natoaktual.cz

Polsko a Pobaltí hostí největší vojenská cvičení ve své historii

8. listopadu 2018  17:52
 

Cvičení Anakonda v Polsku | foto: MON

Polsko a Pobaltí hostí největší vojenská cvičení ve své historii

V Polsku a pobaltských státech začalo cvičení Anakonda, kterého se účastní 12 500 polský vojáků a dalších 5 000 z ostatních zemí NATO. Zaměří se hlavně na kooperaci jednotlivých jednotek. Součástí cvičení jsou i námořní manévry.

Od anexe Krymu Ruskem se státy na severovýchodní hranici Severoatlantické aliance obávají o svou bezpečnost. Reakcí bylo nasazení dočasných amerických a aliančních jednotek na území těchto států. V Polsku se pak připravuje výstavba stálé americké základny.

Kam dál?
Vítejte v Litvě. Češi vojáci s obrněnci posílili jednotky v Pobaltí (18.7. 2017) 

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty (Česká republika)

---

Porošenko: Ukrajina se stala východní částí NATO

Dle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka se Ukrajina stala de-facto nejvýchodnější částí Severoatlantické aliance. „Bez silné Ukrajiny, která se stala de-facto nejvýchodnějším výběžkem NATO, nemůže být řeč o stabilním euroatlantickém prostoru,“ řekl prezident doslova.

Ukrajina se s Aliancí začala opět sbližovat v roce 2014, kdy se k moci dostali prozápadní politici. Na rok 2020 si stanovila lhůtu, kdy chce splnit hlavní podmínky pro vstup do NATO.

Kam dál?
Stoltenberg: Členství Ukrajiny v NATO není záležitost Ruska (27. 9. 2018)

Zdroj: Xinhua (Čína) 

---

Británie a Francie se musí připravit na Trumpovu nevypočitatelnost

Dle bývalého premiéra Francie Bernarda Cazeneuve a bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance George Robertsona musí Francie a Británie posílit vzájemné vojenské vazby, aby mohly čelit Trumpově nevypočitatelnosti. Současné vztahy obou zemí přitom označili za „velmi křehké“. Můžou za to především spory a problémy spojené s Brexitem.

V době, kdy je zahraniční politika USA nepředvídatelná jako nikdy předtím, je velmi důležité překonat problémy jimž Aliance čelí. „Z hlediska bezpečnosti existuje jasný identifikovatelný zájem. Brexit nemění geografii,“ řekl Robertson a dodal: „Je důležité říci, že obě země představují více než polovinu evropských výdajů na obranu a pravděpodobně více než 60 % obranných schopností.“

Kam dál? 
Británie, Brexit a bezpečnost (27. 6. 2016) 

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Delegace NATO navštívila Makedonii

Vrcholní představitelé NATO dorazili do Makedonie, aby se zúčastnili vojenských ukázek a setkali se s nejvyššími vojenskými představiteli v bývalé jugoslávské republice, která doufá, že se v příštím roce stane 30. členem Aliance. Návštěva delegace je vedena americkým generálem Stevenem Sheprem, místopředsedou vojenského výboru NATO.

Shepro prohlásil, že se Makedonie členství v NATO „podstatně přiblížila“. Makedonská armáda se v současné době účastní několika mezinárodních misí, včetně Afghánistánu a Libanonu. Vláda Makedonie rovněž navrhla změnu názvu země na severní Makedonii, aby ukončila dlouhotrvající spor s Řeckem, které její přistoupení k NATO blokuje.

Kam dál?
Makedonie dostala pozvánku do NATO. Spojenců bude 30 navzdory Rusku (11. 7. 2018)

Zdroj: Stars and Stripes (USA) 

---

Německo znervózňuje francouzská obranná iniciativa

Ministři obrany z deseti evropských zemí se setkali v Paříži, aby stanovili program evropské intervenční iniciativy (EI2), obranné koalice vedené francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Cílem EI2 je vytvořit společnou, na výsledcích založenou strategickou kulturu, která umožní rychlé společné vojenské operace, včetně humanitárních. Jako taková není zaměřena na založení nadnárodní evropské armády.

Německu se však členství příliš nezamlouvá. Vadí mu především nezakotvení iniciativy do evropských struktur. Pozorovatelé naznačili, že tato iniciativa představuje pro Německo další výzvy, zejména co se týče možných vojenských zásahů v zahraničí. Jiní dokonce zdůraznili, že francouzská iniciativa by mohla být použita jako prostředek k posílení cílů zahraniční politiky Paříže. Kvůli německé válečné minulosti musí ozbrojené síly země obdržet parlamentní souhlas s vojenskými operacemi na cizí půdě. Němečtí představitelé se obávají, že by to iniciativa mohla zpochybnit.

Kam dál?
Je Německo troublemaker v NATO? Může být v budoucnu lídrem evropské bezpečnosti? (21. 8. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek