evropě generál Curtis Scaparrotti.

V roce 2017 Ankara podepsala s Moskvou dohodu o dodání raketového systému S-400 v hodnotě 2,5 mld. dolarů. Zároveň však Turecko pomáhalo financovat nejdražší americký zbrojní projekt, letoun F-35. V případě, že bude Turecko disponovat oběma těmito systémy, může je testovat proti sobě.

„Jasně jsme Turecko varovali, že potenciální získání systému S-400 bude mít za následek opětovné posouzení účasti Turecka na programu F-35 a že bude riskovat zrušení potenciálních budoucích transferů zbraní,” okomentoval situaci mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Kam dál?
USA uzemnily celou flotilu stíhaček F-35 (12. 10. 2018)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Čína navyšuje obranný rozpočet

Peking letos navýší obranný rozpočet o 7,5 % na 179 miliard dolarů. Komunistická strana Číny se snaží nalézt rovnováhou mezi budováním moderních ozbrojených sil a podporou ekonomického růstu. Tento krok navazuje na postupné navyšování čínských obranných rozpočtů během posledních 25 let, které učinilo z Číny stát s druhými nejvyššími výdaji na obranu na světě. V porovnání se Spojenými státy je však čínský vojenský rozpočet pouze asi čtvrtinový.

Oznámení o navýšení přichází zároveň s rozsáhlou reorganizací Čínské lidové osvobozenecké armády. Prezident Si Ťin-pching očekává první výsledky této reorganizace již v příštím roce.

Kam dál?
Čína se může vojensky vyrovnat USA již v roce 2050 (15. 11. 2018)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Britské speciální síly možná nahradí Američany v Afghánistánu

Britské speciální síly byly, dle vysoce postavených zdrojů, požádány, aby po Donaldem Trumpem plánovaném stažení amerických sil, zaujaly klíčovou roli v Afghánistánu. Zatímco pokračují jednání amerických představitelů se zástupci Tálibánu o rozdělení moci, ve Washingtonu se již připravuje postupné stažení 14 000 amerických vojáků, kteří se v zemi nacházejí, a s nimi i 9 000 příslušníků mezinárodních sil. Celý proces by měl trvat tři roky.

V zemi by však měla zůstat americká letecká podpora, několik menších amerických jednotek a právě britské speciální jednotky SAS a SBS. V současné době se krom kontingentu SBS v Afghánistánu nachází asi 1 000 britských vojáků. Pentagon údajně zvažoval oslovit také francouzské speciální sily, ale vzhledem k jejich rozsáhlému nasazení v Africe a Sýrii od tohoto plánu upustil.

Kam dál?
Tornáda Jejího Veličenstva utichnou. Rozloučí se průlety nad ostrovy (16. 2. 2019)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

Americký generál Scaparrotti žádá větší palebnou sílu k odstrašení Ruska

Spojené státy potřebují větší palebnou sílu a musí se zaměřit na odražení stále rostoucí ruské agrese napříč Evropou i za jejími hranicemi. To zaznělo na slyšení v americkém senátu, kde velitel amerických sil v Evropě Curtis Scaparrotti označil Rusko jako hlavní hrozbu pro evropskou stabilitu. Spojené státy by podle něj měly navýšit počet svých vojáků v Evropě.

Scaparrotti se také kriticky vyjádřil k nedostatku zpravodajských a průzkumných schopností a klesající relativní síle amerického válečného loďstva.

Kam dál?
Branná povinnost pouze pro muže je neústavní, rozhodl soud v USA (25. 2. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Lukašenko volá po sblížení s NATO

Autoritářský prezident Běloruska vyzval k lepším vztahům s NATO a zrušil omezení týkající se amerických diplomatů. Prohlášení běloruského diktátora je motivováno především rozhodnutím Moskvy zvýšit ceny za dodávky ropy. „Pokud nám zavřou dveře, budeme hledat jinou cestu,“ řekl Lukašenko a dodal, že Bělorusko bude usilovat o rozvíjení vztahů se Západem a budování vztahů s NATO.

Lukašenko vládne postsovětské republice železnou rukou už téměř čtvrtstoletí, během něhož tvrdě zasahoval proti opozici a omezoval svobodu médií. Spoléhal se na půjčky a levnou energii z Ruska, aby udržel ekonomiku sovětského střihu nad vodou. Zdražení ropy znamená pro Lukašenkův režim tvrdou ránu, protože výroba a prodej ropných produktů z levné ruské ropy patřily mezi důležitý zdroj běloruských financí.

Kam dál?
Lukašenko: Ruská základna v Bělorusku není potřeba (9. 11. 2018)

Zdroj: Miami Herald (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek