natoaktual.cz

Německo by nemuselo splnit ani snížené výdaje na obranu, uvádí vládní dokument

5. února 2019  13:56
 

Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

Německo by nemuselo splnit ani snížené výdaje na obranu, uvádí vládní dokument

Pochybnosti ohledně naplnění závazku vydávat 1,5 % HDP na obranu do roku 2024 vyjádřil německý ministr financí Olaf Scholz. Dosažení již snížené úrovně investic, slíbené spojencům ze Severoatlantické aliance, je zpochybňováno ve zprávě ministerstva financí získané agenturou Reuters.

Německo je pod tlakem Spojených států a dalších členů NATO, aby v souladu s cílem odsouhlaseným členy Aliance v roce 2014, a opětovně potvrzeným v následujících letech, zvýšilo výdaje na obranu na 2 % HDP.

Kam dál?
Bundeswehr chce nakoupit tři nové vládní letouny (4.2. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Vstup do NATO zajistí mír na Balkáně, říká makedonský premiér

Vstup Makedonie do Severoatlantické aliance přinese prosperitu a trvalý mír celému Balkánu, uvedl předseda makedonské vlády Zoran Zaev. „Na členství v NATO čekala Makedonie 27 let,“ prohlásil Zaev.

Než se Makedonie připojí k NATO, musí členství země v organizaci ratifikovat všech 29 členů Aliance. Očekává se, že letos zahájí stát jednání o vstupu do Evropské unie.

Kam dál?
Makedonie podepíše dohodu o vstupu do NATO tento týden (4.2. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Nová parlamentní praxe by mohla „podkopávat efektivitu armády“, varuje bývalý britský NGŠ

Praxe, kdy by o každém nasazení britských sil hlasoval parlament, by poškodila efektivitu armády, varuje bývalý náčelník britského generálního štábu generál Nicholas Houghton. Pouhý náznak, že jakékoliv větší nasazení ozbrojených sil by bez odvolání se k parlamentu bylo nemožné, způsobil „v armádních kruzích neklid“, tvrdí generál.

„Úspěšná vojenská operační činnost, zejména ve svých počátcích, závisí na utajení a překvapení,“ zdůrazňuje lord Houghton. Vytvoření ústavního zvyku ukládajícího vládě žádat parlament o schválení vyslání britských sil do konfliktu, by bylo „velice nežádoucí“, domnívá se bývalý NGŠ.

Kam dál?
Zpoždění vesmírné strategie britského ministerstva obrany je znepokojivé (4.2. 2019)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Armáda USA je vybavena miniaturními špionážními drony

Vybavit téměř všechny pozemní bojové jednotky miniaturními drony, které by mohly ze vzduchu sledovat ostatní síly, zamýšlí armáda Spojených států. Smlouva v hodnotě 39,6 milionu dolarů byla podepsána s americkou společností FLIR Systems vyvíjející technologie pro teplotní snímání, dohled a navigaci.

Předmětem dodávky budou průzkumné systémy Black Hornet, drony o velikosti dlaně. Jejich dolet jsou zhruba 2 km, rychlostí až 21 km/h, na jedno nabití se pak udrží ve vzduchu maximálně 25 minut. Přístroj komunikuje s pozemním operátorem pomocí příručního ovladače, dokáže pořizovat snímky ve vysokém rozlišení a přenášet živě video.

Kam dál?
Izrael zahájil výcvik německých operátorů dronů Heron (1.2. 2019)
Čína nahrazuje USA na trhu s drony na Blízkém východě, říká zpráva (19.12. 2018)

Zdroj: ZD Net (USA)

---

Kongres USA se připravuje na pokusy Trumpa postavit zeď za armádní prostředky

Na pokusy o využití armádního rozpočtu pro výstavbu zdi mezi Spojenými státy a Mexikem, včetně prostředků původně určených na posílení obrany Evropy proti Rusku, se připravuje federální Kongres. V případě vyhlášení nouzového stavu, umožňujícího obejít zablokovaný Kongres, se tyto prostředky uvolní.

Krok, který prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně naznačil, by mu umožnil využít zhruba 20 miliard dolarů z široké řady projektů vojenské výstavby, které Kongres již schválil, nicméně dosud nebylo započato s jejich výstavbou.

Kam dál?
Kongres USA chce přezkoumat záměr nasazení jednotek u hranic (1.2. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek