natoaktual.cz

Nejnebezpečnějšími státy pro žurnalisty jsou letos Afghánistán a Sýrie

20. prosince 2018  20:38
 

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Nejnebezpečnějšími státy pro žurnalisty jsou letos Afghánistán a Sýrie

V roce 2018 bylo při své práci zabito nejméně 63 novinářů, přičemž Afghánistán je pro žurnalisty nejnebezpečnějším místem na světě, uvádí organizace Reportéři bez hranic (RSF). V porovnání s loňským rokem vzrostlo násilí proti novinářům o 15 %, uvádí pařížská organizace podporující globální svobodný tisk. Pokud by mezi mrtvé byli započítání všichni mediální pracovníci a občanští žurnalisté, počet obětí by vzrostl na 80.

„Nenávist vůči novinářům, kterou hlásají…bezohlední politici, náboženští představitelé a podnikatelé, nese tragické následky, které se odrazily ve znepokojivém nárůstu násilí proti reportérům,“ uvedl generální tajemník RSF Christophe Deloire.

Kam dál?
Vražda novináře komplikuje vznik arabského NATO (9.11. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Moskva: Smlouvu o raketách jsme neporušili, kontrolu střel však nepřipustíme

Inspektory Spojených států k nové naváděné střele schopné nést jaderné hlavice nepustíme, uvedlo Rusko. Raketa Novator 9M729 (označována Severoatlantickou aliancí jako SSC-8) podle Washingtonu porušuje smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), podepsanou mezi SSSR a USA v roce 1987. Střela svým doletem nespadá pod smlouvu INF, pročež k porušení smlouvy nedošlo, argumentuje Kreml a obviňuje USA z hledání záminky pro odstoupení od smlouvy a vývoj nových raket.

Kam dál?
NATO obviňuje Rusko z porušení dohody INF (5.12. 2018)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Trumpův plán stáhnout jednotky ze Sýrie překvapil spojence

Silnou kritiku si vysloužil plán prezidenta Spojených států Donalda Trumpa na stažení všech amerických sil ze Sýrie. Hnutí Islámský stát (IS) bylo poraženo, zdůraznil Trump ve svém oznámení. Nejsilnější spojenci, včetně vysoce postavených republikánů a zahraničních mocností, nicméně tvrzení zpochybnili s tím, že takový krok by mohl vést k oživení IS.

Jednotky USA pomohly vyčistit většinu severovýchodu Sýrie od džihádistické skupiny, buňky hnutí IS nicméně zůstávají. Jde o „podobnou chybu, jakou udělal Obama,“ označil rozhodnutí republikánský senátor a podporovatel Trumpa Lindsey Graham.

Kam dál?
Turecko, Rusko a Írán se sešli v Astaně kvůli Sýrii (30.11. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Francie vypouští vojenský snímkovací satelit

První ze tří totožných vojenských snímkovacích satelitů, které dosáhnou plné operační schopnosti koncem roku 2021 a nahradí stárnoucí systém Helios, vypustila do vesmíru Francie. Nový systém poskytne evropským vojenským a civilním zpravodajským agenturám každý den 800 černobílých, barevných a infračervených snímků ve vysoké kvalitě.

Družice CSO-1 (vesmírný optický komponent) byla vyrobena společnostmi Airbus Defence and Space a Thales Alenia Space, 19. prosince ji z evropské vesmírné základny ve Francouzské Guyaně vynesla na oběžnou dráhu raketa Sojuz.

Kam dál?
Pence: Vesmírné velitelství spojí všechny vesmírné vojenské schopnosti (19.12. 2018)
Vojenská rozvědka staví satelitní centrum pro průzkum z vesmíru (20.2. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA zavedly sankce proti 16 ruským vojenským špionům

Pro „široko rozsáhlou zhoubnou činnost“, mimo jiné zasahování do průběhu prezidentských voleb v roce 2016 a kybernetickým útokům proti mezinárodním organizacím, zavedlo ministerstvo financí Spojených států sankce proti 16 členům ruské vojenské rozvědky GRU.

Jedná se o „odpověď na neustálé nedodržování mezinárodních norem ze strany Ruska,“ uvedlo ministerstvo financí. Na seznamu jsou například dva důstojníci GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, kteří měli být zapojeni do pokusu o vraždu Sergeje Skripala.

Kam dál?
Jsou americká vojenská data před Ruskem v bezpečí? (12.12. 2018)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek