natoaktual.cz

NATO začalo prosazovat ekologii při hledání řešení studené války, popisuje nová kniha

2. ledna 2019  18:56
 

Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

NATO začalo prosazovat ekologii při hledání řešení studené války, popisuje nová kniha

Ačkoliv boj a přípravy na něj vedly vždy armády k využívání, proměně a poškozování životního prostředí, právě v nejvypjatějších dobách studené války se Severoatlantická aliance projevila coby přední zastánce environmentalismu. Vysvětlením překvapujícího růstu, opakovaných změn a možného úpadku programu NATO pro zkoumání životního prostředí se zabývá nová kniha Greening the Alliance od Simona Turchettiho. Původní výbor NATO pro vědu byl založen v roce 1958, mimo jiné aby skrze podporu výzkumu životního prostředí stmelil 12 členů Aliance.

Výbor podporoval výzkum s jasným strategickým využitím, což zpočátku naopak zvýraznilo rozdíly mezi spojenci. V roce 1966 nicméně rostoucí nespokojenost, potopení tankeru SS Torrey Canyon a tlak administrativy prezidenta Richarda Nixona vyústily ve změnu výzkumu. Po nástupu „Výboru pro výzvy moderní společnosti“ (CCMS) zaměřeného na výzkum toxikologie, zničené ekosystémy a sledování životního prostředí se program Aliance stal průkopníkem racionálního vědeckého přístupu k environmentalismu. Velkou výzvu pro výzkum životního prostředí nyní představuje rostoucí zaměření NATO na kybernetickou oblast, uvádí Turchetti.

Zdroj: Science (USA)

---

Kritička Pentagonu oznámila kandidaturu v prezidentských volbách USA

První krok k široce očekávané kampani na pozici prezidenta Spojených států učinila zastánkyně kontroly vojenského rozpočtu a závazků po celém světě, demokratická senátorka Elizabeth Warren.

„Bez ohledu na rozdíly chce většina z nás to samé,“ prohlásila 69letá senátorka. K nižšímu rozpočtu na obranu, stažení jednotek USA z Afghánistánu a zavedení politiky „žádného prvního použití“ jaderných zbraní vyzývala Warren před několika.

„Musíme změnit zaměření naší zahraniční hospodářské politiky, aby z ní měli užitek všichni Američané, nejen bohaté elity,“ dodala Warren.

Kam dál?
Kurdští bojovníci by si měli nechat americké zbraně, navrhují USA (31.12. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Armáda musí „udržet víru v naši zemi“, říká odcházející ministr Mattis

„Naše ministerstvo prokázalo, že nejlepší výkony podává v časech nejhorších. Udržte tedy víru v naši zemi a držte pospolu, bok po boku s našimi spojenci, sjednoceni proti našim nepřátelům,“ uvedl ministr obrany USA Jim Mattis při loučení se zaměstnanci Pentagonu. Úřadujícím nástupcem Mattise se stal současný náměstek ministra obrany Patrick Shanahan, dlouholetý manažer dodavatele obranných technologií společnosti Boeing. Do administrativy prezidenta Donalda Trumpa vstoupil Shanahan v červenci 2017 bez jakýchkoliv dřívějších zkušenosti ve vládě nebo zahraniční politice.

Kam dál?
Trumpův plán stáhnout jednotky ze Sýrie překvapil spojence (20.12. 2018)
Mattis se postavil za NATO, vzhledem k návrhům na zřízení evropské armády (14.11. 2018)

Zdroj: Straits Times (Singapur)

---

Posílit výcvik a připravit se na válku, zní priority čínské armády v roce 2019

Posílení výcviku a přípravy na válku jsou mezi nejvyššími prioritami čínské armády v roce 2019, uvádí oficiální deník PLA Daily. „Měli bychom být dobře připraveni na všechny směry vojenského boje a komplexně zlepšit bojovou reakci jednotek v nouzových situacích…abychom zajistili, že se nám podaří čelit výzvě a vyhrát, pokud nastane taková situace,“ píše novoroční úvodník deníku. Mezi další priority spadá pečlivé plánování a provedení rozvoje armády, podpora reformy a inovace a budování strany v rámci lidové osvobozenecké armády.

Kam dál?
Japonsko posiluje obranu kvůli obavám z čínské vojenské síly (18.12. 2018)

Zdroj: South China Morning Post (Čína)

---

Němci převzali velení Sil velmi rychlé reakce NATO

Silám velmi rychlé reakce (VJTF) Severoatlantické aliance, zajišťujícím tisíce vojáků v pohotovosti připravených k nasazení v rámci dnů, velí od začátku letošního roku armáda Německa. Bundeswehr převzal velení od italské armády, která VJTF velela v loňském roce. Letos je VJTF založena na německé 9. obrněné brigádě. Doplněním schopností letectva a mechanizované pěchoty podpoří německý kontingent Nizozemsko a Norsko. Síly pak poskytnou Francie, Belgie, Lucembursko, Česká republika, Lotyšsko a Litva – společně budou představovat mezinárodní brigádu 8 000 vojáků.

Kam dál?
Německo střídá jednotky hlídající estonský vzdušný prostor (31.12. 2018)

Zdroj: NATO

voj; natoaktual.cz
zpět na článek