natoaktual.cz

Podpora Ukrajiny bude patrně hlavním tématem nadcházející schůzky NATO

3. prosince 2018  23:17
 
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Podpora Ukrajiny bude patrně hlavním tématem nadcházející schůzky NATO

Nedávný útok Ruska na ukrajinská námořní plavidla bude patrně hlavní součástí agendy projednávané na schůzce Severoatlantické aliance, která proběhne tento týden. Aliance hledá silnou odpověď na nejnovější akt ruské agrese u hranic s Evropou. Riziko totální války s naším sousedem je nebezpečně vysoké, varoval Kyjev. Moskva obviňuje Ukrajinu z „provokace“.

Kam dál?
Západ je k ukrajinské žádosti o nová opatření proti Rusku zdrženlivý (30.11. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Proběhla generační výměna na nejvyšších pozicích britské armády

„Generace inovátorů“ byla jmenována do velitelských pozic britského pozemního vojska, námořnictva a letectva. Jména nových velitelů královského námořnictva a letectva a dvě významná povýšení do klíčových pozic v ozbrojených silách oznámilo ministerstvo obrany.

Noví velitelé jsou „inovátory“, kteří mohou zajistit, že britské ozbrojené síly budou schopny osvojit si nové technologie a „reformní agendu“, míní vysoce postavené zdroje z řad armády. Coby důkaz snah o transformaci armády a překonání náborové krize byla nová jmenování oznámena ministrem obrany Gavinem Williamsonem.

Kam dál?
Britové letos navýší obranný rozpočet o miliardu liber (30.10. 2018)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Ruský novinář se „choval podezřele“ u britské vojenské základny

Žurnalista ruské státní agentury měl spustit bezpečnostní poplach nejvyššího stupně poté, co byl spatřen, jak natáčí okolí britského velitelství pro kybernetický boj. Kasárna 77. brigády v Hermitage, hrabství Berkshire, filmoval Timur Siraziev pro zprávu ruské televize Channel One, která obviňuje britské představitele z falšování důkazů v zájmu prokázání válečných zločinů páchaných Ruskem v Sýrii, uvedl britský deník Mail on Sunday.

Na webové stránce ruské ambasády je Siraziev uveden coby šéf kanceláře televizní stanice Channel One. „Podezřelé chování Timura Sirazieva bylo po celou dobu monitorováno bezpečnostními systémy základny,“ uvedl vysoce postavený armádní zdroj.

Kam dál?
Turecko, Rusko a Írán se sešli v Astaně kvůli Sýrii (30.11. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Americký nálet v Somálsku zabil devět povstalců

Západně od somálského hlavního města Mogadišo bylo leteckým úderem zabito devět ozbrojenců hnutí Šabáb, uvedla armáda Spojených států. Stalo se tak v rámci operací na podporu snah somálské vlády oslabit ozbrojenou skupinu.

„Nyní vyhodnocujeme vzdušný útok, který zabil devět ozbrojenců a nijak nezasáhl civilisty,“ uvedlo velení armády v Africe (Africom). Aktivita armády USA v Somálsku vzrostla po schválení rozšíření operací proti hnutí Šabáb prezidentem Donaldem Trumpem.

Kam dál?
Američané oznámili zabití šedesáti islámských radikálů v Somálsku (17.10. 2018)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Německá armáda kritizována kvůli problémům letadla kancléřky Merkel

Opožděný přílet německé kancléřky Angely Merkel na schůzku skupiny G20 v Buenos Aires zapříčinila porucha na vládním airbusu bundeswehru. Technická závada na letounu „Konrad Adenauer“ poškozuje obraz německé armády a reputaci státu.

Na vině bylo selhání drobné součástky, „rozvaděče“, který vyřadil komunikační systémy letounu společně se záložním zdrojem energie, pročež by přelet Atlantiku nebyl bezpečný, uvedl mluvčí ministerstva obrany Jens Flosdorff s tím, že podobné drobné potíže jsou časté na všech letounech, „jen obvykle není na palubě 40 novinářů.“

Kam dál?
Bundeswehru chybí pomocné síly v kuchyni (20.11. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek