natoaktual.cz

Turecký prezident kritizuje amerického bezpečnostního poradce

9. ledna 2019  17:19
 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: NATO Photos

Turecký prezident kritizuje amerického bezpečnostního poradce

Plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na stažení jednotek ze Sýrie jsou nyní nejasnější než dříve. Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton opustil nedávno blízkovýchodní oblast poté, co se s ním odmítl setkat prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan. Boltonova cesta, která měla americkým spojencům objasnit plán na odchod amerických vojáků ze Sýrie, tak nejspíše pouze zvětšila neshody mezi USA a Tureckem.

Trump požadoval po Turcích záruku, že syrským Kurdům zajistí bezpečí. Erdogan následně v projevu svým spolustraníkům sdělil, že Bolton udělal „vážnou chybu“, když prohlásil, že americké jednotky Sýrii neopustí, pokud jim Turecko něco takového neslíbí. Dále prohlásil, že Turecko nikdy nepoleví v otázce syrských Kurdů a milicí YPG, které Turecko považuje za teroristickou organizaci.

Kam dál?
Turecký útok na Kurdy v Afrinu se odráží v Německu (24. 1. 2018)

Zdroj: NBC (USA)

---

Makedonie se blíží k hlasování, které jí má otevřít dveře do NATO

Bývalá jugoslávská republika Makedonie se pokusí odstranit největší překážku pro vstup do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Čeká ji hlasování o změně názvu země, jež rozhodne, zda se jí otevře cesta ke členství, či si k němu sama zabouchne dveře.

Rusko zemi stále vidí jako součást své sféry vlivu a rozšíření NATO tímto směrem se mu nelíbí. Našlo si také své stoupence, a to mezi nacionalisty jak v Makedonii, tak v Řecku. Řecko totiž musí dohodu o změně současného názvu podpořit také. Tvrdí totiž, že název Makedonie se vztahuje pouze na její severní provincii, a vetovalo proto až doposud žádosti o vstup svého severního souseda do EU a NATO. Pokud návrh v hlasování projde, název země se změní na Republika Severní Makedonie a dveře pro členství by se měly otevřít.

Kam dál?
Třicátý člen NATO? Makedonie je velmi blízko, tedy ta Severní (29. 6. 2018)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Ukrajina se může připojit k EU a NATO ve střednědobém horizontu

Podle ukrajinského ministra zahraničních věcí Pavla Klimkina se Ukrajina může ve střednědobém horizontu stát členskou zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance. Ke splnění podmínek vstupu bude dle něj země potřebovat alespoň pět let a především urychlení reforem. Cíl vstoupit do EU a NATO odhlasoval ukrajinský parlament už v loňském roce.

Kam dál?
Ukrajina začne jednat o vstupu do NATO. Kyjev slíbil rychlé reformy (10.6. 2017)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Incident s dronem na letišti Heathrow vyšetřuje armáda i policie

Asi měsíc poté, co dron zastavil provoz na letišti Gatwick v Londýně, se podobná událost odehrála také na londýnském letišti Heathrow. Ve Velké Británii je zakázáno létat s drony k letištím blíže než jeden kilometr, což v obou případech operátoři dronů porušili. Scotland Yard již událost prošetřuje. Policii s vyšetřováním pomáhá také armáda.

Generální tajemník Britské asociace linkových pilotů již požádal vládu, aby zpřísnila zákony v této oblasti a investovala do ochranných technologií.

Kam dál?
NATO se obrací ke startupům a technologiím kvůli vzrůstajícím hrozbám (14. 11. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Vznikne v Brazílii nová americká základna?

Brazilský prezident Jairo Bolsonaro v televizním rozhovoru prohlásil, že je otevřen možnosti nabídnout Spojeným státům umístění vojenské základny na brazilském území jako možnost reagovat na ruský vliv ve Venezuele. Brazilský ministr zahraničí následně potvrdil, že jednání o této záležitosti byla plánována na březnovou návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa v zemi.

Dle brazilského poradce pro národní bezpečnost Augusta Helena však žádná nabídka výstavby americké základny či umístění amerických vojáků na brazilskou půdu ze strany brazilského prezidenta Bolsonara neproběhla. „Řekl mi, že nic takového neřekl. Byla to poznámka, kterou udělal, když mluvil o ruské základně (ve Venezuele), a pak z toho najednou vyšlo, že jde o americkou základnu,“ sdělil Heleno.

Kam dál?
BRICS – „silnější partnerství pro jasnější budoucnost“? (11. 9. 2017)

Zdroj: Voice of America (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek