natoaktual.cz

V roce 2023 budou USA vydávat více peněz na splácení dluhů než na armádu, uvádí zpráva

13. listopadu 2018  16:34
 

Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V roce 2023 budou USA vydávat více peněz na splácení dluhů než na armádu, uvádí zpráva

Na splátky úroků svého obřího dluhu budou Spojené státy v roce 2023 vydávat více prostředků než na armádu, tvrdí údaje obsažené v nové zprávě Rozpočtové kanceláře Kongresu, která vyvolává otázky ohledně dlouhodobé stability amerického hospodářství.

V loňském roce splácely USA úroky v hodnotě 263 miliard dolarů, což činilo 1,4 % HDP. Do roku 2028 je ovšem předpovídán dramatický nárůst hodnoty na 915 miliard dolarů, představujících 3,1 % HDP. Federální dluh, coby podíl na HDP Spojených států, je nyní na nejvyšší úrovni od druhé světové války, čítající 78 %.

Kam dál?
Trump podepsal obranný zákon, který zvyšuje výdaje a cílí na Čínu (14.8. 2018)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Trump si znovu stěžuje na NATO

Poté, co si v Evropě vyslechl kritiku za svou zahraniční politiku „Amerika především“, obnovil prezident Donald Trump své stížnosti ohledně Severoatlantické aliance a nákladů na vojenské partnerství s Evropou.

„Nikdy není snadné nastolit skutečnost, že s USA musí být zacházeno férově, což nebylo, jak ve vojenství, tak v obchodu,“ uvedl prezident na síti Twitter. „Je na čase, aby tyto velice bohaté země začaly platit USA za jejich skvělou vojenskou ochranu, nebo aby se chránily samy,“ napsal prezident v jednom z příspěvků. Aniž by specifikoval komu, Trump měl světovým představitelům říci, že „tato situace nadále nemůže pokračovat.“

Kam dál?
Nyní se mi NATO líbí, říká po příslibu výdajů spojenci Trump (15.10. 2018)

Zdroj: USA Today (USA)

---

Snahy EU v oblasti obrany nesmí poškodit transatlantické vazby, říká Stoltenberg

Před podrýváním transatlantických vazeb varoval Evropu generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po „skutečné evropské armádě“ označil prezident Spojených států Donald Trump na síti Twitter za „urážlivé“.

„Rozšířené úsilí Evropy v oblasti obrany je skvělé, nicméně nemělo by nikdy podkopat sílu transatlantické vazby,“ varoval Stoltenberg. „Dvě světové války a studená válka nás poučily o důležitosti společného postupu,“ připomněl generální tajemník.

Kam dál?
USA a Velká Británie se mohou zapojit do vojenských projektů EU (2.10. 2018)

Zdroj: The Local (Německo)

---

Rusko popírá rušení signálu GPS v průběhu cvičení NATO

Moskva popřela, že by stála za nedávným rušením signálu GPS v oblasti Laponska. Učinila tak po prohlášení finského předsedy vlády Juha Sipilä, označujícího narušení za riziko pro civilní letectví a „téměř jistý záměr“.

„Rušení rádiových signálů v otevřeném prostoru je technicky relativně snadné a ano, je možné, že v tomto případě je angažováno Rusko,“ uvedl premiér. „Nevíme nic o jakémkoliv ruském zapojení do rušení signálu GPS. Budete se muset zeptat odborníků z ministerstva obrany,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Kam dál?
Finsko prověří zprávy o rušení signálu GPS Ruskem (12.11. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Německo otevírá nový vojenský tábor v Nigeru

Niger je strategickým partnerem „v boji proti terorismu, organizovanému zločinu a nezákonné migraci,“ uvedla německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. V regionu Sahel je nasazeno téměř 900 německých vojáků, včetně 40 v Nigeru.

„Niger, stejně jako Mali a další země regionu Sahel, jsou součástí evropského sousedství, sousedství čelícího nekonečným výzvám,“ připomněla von der Leyen. V průběhu své návštěvy předala ministryně 53 vojenských dopravních vozidel svému nigerskému protějšku Kalla Moutarimu. V rámci dalších obranně orientovaných projektů Německo staví důstojnickou školu a rozšiřuje vojenský sektor letiště hlavního města Niamey.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek