natoaktual.cz

NATO podepisuje přístupový protokol se Severní Makedonií

29. ledna 2019  15:18
 

Zasedání Severoatlantické rady (ilustrační snímek). | foto: NATO Photos

NATO podepisuje přístupový protokol se Severní Makedonií

Severoatlantická aliance může podepsat přístupový protokol s Republikou Severní Makedonie poté, co Řecko schválilo nové jméno země a umožnilo ji žádat o členství v Alianci. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg rozeslal přístupový protokol velvyslancům členských zemí, přičemž Řecko souhlasilo, že ho podepíše jako první. Podepsaný dokument musí následně ratifikovat národní parlamenty zemí NATO.

„Po podepsání přístupového protokolu se Skopje může účastnit aktivit NATO jako host,“ uvedl Stoltenberg. V případě vstupu do NATO se Makedonie připojí k dalším zemím na Balkáně, které již členy Aliance jsou. To by zasadilo ránu Rusku, které se snaží udržet v regionu svůj vliv.

Kam dál?
Řecko souhlasí s přejmenováním Makedonie. Té se otvírají dveře do NATO (25.1. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Tálibán a USA se shodly na předběžné podobě mírové smlouvy

Po několika dnech vyjednávání mezi Spojenými státy a hnutím Tálibán se obě strany v Kataru shodly na možné podobě budoucí mírové smlouvy v Afghánistánu. „Máme návrh rámce, který musí být ještě rozpracován, než se stane dohodou,“ uvedl americký vyjednavač Zalmaj Chalilzad. Dohoda by podle něj mohla obsahovat úplné stažení zahraničních sil spolu s garancí Tálibánu, že území nebude využíváno teroristickými skupinami.

Tálibán také musí souhlasit s úplným příměřím a začít přímá vyjednávání s afghánskou vládou. Právě rozhovorům s vládou se Tálibán nejvíce brání. Afghánský prezident Ašraf Ghání hnutí ujistil, že v případě dohody nebudou porušena jejich práva.

Kam dál?
USA: V rozhovorech s Tálibánem jsme udělali značný pokrok (28.1. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Španělská armáda propustí vojačku, která obvinila nadřízeného z obtěžování

Španělská vojačka Delia, která upozornila na sexuální obtěžování od svého nadřízeného, byla propuštěna z armády kvůli psychickým problémům. Přestože měla vojačka smlouvu se vzdušnými silami do roku 2024, ministerstvo obrany ji neshledalo schopnou pokračovat ve službě. Delia tím ztratí nárok na kompenzaci i důchod.

Vojačka byla od roku 2016 uvolněna ze služby, jelikož jí byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha. Podle zdravotnické komise ovšem nebyla prokázána souvislost mezi jejím stavem a nahlášeným obtěžováním. Delia se poté obrátila na civilní soud, který její výpověď potvrdil. Případ však stále čeká na projednání u vojenského soudu.

Zdroj: El País (Španělsko)

---

Odkryté poznámky o vyslání vojáků USA do Kolumbie budí otázky

Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton odkryl své poznámky, které obsahovaly plán na vyslání vojáků do Kolumbie při eskalaci situace v sousední Venezuele. Během tiskové konference v Bílém domě otočil Bolton směrem k novinářům papír s poznámkou „5000 vojáků do Kolumbie“. Bílý dům na situaci reagoval tím, že pokud jde o Venezuelu „všechny možnosti jsou na stole“. Není jasné, zda ukázání těchto poznámek bylo záměrem či nikoliv.

Napětí mezi USA a Venezuelou se stupňuje, jelikož USA uznaly za prezidenta lídra venezuelské opozice Juana Guaidó, čímž pobouřily dosavadního prezidenta Nicolase Maduro. Naopak s Kolumbií Spojené státy dlouhodobě vojensky spolupracují.

Kam dál?
Rusko vysílá do Venezuely dva strategické bombardéry (11.12. 2018)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Itálie soudí důstojníky za ohrožení zdraví při cvičných výbuších

Itálie postavila před soud osm bývalých důstojníků, kteří mohou mít na svědomí zdravotní problémy obyvatel Sardinie. V okolí vojenského objektu Quirra na Sardinii došlo ke zvýšenému výskytu deformací při narození, rakoviny a environmentálního poničení. Šest generálů a dva plukovníci jsou nyní souzeni za porušení povinnosti dbát o zdraví a bezpečí vojáků a civilistů.

Parlamentní vyšetřování ukázalo, že v testovacím zařízení byly odpáleny rakety s radioaktivním thoriem. „Potvrdili jsme kauzální vazbu mezi jednoznačným vystavením ochuzenému uranu a nemocemi, kterými trpěla armáda,“ uvedl lídr vyšetřování Gian Piero Scanu.

Italská armáda však popírá, že by zdravotní komplikace souvisely s použitím ochuzeného uranu na základně. Je také obtížné zjistit, co přesně bylo v objektu odpáleno, protože byl často využíván státy Severoatlantické aliance nebo například Izraelem.

Kam dál?
Itálie plánuje snížit výdaje na obranu o půl miliardy dolarů (25.10. 2018)

Zdroj: ABC News (Austrálie)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek