natoaktual.cz

Pentagon odmítá navýšení počtu amerických vojáků v Polsku

15. února 2019  15:29
 

Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

Pentagon odmítá navýšení počtu amerických vojáků v Polsku

Americké ministerstvo obrany popřelo, že by se s polskou vládou dohodlo na navýšení počtu vojáků, které plánuje v Polsku nasadit. Varšava tlačí Spojené státy k vytvoření stálé základny, přezdívané polskými představiteli „Fort Trump“, a doufá v navýšení počtu nasazených vojáků.

Očekává se, že otázka tohoto navýšení bude projednána během oficiální návštěvy amerických představitelů ve Varšavě, kde proběhne konference týkající se Íránu a Blízkého východu, kterou pořádá Polsko společně s USA.

Kam dál?
USA zvažují vybudování stálé základny „Fort Trump“ v Polsku (19. 9. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Indický premiér koupil stíhačky Rafale se slevou, tvrdí indický federální auditor

Indický premiér Narendra Modi nakoupil francouzské stíhací letouny Rafale za nižší cenu, než byla ta, kterou sjednal jeho předchůdce, řekl indický federální auditor. Modi byl pod tlakem kampaně vedené kongresem, která tvrdila, že letouny byly zakoupeny za vyšší cenu a že nová dohoda nepřiměřeně zvýhodňovala indického miliardáře Anilu Ambaniho.

Modi nepřistoupil na předchozí nabídku na koupi 126 stíhaček, ale rozhodl se jich pořídit pouze 36. Cena na jeden stroj vychází dle auditora o 2,86 % levněji než předchozí nabídka. Tím rozporuje tvrzení opozice o korupci jen několik měsíců před všeobecnými volbami.

Kam dál?
Berlín a Paříž společně vyvinou nový motor pro nový stíhací letoun (8. 2. 2019)

Zdroj: The National (Spojené arabské emiráty)

---

Orbán: Maďarská armáda musí být schopna bránit zemi před útokem odkudkoliv

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v rozhovoru s maďarským časopisem Figyelő uvedl, že země realizuje víceletý vojenský vývojový program, na jehož konci by mělo být Maďarsko schopné bránit se proti útoku z jakéhokoliv směru.

„Patřím mezi ty, kteří považují NATO za důležité, ale nemyslím si, že by naše vojenská bezpečnost mohla být založena na NATO,“ řekl premiér. „Musíme být schopni odvrátit útoky vlastní silou.“

Rozhovor proběhl po návštěvě amerického ministra zahraničí Mika Pompea v Budapešti, kde obě země uzavřely dvoustrannou obrannou dohodu a projednaly potenciální nákup raket. Orbán však zároveň zdůraznil, že chce udržovat dobré vztahy s Moskvou.

Kam dál?
USA žádají, aby Maďarsko přestalo blokovat jednání Ukrajiny s NATO (14. 12. 2018)

Zdroj: Politico (USA) 

---

Spojené státy varují před kyberútoky z Číny a Ruska

Spojené státy na setkání ministrů obrany NATO v Bruselu varovaly, že hrozba kybernetických útoků není brána širokou veřejností dostatečně vážně. Diskuse přišla v souvislosti s americkým varováním před čínským technologickým gigantem Huawei. Dle generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga se NATO zprávami o obavách z vlivu čínské telekomunikační infrastruktury vážně zabývá.

V souvislosti s kybernetickými hrozbami se některé členské země, konkrétně Spojené Státy, Velká Británie, Německo, Nizozemsko, Dánsko a Estonsko rozhodly dát své kyberschopnosti, včetně ofenzivních, k dispozici svým aliančním spojencům. Věří, že vědomí protiútoku by mohlo potenciální agresory odradit od zaútočení.

Kam dál?
Obrana chce hlídat kyberprostor. Údery proti hackerům má řídit ministr (11. 2. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA), Rappler (Filipíny)

---

Estonská prezidentka se zúčastní bezpečnostní konference v Mnichově

Estonská hlava státu Kersti Kaljulaid navštíví Německo. Spolu s ministrem obrany Jürim Luikem se zúčastní bezpečnostní konference v Mnichově, kde proběhne diskuse o budoucnosti Ukrajiny. Vystoupí také na debatě NATO@70 zabývající se sedmi desetiletími fungování Severoatlantické aliance a pohovoří na fóru Young Leaders o vlivu technologií na zahraniční politiku. V jejím programu nechybí ani několik bilaterálních setkání.

Estonského ministra obrany pak čeká setkání s vrchním velitelem společných sil v Evropě generálem Curtisem Scapparrotim ohledně otevření nového velitelství mezinárodní divize v Lotyšsku a účast v debatním panelu o bezpečnosti pobaltských států.

Kam dál?
Nebe nad Pobaltím střeží dva nové radary dlouhého dosahu (5. 12. 2018)

Zdroj: ERR (Estonsko)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek