natoaktual.cz

Roztržka mezi Trumpem a Evropou nabírá na intenzitě

19. února 2019  16:54
 

Francouzský prezident Emmanuel Macron s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem | foto: NATO Photos

Roztržka mezi Trumpem a Evropou nabírá na intenzitě

Evropští lídři jsou již dlouho znepokojeni slovy prezidenta Trumpa ohledně Severoatlantické aliance. V posledních několika dnech se na prestižní výroční konferenci o bezpečnosti v Mnichově stal rozpor mezi Evropou a Trumpovou vládou, dle analytiků a diplomatů, otevřeným a konkrétním a hrozí, že tyto trhliny mezi spojenci budou využity Čínou a Ruskem.

Solidaritu s Evropou se naopak rozhodla prokázat padesátka amerických zákonodárců z řad republikánů i demokratů, která se zúčastnila Mnichovské konference. Přijeli, jak řekla demokratická senátorka z Jeanne Shaheen z New Hampshire, „ukázat Evropanům, že existuje další složka moci, která silně podporuje NATO a transatlantickou spolupráci”.

Kam dál?
Trump chce posílit ozbrojené síly a přehodnotit spojenectví (6.2. 2019)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Ozbrojené síly USA připravily novou strategii pro využití umělé inteligence

Ozbrojené síly Spojených států amerických chtějí rozšířit využití umělé inteligence v boji. Tvrdí ovšem, že tak bude učiněno v souladu s národními hodnotami. Novou strategii k jejímu využití zveřejnilo ministerstvo obrany tento týden. Umělé inteligence by se mělo využívat v široké škále úkolů od procesů rozhodování po předpovídání problémů u lodí a letadel.

Co se týká jejího zapojení do přímého použití síly, dokument jej příliš nerozvádí. Plně autonomní zbraně se pokusila v loňském roce zakázat Organizace spojených národů, dle Spojených států je však tento krok předčasný. V současné době vyžadují všechny autonomní systémy k použití síly lidské vedení.

Kam dál?
Revoluce v umělé inteligenci může být pro lidstvo hrozbou, tvrdí expert (22. 7. 2017)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Turecko vyzývá NATO, aby podpořilo jeho boj s terorismem

Předseda tureckého parlamentu Binali Yildirim vyzval NATO, aby podpořilo boj Turecka proti teroristickým skupinám. Turecko je již 67 let členem NATO a po USA se může pochlubit druhou největší armádou v Alianci.

Již třicet let bojuje Ankara proti kurdské organizaci PKK, která je v Turecku, EU a USA vedená jako teroristická organizace a má na svědomí více než 40 000 mrtvých. Kurdské milice YPG/PYD jsou syrskou odnoží této organizace.

Kam dál?
NATO vítá tureckou transparentnost ohledně operace v Sýrii (17. 4. 2018)

Zdroj: Yeni Safak (Turecko)

----

Americký vyslanec v Afghánistánu vyzývá k větší jednotě při jednání o příměří

Zvláštní americký představitel pro Afghánistán velvyslanec Zalmaj Chalilzad vyzval Afghánce, aby odložili své rozpory a sjednotili se ve snaze ukončit sedmnáctiletý afghánský konflikt. Chalilzad uskutečnil v uplynulých měsících řadu přímých rozhovorů s vyjednavači Tálibánu. Tyto rozhovory však nezahrnovaly zástupce afghánské vlády, kterou Tálibán považuje za nelegitimní.

Představitelé opozice se však nedávno setkali se zástupci Tálibánu v Moskvě. Kritizovali také vládní vyjednávací tým za to, že nezahrnuje více názorových proudů. Afghánský prezident Ašraf Ghání proto ve snaze o větší národní jednotu svolal Loyu Jirga, tradiční shromáždění kmenových, etnických a náboženských vůdců, aby dosáhl národního konsensu o mírových rozhovorech s Tálibánem.

Kam dál?
V Afghánistánu nekončíme. O stažení vojáků rozhodneme spolu, tvrdí NATO (14. 2. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Německo uzavřelo zbrojní dohodu s Francií

Německo pracuje na uvolnění pravidel pro kontrolu vývozu zbraní, aby bylo možné pokračovat ve společných zbrojních projektech s Francií. To alespoň uvádí strategický dokument „Německo-francouzská průmyslová spolupráce v oblasti obrany - společné chápání a principy obchodu“ získaný německým týdeníkem Der Spiegel. Ten popsal dokument jako „tajný“ dodatek ke smlouvě o přátelství uzavřené mezi oběma zeměmi letos v lednu v Cáchách.

Francie je jedním z hlavních dodavatelů zbraní do Saúdské Arábie, zatímco Německo veškerý vývoz do Rijádu oficiálně zastavilo v reakci na vraždu novináře Džamála Chášukdžího. Francie a Německo se v loňském roce pustily do tří velkých společných vojenských projektů, včetně komplexního systému leteckého boje budoucnosti (FACS) zahrnujícího jak letadla s posádkou i bez posádky a objevily se také plány na společné tankové projekty.

Kam dál?
Německo: dopady politických rozhodnutí na obranu země (27. 8. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek