natoaktual.cz

Vojenský výbor NATO zasedal na turecké vojenské základně

21. února 2019  16:29
 

Šéf Vojenského výboru NATO Stuart Peach | foto: NATO Photos

Vojenský výbor NATO zasedal na turecké vojenské základně

Vojenský výbor Severoatlantické aliance přijal pozvání tureckého náčelníka generálního štábu Yasara Gülera a navštívil vojenskou základnu v provincii Izmir. Jedním z hlavních témat byl blížící se vstup Makedonie do NATO. Dle velitele egejské armády Abdulláha Recepa tento krok vyšle do regionu jasné poselství o bezpečnosti a stabilitě. Bylo to také poprvé, kdy se zasedání výboru účastnil makedonský zástupce.

Turecko nyní slaví 67 let od vstupu do NATO. V současné době jej z vojenského hlediska trápí především boj s teroristickou organizací Islámský stát a kurdskou teroristickou organizací PKK a jejími odnožemi v Sýrii. Dle tureckých představitelů představují tyto skupiny otevřenou hrozbu pro celou Alianci.

Kam dál?
Turecko vyzývá NATO, aby podpořilo jeho boj s terorismem (19. 2. 2019)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Lavrov nařkl NATO z nátlaku na západobalkánské země

Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov nařkl Severoatlantickou alianci, že nutí státy západního Balkánu ke vstupu do NATO. Dle Lavrova Aliance tyto země šikanuje a vnucuje jim členství proti vůli jejich obyvatel. Tyto poznámky zazněly poté, co se několik balkánských zemí rozhodlo vykročit vstříc připojení k NATO, stejně jako někteří další sousedé Ruska.

Jedinou balkánskou zemí, která členství odmítla, je Srbsko. Naopak Makedonie ukončila téměř třicet let trvající spor s Řeckem o název země a pod jménem Severní Makedonie je nyní pouze krůček od vstupu. Dle analytika Dimitara Becheva přitom k žádnému nátlaku na Makedonii za strany Aliance nedošlo a „členství bylo otázkou konsensu.“

Kam dál?
Makedonie, náš nový spojenec. Řecko prokázalo sílu (14. 2. 2019)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Belgický premiér navštívil své vojáky v Estonsku

Předseda vlády Belgického království Charles Michel navštívil belgické vojáky sloužící v rámci mnohonárodního praporu NATO v Estonsku. Belgičané působí v Pobaltí už od vstupu těchto tří zemí do Severoatlantické aliance v roce 2004, kdy belgické vzdušné síly zabezpečovaly ochranu tamního vzdušného prostoru. Belgické jednotky se v minulosti také zapojily do vojenského cvičení Siil (Ježek) v roce 2017.

Belgického premiéra během návštěvy doprovázel také estonský ministr obrany Jüri Luik, který ocenil dlouhodobou spolupráci obou zemí a vyzdvihl důležitost společného postupu Aliance v oblasti zabezpečení jejího východního křídla.

Kam dál?
Nebe nad Pobaltím střeží dva nové radary dlouhého dosahu (5. 12. 2018)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Alianční experti se pokoušeli ovlivnit cvičení NATO pomocí sociálních sítí

Pomocí falešných účtů na Instagramu a Facebooku se skupina výzkumníků ze Centra výjimečnosti NATO pro strategickou komunikaci pokusila podnítit „nežádoucí chování“ mezi aliančními vojáky účastnícími se vojenského cvičení. Cílem experimentu bylo pomocí sociálních sítí shromáždit informace o vojácích a ovlivnit jejich chování během cvičení.

Dle výzkumníků byly jejich pokusy úspěšné. Podařilo se jim o vojácích zjistit poměrně podrobné osobní informace a jejich chování ovlivnit.

„Podařilo se nám identifikovat značné množství lidí, kteří se účastnili cvičení, u některých jednotek dokonce všechny jejich členy, určit přesná umístění několika praporů, získat znalosti o pohybech vojsk z a na cvičení a zjistit data o probíhající fázi cvičení,“ uvádí zpráva.

Kam dál?
Cvičení: Vojáci NATO se nechali vypátrat a zmanipulovat jen za pomoci informací z internetu (20.2. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Němečtí židé chtějí v armádě rabíny

Křesťanští kněží hrají v německých ozbrojených silách již dlouho důležitou roli. Dle hlavy německé židovské komunity Josefa Schustera nyní nastal čas, aby bundeswehr najal také rabíny. Dle něj, vzhledem k významné roli katolických a protestantských kněží v etickém vzdělávání vojáků, nastal čas ke změně.

V bundeswehru nyní pracuje asi 300 židovských vojáků. Zařazení vojenských rabínů na základě smlouvy se státem by však podle Schustera obohatilo „etické a celoživotní vzdělávání“ všech vojáků.

Kam dál?
Německo by nemuselo splnit ani snížené výdaje na obranu, uvádí vládní dokument (5. 2. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek