natoaktual.cz

NATO „plně podporuje“ postup USA ohledně smlouvy INF

4. února 2019  23:08
 
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO „plně podporuje“ postup USA ohledně smlouvy INF

Odstoupení Spojených států od Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) po akcích Ruska alianční spojenci „plně podporují“, uvádí prohlášení Severoatlantické aliance.

„Tento krok Spojené státy přijaly coby odpověď na významná rizika, jaká představují ruské tajné zkoušky, výroba a rozmísťování pozemního naváděného raketového systému 9M729,“ zmiňuje prohlášení. Washington brzy oznámí plán přestat dodržovat zásadní dohodu s Ruskem v reakci na její údajné porušování Moskvou, řekli ve čtvrtek představitelé USA.

Kam dál?
USA odstoupily od smlouvy s Ruskem o raketách středního a kratšího doletu (1.2. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Bundeswehr chce nakoupit tři nové vládní letouny

Po řadě nepříjemností spojených s německou vládní letkou dojde k její modernizaci, první ze tří nových Airbusů A350 by měl být připraven do roku 2020, uvádí týdeník Der Spiegel. K nalezení rychlého řešení neblahé situace takzvané Bílé letky vyzvala ministerstva obrany a financí německá kancléřka Angela Merkel.

Nákup nového letounu přímo od výrobce přijde na zhruba 150 milionů eur, přičemž první stroj patrně nebude vybaven obvyklou luxusní výbavou.

Kam dál?
Německá armáda kritizována kvůli problémům letadla kancléřky Merkel (3.12. 2018)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Makedonie podepíše dohodu o vstupu do NATO tento týden

Po odsouhlasení dohody měnící název státu, jejímž prostřednictvím Makedonie urovnala dlouhodobý spor s Řeckem, přikročí země k podpisu přístupového protokolu do Severoatlantické aliance. Ve středu zahájí budoucí Severní Makedonie proces vstupu do NATO, ohlásil generální tajemník organizace Jens Stoltenberg.

Změnu názvu státu ratifikoval 25. ledna řecký parlament. „Ratifikace přístupu zabere jistý čas, záleží na parlamentech všech 29 členských zemí NATO,“ uvedl Stoltenberg a s odkazem na Černou Horu připomněl, že „posledně proces trval zhruba rok.“

Kam dál?
NATO podepisuje přístupový protokol se Severní Makedonií (29.1. 2019)

Zdroj: Politico (Belgie)

---

Zpoždění vesmírné strategie britského ministerstva obrany je znepokojivé

Ambiciózní plán na zajištění Británie „připravené odstrašit a čelit zesilujícím hrozbám pro každodenní život, které se objevují ve vesmíru,“ přislíbil při oznámení první vojenské vesmírné strategie Velké Británie ministr obrany Gavin Williamson loni v květnu. O osm měsíců později, navzdory slibu dodat plán do konce léta, je britský obranný průmysl stále v očekávání.

Existuje „jisté znepokojení mezi mnoha průmyslovými hráči, že ministerstvo si dává příliš na čas…s vytvořením vesmírné strategie“, uvedl obchodní ředitel satelitní společnosti ViaSat Neil Fraser. Zatímco na nezbytnosti vesmíru pro hladké operace moderní armády se na ministerstvu obrany všichni shodují, problémem ministra a velitelů jsou neshody ohledně velení, schopností, jaké by měla britská armáda mít a jaké si může dovolit, vysvětluje Fraser coby bývalý důstojník.

Kam dál?
Čína uzavírá před veřejností své vojenské vesmírné středisko v Argentině (1.2. 2019)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Trump: Armáda by měla zůstat v Iráku a „dohlížet na Írán“

Udržím armádu Spojených států v Iráku, aby zblízka dohlížela na Írán, který je „skutečným problémem,“ prohlásil prezident USA Donald Trump v rozhovoru pro stanici CBS. Prezidentovo rozhodnutí stáhnout vojenské síly z Blízkého východu se setkalo s ostrou kritikou a urychlilo rezignaci ministra obrany Jamese Mattise.

„Toto mnoho lidí nechápe. Budeme pokračovat ve sledování a uvidíme, pokud dojde k problému, pokud se někdo bude snažit vyrábět jaderné zbraně nebo podobné věci, budeme to vědět dříve, než tak učiní,“ dodal prezident.

Kam dál?
Trump v rozepři se zpravodajskými službami USA (31.1. 2019)

Zdroj: CNBC (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek