natoaktual.cz

Stoltenberg: NATO je navzdory útokům zavázáno misi v Afghánistánu

7. listopadu 2018  16:01
 

Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu | foto: AČR

Stoltenberg: NATO je navzdory útokům zavázáno misi v Afghánistánu

Bezpečnostní problémy a série útoků na alianční vojáky neovlivní závazek Severoatlantické aliance k vybudování schopných afghánských sil, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Cílem je vybudovat silné složky, které by ukázaly Tálibánu, že je „bezvýsledné a kontraproduktivní pokračovat v boji,“ řekl Stoltenberg během návštěvy v Kábulu. Podle něj existuje těsné spojení mezi sílou afgánských složek a pokrokem v mírovém procesu.

I přes mírové kroky zvyšuje hnutí Tálibán tlak v celém Afghánistánu, kde nyní ovládá nejvíce území od roku 2001. Také afghánské síly v současnosti trpí největšími ztrátami v historii. Rozšířily se i útoky tzv. insiderů na alianční vojáky, což podle Stoltenberga NATO bere „extrémně vážně“.

Kam dál?
Spojenecká vojska v Afghánistánu omezují přímý kontakt s afghánskými partnery (26.10. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Arabské země se účastní rozsáhlého cvičení v Egyptě

Ozbrojené síly šesti arabských zemí se účastní prvního společného cvičení v Egyptě. Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Egypt, Jordánsko, Bahrajn a Kuvajt společně cvičí na nové egyptské základně nedaleko pobřežního města Hamám. Na cvičení jsou přítomni i Maroko a Libanon v roli pozorovatelů. Naopak Katar, na který některé z přítomných zemí uvalily embargo, se do cvičení nezapojil.

Očekává se, že účastnící se státy vytvoří vojenskou alianci proti Íránu, také přezdívanou „arabské NATO“. Mluvčí egyptské armády uvedl, že cvičení má posílit vojenskou spolupráci arabských zemí, o vzniku aliance však odmítl spekulovat.

Kam dál?
Země „arabského NATO“ zahájily společné cvičení (1.11. 2018)

Zdroj: The National (Spojené arabské emiráty)

---

Cvičení NATO vyvolalo nepřátelské reakce na ruském Twitteru

Ruští představitelé se na síti Twitter kriticky vyjadřují k probíhajícímu cvičení Severoatlantické aliance. „NATO nás neustále ujišťuje, že jeho vojenská cvičení nejsou namířena proti Rusku, ale z nějakého důvodu během nich používá uniformy a vojenské vybavení podobné ruskému. Ptáme se proč?“ píše na Twitteru ruská ambasáda ve Velké Británii.

Mluvčí NATO reagovala zveřejněním mapy, která ukazuje, že Rusko sdílí se členy Aliance jen necelou šestnáctinu ze svých 20 tisíc kilometrů dlouhých hranic. „Použijte tuto mapu příště, až Vám někdo bude tvrdit, že NATO obkličuje Rusko,“ píše mluvčí Oana Lungescu v tomto příspěvku.

Kam dál?
Ruské vojenské letouny provokují při cvičení NATO (6.11. 2018)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

Německá armáda pokračuje ve výcviku saúdských důstojníků

Německá armáda i nadále cvičí saúdské vojáky, navzdory diplomatickému napětí po smrti saúdského novináře Džamála Chašákdžího, potvrdily německé orgány. Sedm saúdských důstojníků tak pokračuje ve výcviku na vojenské akademii v Hamburgu. Saúdové jsou zde na základě dohody, kdy Saúdská Arábie platí za každoroční výcvik svých vojáků na německých vojenských univerzitách.

Po vraždě saúdského novináře na ambasádě v Turecku se vztahy mezi Německem a Saúdskou Arábií citelně zhoršily. Německo pozastavilo vývoz zbraní do Saúdské Arábie, dokud se situace nevyšetří.

Kam dál?
Merkel zpochybnila budoucnost dodávek zbraní Saúdské Arábii (22.10. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Americké soupeření s Ruskem a Čínou není další studená válka, tvrdí americký generál

Šéf sboru amerických náčelníků štábů generál Joseph Dunford prohlásil, že důraz na Rusko a Čínu v amerických bojových plánech neznamená, že USA vstoupily do druhé studené války. Podle generála ovšem mohou být obě země výzvou pro USA ve všech směrech – na zemi, ve vzduchu, na moři, ve vesmíru a v kyberprostoru.

„Nemusí se nutně jednat o studenou válku,“ uvedl generál. „Soupeření se nemusí stát konfliktem, ale máme tu dva státy, které jsou výzvou pro naši schopnost prosadit moc a vyzvat nás ve všech pěti doménách, a to je jiné než v devadesátých letech,“ prohlásil Dunford.

Generál podle svých slov tráví 60 % svého času komunikací se svými ruskými a čínskými protějšky, aby snížil riziko vzájemného nepochopení se. Součástí americké strategie je i odstrašení pomocí zvyšování vojenské přítomnosti v Evropě.

Kam dál?
Americká armáda se musí vyhýbat střetům s Čínou a Ruskem na moři i ve vzduchu (3.10. 2018)

Zdroj: Military.com (USA)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek