natoaktual.cz

Mezi Čínou a Austrálií narůstá rivalita kvůli tichomořským ostrovům

16. listopadu 2018  15:39
 

Čínské námořnictvo. | foto: Ministerstvo obrany USA

Mezi Čínou a Austrálií narůstá rivalita kvůli tichomořským ostrovům

Stupňující se čínský vliv v oblasti tichomořských ostrovů způsobil opětovný nárůst zájmu Austrálie, která jižní Pacifik považuje za svou tradiční oblast vlivu. Obě země intenzivně investují do ostrovních států a zvyšují rozvojovou pomoc v době, kdy upadá vliv Spojených států amerických v Asii. Novým příkladem je Papua-Nová Guinea, která hostí summit Asijsko-pacifického hospodářského společenství. V souvislosti s touto událostí vystavěla Čína šestiproudou dálnici a Austrálie vyslala k jejímu zabezpečení dvě vojenské lodě.

Chudé ostrovní státy mají často surovinové bohatství, které je pro Čínu i Austrálii lákavé. Čína svůj vliv zvyšuje i pomocí diplomacie, kdy si představitele malých států předchází na mezinárodních fórech. „To není namířeno proti žádné třetí zemi,“ tvrdí o čínských aktivitách náměstek čínského ministra vnitra a dodává, že země chce jen posílit spolupráci.

Kam dál?
Japonsko: Čína stupňuje své vojenské aktivity (3.9. 2018)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Finsko obvinilo Rusko z rušení signálu GPS během cvičení NATO

Rušení finského signálu GPS během cvičení Severoatlantické aliance vycházelo z ruského území, oznámilo finské ministerstvo zahraničí. Finské orgány pokračují ve vyšetřování tohoto případu a řeší ho s Ruskem skrze diplomatické kanály. Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1 304 kilometrů a přestože není členem NATO, v poslední době s Aliancí navazuje bližší vztahy.

Již před oznámením ministerstva finský premiér Juha Sipila uvedl, že Rusko mohlo být do rušení signálu zapojeno. Kreml však toto obvinění odmítl. Finsko bylo kvůli rušení nuceno vydat varování pro leteckou dopravu, se stejným problémem se potýkalo i Norsko.

Kam dál?
Finsko prověří zprávy o rušení signálu GPS Ruskem (12.11. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Tělo uneseného pákistánského policisty bylo nalezeno v Afghánistánu

Afghánské úřady vrátily tělo pákistánského policisty, který zmizel před třemi týdny v Islámábádu. Mrtvý policista byl nalezen v příhraničním regionu v Afghánistánu. Zemřelý policista se podle pákistánského ministerstva vnitra účastnil protipovstaleckých operací a již dvakrát unikl bombovému útoku.

Tento incident zhoršil již tak napjaté vztahy mezi sousedícími zeměmi a pákistánský premiér Imran Chán nařídil jeho vyšetření. Islámábádské orgány podezírají z únosu a vraždy pákistánské hnutí Tálibán, které působí na základnách v Afghánistánu. Hnutí ale zapojení v tomto případu popírá.

Kam dál?
Tálibán zavraždil 38 afghánských vojáků a policistů (15.11. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Severní Korea říká, že testuje „špičkové“ zbraně

Severní Korea oznámila testování nového zbraňového systému. Diktátor Kim Čong-un po prohlídce nové zbraně prohlásil, že znamená „přelomový bod v posilování bojové síly naší armády“. Jedná se o první oficiální zprávu o testování zbraní od začátku rozhovorů se Spojenými státy o odzbrojování korejského poloostrova. Pchjongjang souhlasil, že nebude vyvíjet nové jaderné nebo balistické raketové systémy, přičemž nová zbraň pravděpodobně není ani jedním.

USA i nadále věří, že odzbrojovací proces zůstal na správné cestě. „Mluvíme se Severokorejci o všech těchto závazcích. Zůstáváme si jistí, že sliby dané prezidentem Trumpem a předsedou Kimem budou naplněny,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Kam dál?
USA „zaznamenaly novou aktivitu“ na odpališti raket v Severní Koreji (1.8. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Japonský ministr kyberbezpečnosti nikdy nepoužil počítač

Japonský ministr kyberbezpečnosti Jošitaka Sakurada se přiznal, že ve svém profesním životě nikdy nepoužil počítač. „Od svých 25 let jsem instruoval své zaměstnance a sekretářky, takže sám počítače nepoužívám,“ odpověděl ministr na otázku opozice. Sakurada byl také zmatený fungováním USB disku. Ministr je mimo jiné zodpovědný za pořádání olympijských a paralympijských her v roce 2020.

Na ministra se snesla vlna kritiky z řad opozice i posměšků na sociálních sítích. „Je neuvěřitelné, že někdo, kdo se nedotkl počítačů, je zodpovědný za kyberpolitiku,“ uvedl opoziční zákonodárce Masato Imai.

Kam dál?
Role japonské armády ve světě roste (16.10. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek